+90 216 606 55 00

Çifte Vatandaşlık Hukuki Danışmanlık

Bir kişinin aynı anda birden fazla devletle hukuki olarak vatandaşlık ilişkisinin bulunmasına çifte vatandaşlık veya çoklu vatandaşlık denilmektedir. Çoklu vatandaşlık hukuki danışmanlık kapsamında uzun yıllardan bu yana birçok danışanımıza hizmet vererek yardımcı olmaktayız. Bu konuda vatandaşlık bağının kişiye neler kazandırdığı gibi konular vatandaşı olduğu ülkelerin kendi yasalarında belirlenmiş olmaktadır. Her ülkenin kendi vatandaşlarına uygulayacağı yasalar ve yönetmelikler farklı olacağı için bu konuda bazı karışıklıklar söz konusu olması muhtemeldir. Bu da kişinin birtakım sorunlarla karşılaşmasına veya yasal haklarını bilmemesine yol açabilmektedir. Hukuk hizmetlerimiz kapsamında çifte vatandaşlık hakkı olan siz değerli danışanlarımıza yardımcı olmaktayız. Böylece yasal haklarınız dâhilinde hukuki işlerinizi yürüterek mağduriyet yaşamamanıza yardımcı olmaktayız. Web sitemizin iletişim bölümünden uzman avukatlarımıza ulaşarak çifte vatandaşlık konusunda hukuki destek sağlayabilirsiniz.  

Herhangi bir sebeple Türk Vatandaşlığı yanı sıra başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmış olanlar bu durumu resmileştirmek için sıkça bize başvurmaktadır. Bu kapsamda ilgili evrakların hazırlanması ve ilgili resmi makamlara başvurulması gerekmektedir. Hukuk büromuzda bu tür işleriniz için sizlere yardımcı olabilecek bilgili ve oldukça tecrübeli hukukçularımız bulunmaktadır. Dilediğiniz zaman bizi arayarak bilgi alabilir, çifte vatandaşlık konusunda danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz.
Vatandaşlık kavramı hukuki bir kavram olup kapsamına dair düzenlemeler ilgili yasalar tarafından belirlenmektedir. Her devlet kendi vatandaşlık kriterlerini belirleyerek yürütmektedir. Çifte vatandaşlık kavramı için de aynı durum geçerlidir. Kendi vatandaşları için gerekli olan tüm hususlar çifte vatandaşlık hakkı elde eden yabancılar için de geçerli olmaktadır. Aynı zamanda çifte vatandaşlık hakkının elde edilebilmesi için diğer ülkenin de bunu tanıyor olması gerekmektedir. Tüm bu hususlar uluslararası hukuk süreçlerini kapsamaktadır. Bu nedenle uzman desteği alarak söz konusu süreçlerin aşama aşama kat edilmesi önem arz etmektedir. Böylece her iki ülke tarafından da karşılıklı bir şekilde çifte vatandaşlık hakkı elde edilmiş olacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşarak çifte vatandaşlıkla ilgili tüm bilgilere net ve detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.Hangi Durumlarda Çifte Vatandaşlık Hakkı Elde Edilir?


Her ülke kendi yasal düzenlemeleri kapsamında kimlerin, hangi koşullarda vatandaşı olacağını belirler. Burada vatandaş olma koşulları ve hakları açıkça belirlenerek uygulamaya konulur. Bir başka ülke vatandaşı da bu haklardan faydalanmak yani çifte vatandaşlık hakkı almak için belirli kurallar çerçevesinde başvuruda bulunabilir. Bazı ülkeler bu tür çifte vatandaşlığı kabul ederken bazıları ise kabul etmemeyi tercih etmektedir. Ülkemiz de uluslararası hukuk kuralları ve kendi yasal düzenlemeleri kapsamında çifte vatandaşlıkları kabul etmektedir. Peki, hangi durumlarda çifte vatandaşlık hakkı elde edilir? Kanunların el verdiği imkânlar dâhilinde birçok ülke vatandaşı için çifte vatandaşlık hakları vermektedir. Bu konuda destek almak ve çifte vatandaşlık başvuru sürecini başarıyla sürdürerek nihayete erdirmek amacıyla bizimle gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz. Uzmanı olduğumuz çifte vatandaşlık hukuki danışmanlık konusunda siz değerli danışanlarımıza özveriyle yardımcı olmaktayız.

Ülkemizde hukuki olarak çifte vatandaşlık hakkı elde edebilmek için aşağıdaki hususların sağlanmış olması gerekmektedir:

• Hâlihazırda bir başka ülkenin vatandaşı olmak
• Vatandaşı olunan ülkenin çifte vatandaşlığı kabul ediyor olması
• Çifte vatandaşlık hakkı elde edildikten sonra diğer ülkeye bu durumu bildirmek

Türk vatandaşlığı ile ilgili kanun kapsamında değerlendirilen çoklu vatandaşlık konusunda haklar elde edilmesiyle birlikte bu yeni statü nüfus aile kütüklerine işlenerek resmiyet kazanmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen hususların yanı sıra varsa diğer özel durumların da karşılanmasıyla birlikte çifte vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunun ardından ilgili kurumlarca bu başvuru değerlendirilerek bir karara bağlanır. Eğer başvuru için eksik evraklar verilmişse veya söz konusu mevzuata uygun olmayan haller mevcut ise çifte vatandaşlık başvurusu iptali söz konusu olacaktır. Eğer yapılan başvuru hukuka aykırı olarak iptal edildiyse aksi yönde dava açılarak başvurunun kabul edilmesi sağlanabilir. Bu konuda hukukçularımıza danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İtirazınızda haklı iseniz dava açılarak başvurunuzun iptali kararını iptal ettirerek çifte vatandaşlık hakkınızı elde edebilirsiniz.


 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.