+90 216 606 55 00

Tüketici Hukuku

Tüketim kültürünün olağanüstü artışı ile popülerleşen tüketici hukuku, tüketicilerin ekonomik, sağlık ve güvenliklerini koruyarak onların zararlarını karşılayan bir hukuk türüdür. Bu hukuk dalı hasarlı, ayıp mal ve hizmetlerin satıcı ve tüketici arasında uzlaşma sağlanmadığı durumlarda uygulanan prosedürleri içerir.

Tüketici hukuku tüketici kanununa göre düzenlenmiş oldukça geniş kapsamlıdır. Ayıplı ve hasarlı mal veya hizmet sunulması halinde eğer satıcı ve tüketici uzlaşma sağlanması bu hukuk uygulanır. Son yıllarda tüketimlerin artmasına bağlı olarak tüketici ve satıcıların tüketici hukukuna başvurduğu görülüyor.

Ülkemizde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiş olup, uyuşmazlıklarda halen 6502 sayılı kanun uygulanmaktadır. 6502 sayılı kanun uyarınca tüketici hukuku tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konulardaki politikaların oluşturulmasında gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları düzenlemektir.

FATİH DURAK & PARTNERS HUKUK BÜROSU bu bağlamda genç, dinamik ve uzman kadrosu ile;
Alım Satım Sözleşmeleri,
Devre Tatil Sözleşmeleri,
Paket Tur Sözleşmeleri,
Mesafeli Sözleşmeler,
Tüketici Hakem Heyeti nezdinde yapılacak işlemler,
Tüketicinin şikayetlerine karşı hukuki çözüm yolları üretmek,
Satıcı ile alıcı arasında yapılacak sulh görüşmeleri, protokole bağlanması,
Ayıplı mal ya da ayıplı hizmetten kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü,
Tüketici ve Ticaret Mahkemelerinde görülen uyuşmazlıkların çözümü,
Tüketici Hukuku alanında tüm mevzuatın güncelliğinin takibi başta olmak üzere Tüketici Hukuku bağlamında tüm uyuşmazlıkların çözümü konusunda bireysel ve kurumsal müvekkillerine hukuki hizmetler vermektedir.

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.