+90 216 606 55 00

Yabancı Tahdit Kodları ve Kodun Kaldırılması Davası

Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı bulunan yabancılar bazı durumlarda sınır dışı edilerek ülkemize girişleri de yasaklanabilmektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında aykırı hal ve hareketler bulunan veya tespiti yapılan yabancılar için sınır dışı edildiklerinde neden sınır dışı edildiklerini belirten bir kod ile sicillerine işlenir. Tahdit kodu denilen bu kod neden kendisine kısıtlama konulduğunu göstermektedir. Bu kodlar ile birlikte neden sınır dışı edildiğinin yanı sıra süreli veya süresiz olarak ülkeye girişinin yasaklandığı gibi hususlar da belirtilmektedir. Genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra yabancı tahdit kodları ve kodun kaldırılması davası ile ilgili konuya derinlemesine devam edebiliriz. Web sitemizin iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerek hukuki destek sağlayabilirsiniz.

Hukuki bir terim olan tahdit kodu, yabancıların sınır dışı edilme gerekçelerine dair bilgi veren bir kod olmaktadır. Bu kodlara göre bir yabancının sınır dışı edilerek ülkemize yeniden girmesi 5 ay ila 5 yıl arasında değişen süreyle yasaklanabilmektedir. Ya da duruma göre süresiz yasaklama da söz konusu olabilmektedir. Bu kodların belirlenmesindeki temel kıstas hukuk kurallarımız ve bunların ihlali olmaktadır. Ayrıca yabacılar hukuku ile ilgili daha detaylı bilgi için “Yabancılar Hukuku Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.
İlgili yabancı tarafından gerçekleştirilen eylemin durumu ve önemi tahdit süresine doğrudan etki etmektedir. Bahsi geçen yabancı tahdit kodları için sebep olan durumların neler olduğundan genel hatlarıyla söz edecek olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkacaktır.

• İkamet izni iptali,
• Bildirilen adreste bulunmaması,
• Sahte ve usulsüz evlilik,
• İkamet izni için 10 gün süreye bağlı olma,
• Genel güvenliği tehdit edecek hususlar,
• Toplumun genel sağlığını ve ahlakını tehdit edecek hususlar,
• Yasadışı yollarla ülkeye giriş yapılması,
• Adli işlem yapılması,
• Ceza evinden tahliye edilmesi,
• Ülkede kaçak yollarla çalışılması,
• Uluslararası Koruma Kanunu’na aykırı davranışlar sergilenmesi,
• Ülkeye girmek için bakanlık izni alması gerekenler gibi durumlarda tehdit kodları verilerek sınır dışı edilmesi söz konusu olmaktadır.Ülkemizde bulunan yabancıların uluslararası hukuktan kaynaklanan ve ülkemiz yasaları çerçevesinde elde ettikleri birtakım haklar ve yükümlülükler bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen hususlarda olduğu gibi bu hak ve yükümlülüklerin ihlal edilmesi durumunda sınır dışı edilmeleri söz konusu olmaktadır. Sınır dışı edilirken siciline işlenecek tahdit odu ile neden sınır dışı edildiği ortaya konmaktadır. Bu konuda verilen tahdit kodundan kaynaklı yaptırım uygulandığında bu yaptırımın kaldırılması için dava hakkı bulunmaktadır. Yani tahdit kodun kaldırılması davası açılarak hukuki bir itiraz söz konusu olmaktadır. Bu konuda uzun zamandır yürüttüğümüz hukuki mücadeleler sonucunda birçok yabancı danışanımızın haklarını geri almalarına yardımcı olmaktayız. Siz de benzer bir hukuki yaptırımla karşı karşıya kaldıysanız ve haksız olduğunu ya da koşulların değişmesi nedeniyle tahdit kodunun kaldırılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli avukat kadromuzla sizlere yardımcı olarak haklarınızı yeniden kazanmanız için hukuki mücadeleyi ivedilikle başlatacağımızdan emin olabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yabancı tahdit kodları ve bu kodun kaldırılması davası ile ilgili uzmanlığı bulunan avukatlarımız aracılığıyla ilgili hukuki süreç çok daha rahat ilerleyecektir. Söz konusu davanın açılması için hukuka uygun olarak gerçekleştirildiği durumunun hasıl olması gerekmektedir. Bu durumu somut kanıtlarla destekleyerek belgelemek önemlidir. Tahdit kodundan kaynaklı yaptırımın hukuki olmadığı ve bunun gerçekte olmadığını ispatlamak esastır. Her tahdit kodu farklı bir gerekçeyi ifade ettiği için bu konuda muhakkak uzman desteği alınmalıdır. Tarafımızdan alacağınız vatandaşlık hukuku desteği ile olası hak kayıplarının önüne geçerek yasal çerçevede haklarınızı geri kazanabilirsiniz. Bazı durumlarda tahdit kodunun kaldırılması işlemi için davaya gerek kalmaksızın idari başvuru yeterli olmaktadır. Tarafımızdan alacağınız danışmanlık hizmeti kapsamında durumunuza en uygun hukuki başvuruyu yapmak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.