+90 216 606 55 00

Türkiye' de İkamet İznine Başvuruda Bulunma Avukatı

Hukuk bürosu olarak bünyemizde bulunan Türkiye’de ikamet iznine başvuruda bulunma avukatı aracılığıyla ülkemizde oturma izni almak isteyen yabancılara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Uluslararası hukukun bir gereği olarak karşımıza çıkan ikamet izni ile kamu güvenliğinin temininin ve tesisinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu da beraberinde birtakım yasal zorunluluklar ve sorumluluklar getirmektedir. İlgili hukuki haklar ve koşullar için bizimle çalışarak gereken desteği detaylıca alabilirsiniz. Uzmanlarımız ve hukukçularımız aracılığıyla ihtiyacınız olan oturma iznini kısa sürede alarak amacınıza sağlıklı ve güvenilir bir şekilde kolaylıkla erişebilirsiniz. Çalışma izni ve vatandaşlık işlemleriyle alakalı hukuki destek almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yabancıların ülkemizde bulunma durumlarına göre ikamet izni türleri bulunmaktadır. Bunlar;

• Kısa dönem ikamet izni
• Uzun dönem ikamet izni
• Aile ikamet izni
• Öğrenci ikamet izni
• İnsani ikamet izni olmaktadır

Bu konuda hukuk büromuza danışarak sizlere en uygun olanını belirleyip ona göre gerekli başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçerek ilgili süreci başlatmanız yeterlidir. Oturma izni konusunda uzman olan avukatlarımız, ilgili süreç boyunca sizlere aralıksız destek olarak gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Web sitemizin iletişim kanalları üzerinden kolaylıkla bize ulaşabilirsiniz.


İkamet İznine Başvuru Adımları


Ülkemiz için ikamet iznine başvuru adımları şu aşamalardan oluşmaktadır:

- Online başvuru için E-ikamet sistemine giriş yapılması
- Online başvuru formunun doldurulması
- İkamet izni istenen yerdeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden uygun gün ve saatte randevu oluşturulması
- Online başvuru formunun çıktısı ile birlikte diğer gerekli evrakların hazırlanması

Hukuk ofisimize danışarak yukarıdaki süreçleri sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütebilirsiniz. Avukatlarımız rehberliğinde ilgili sürece başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz. İlk olarak E-ikamet sistemine girerek online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İlk kez başvuru yapanlar burada “İlk kez ikamet izni başvurusu yapıyorum” kısmını seçerek oradan ilerlemelidir. Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduktan sonra ikamet için izin istenilen şehirdeki İl Göç İdaresi’nden randevu alınması gerekir. Sistem üzerinden görünen boş bir gün ve saatte randevu oluşturulmalıdır. Ardından ön kayıt formu çıktısı ve gerekli diğer evraklar toparlanarak randevu tarihinde il göç idaresine gidilerek teslim edilmelidir. İlgili evraklar göç idaresine teslim edilene kadar yasal olarak oturma izni tanınmaktadır. Evrakların teslim edilmesinden sonra yaklaşık 90 gün içerisinde başvuru süreci tamamlanarak PTT kargo aracılığıyla ikamet izni belgesi adrese gönderilmektedir. Tüm bu süreç boyunca avukatlarımızdan destek almak için bizi aramanız yeterlidir.

Oturma izni almak için gereken evraklar izin türüne göre değişmekle beraber genelde ortak evraklardan oluşmaktadır. Bunlar;

• İkamet izni başvuru formu
• Pasaport veya diğer geçerli belgenin aslı ve fotokopisi
• ICAO standartlarında 4 adet biyometrik fotoğraf
• Sağlık sigortası
• Adli sicil kaydı
• İkamet süresince yetecek miktarda maddi imkanını gösteren belge
• Duruma öre talep edilebilecek diğer belgeler

Bunların yanı sıra;

• Uzun dönem ikamet izni için AKS (adres kayıt sistemine) kaydı belgesi ve son 3 yıla ait sosyal yardım almadığına dair belge istenmektedir.
• Öğrenci ikamet izni için aktif öğrenci olduğunu gösterir belge istenmektedir.
• Aile ikamet izni için evlilik belgesi, AKS kaydı ve destekleyicinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi istenmektedir.

Tüm bu belgeleri hazırlamak ve teslim etmek için bizimle iletişime geçerek danışmanlık desteğimizden yararlanabilirsiniz. Hukuk büromuzda sizlere danışmanlık hizmeti sunan Türkiye’de ikamet iznine başvuruda bulunma avukatı aracılığıyla tüm bu süreci kısa sürede sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz. Bazı özel durumlarda istenilen evraklarda değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle tarafımızdan alacağınız danışmanlık hizmeti ile bu süreci çok daha rahat bir şekilde yürütebilirsiniz. Konuyla ilgili ön bilgi almak ve tüm merak edilenleri sormak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.