+90 216 606 55 00

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Yabancı bir ülkede alınan mahkeme kararlarının ülkemizde doğrudan geçerli olması hem hukuken hem de usulen mümkün olmamaktadır. Çünkü bir ülkedeki hukuk kurallarına bağlı olarak alınan bir kararın ülkemizdeki hukuk kurallarına uygun olup olmadığının tespit edilmesi ve ona göre uygulanması gerekmektedir. Bu durum karşısında tanıma ve tenfiz kavramları karşımıza çıkmaktadır. Yani, bir ülkedeki mahkeme kararının ülkemizde de geçerli olabilmesi için içeriğine göre tanıma veya tenfiz davası açılması gerekmektedir. Ailevi durumlar için de bu kaide geçerli olup bu yazımızda boşanma tanıma tenfiz davası ile ilgili detaylardan bahsedeceğiz. Zaman zaman bu konuda yapılan değişiklikler neticesinde en güncel durumlarından da bahsederek konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Bu konuda detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Uzmanlarımız sorularınıza en iyi şekilde cevap vererek sizlere yardımcı olacaktır. Konu ile alakalı detaylı bilgi için ayrıca "Tanıma ve Tenfiz Davası" başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

 


Tanıma Davası


Yabancı mahkemelerce alınan boşanma kararının ülkemizde de geçerli olabilmesi için tanıma davası açılması gerekmekteydi. Bu şekilde ülkemizde de geçerliliğinin uygulanması yapılmaktaydı. Fakat yapılan son değişiklikler ile birlikte söz konusu bu durum dava açmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için eşlerin her ikisi birden konsolosluğa başvurmaları yeterli olmaktadır. Ya da eşlerden birisi Türk vatandaşı değilse ve onun kimlik veya pasaportunun bir kopyası varsa ülkemizde ilgili nüfus dairesine başvurarak da gerekli tanınma işlemi dava açmaya gerek kalmaksızın gerçekleştirilebilmektedir. Bu iş ve işlemler için firmamıza başvurarak destek alabilirsiniz. Böylece herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadan hızlı ve başarılı bir şekilde amacınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tenfiz Davası


Boşanma kararını beraberinde ülkemizde bulunan malların paylaşımı, nafaka, miras ve velayet gibi durumlar söz konusu olduğu zaman tanıma yeterli olmayacaktır. Bu durumda tenfiz davası açılması gerekmektedir. Bu davanın açılarak en kısa zamanda sonuçlandırılması önemlidir. Çünkü yurt dışında yapılmış olan bir boşanma işlemi ülkemiz resmi kayıtlarında halen geçerliliğini koruyan bir evlilik hükmündedir. Bu nedenle tenfiz edilmesi önemlidir. Olmayan bir evliliğin devam ediyormuş gibi görünmesi nafaka, miras, velayet ve mal paylaşımı gibi konularda birçok problemi beraberinde getirecektir. Bu tür sorunlarla cebelleşmemek adına zaman kaybetmeden tenfiz davası açılması büyük önem arz etmektedir. Boşanma ve tenfiz davası hakkında tüm detaylar için web sitemizde yer alan iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.Tenfiz davası açılabilmesi için gerçekleşmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Bunlar;

• Yabancı mahkemece kesinleşmiş bir karar olması,
• O ülke ile ülkemiz arasında tenfiz ile ilgili mütekabiliyet olması,
• Türk münhasır yetkisinin aşılmaması,
• Kamu düzenine aykırı karar olmaması,
• Davacı ve davalının savunma haklarının ihlal edilmemiş olması gerekmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davası hukuk büromuzun en çok yürüttüğü işlerden birisi olmaktadır. Avukatlarımız bu konuda son derece tecrübeli olup şimdiye kadar birçok tenfiz davasını başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır. Siz de bu konudaki iş ve işlemleriniz için firmamıza başvurarak uzman desteği alabilirsiniz.

Tanıma tenfiz davası için firmamıza başvuran kimselere yardımcı olarak tüm süreçleri başından sonuna kadar yakından takip etmekteyiz. Genelde çok fazla zaman almadan sonuçlanan bu davalarda tebligat süreçleri önem arz etmektedir. Bazı durumlarda tebligatın uzaması davanın sonuçlanma süresini de uzatabilmektedir. Süreç sonunda boşanma işlemi ülkemizce de tanınmış olacaktır.  Dava esnasında davalı ve davacının bizzat mahkemeye gelmesi şartı bulunmamaktadır. Taraflardan biri veya her ikisi de yurt dışında bulunabilir. Böyle bir durumda firmamıza verilecek vekâlet ve iletilecek diğer evraklar ile davayı bizzat başlatabilmekteyiz. İlgili süreç ve işlemler tarafımızca takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılması için çabalanmaktadır. Tüm bunların güvenilir ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için firmamıza başvurmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.