+90 216 606 55 00

Türk Vatandaşlığı Başvurusunda Gereken Belgeler

Vatandaşlık kavramı her bireyi yakından ilgilendirmekte olup kısacası kişi ile bir devlet arasında olan hak, hukuk, görev ve sorumluluk gibi iş ve işlemleri kapsamaktadır. Hukuki bir bağ olup kişiye devlete karşı bağlılığından kaynaklı birtakım haklar ve sorumluluklar yüklemektedir. Bunun yanı sıra o ülkedeki yabancılar için de birtakım hak ve sorumluluklar getirmekte olup aynı zamanda o ülke vatandaşları ile yabancılar arasındaki hak ve sorumlulukları da düzenleyerek belirli bir hukuki zeminde buluşturur. Böylece kişilerin mensubu oldukları devlete ve devletin de hem kendi vatandaşları hem de yabancılar için karşılıklı hak ve yükümlülükleri söz konusu olmaktadır. Üstelik günümüz koşullarında birçok ülke başka ülke vatandaşları için bazı kurallar çerçevesinde vatandaşlık hakları verebilmektedir. Çifte vatandaşlık veya çoklu vatandaşlık olarak da adlandırılan bu durum ülkemiz için de geçerli olmaktadır. Yabancıların Türk vatandaşlığına başvurusunda gereken belgeler hazırlanıp koşulları da taşıyor olması halinde ülkemiz vatandaşlığını kazanmaları mümkün olmaktadır. Bu durumda hem ülkemiz vatandaşlığından kaynaklı hem de mensubu olduğu ülkenin vatandaşlığından kaynaklı hakları ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu da ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirilmektedir. Web sitemizde yer alan iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Türk Vatandaşı Olmanın Yolları


Çoklu vatandaşlık hakkı olan kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Bu tür hakları olan kişilerin hukuki iş ve işlemleri firmamız tarafından özenle takip edilerek yürütülmektedir. Alanında uzman, vatandaşlık hukuku tecrübesi olan avukat kadromuzla siz değerli danışanlarımıza hizmet vermekteyiz. Her geçen gün artan vatandaşlık başvurusu konusunda sizin için en uygun koşullarda olan yöntemle vatandaşlık başvurusunda bulunarak Türk vatandaşlığı almanıza yardımcı olmaktayız. Ekiplerimiz profesyonel bir yaklaşımla vatandaşlık alma konusunda sizlere yardımcı olarak Türk vatandaşlığı almak için size en uygun olan yolla başvuru yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sözden de anlaşılacağı üzere Türk vatandaşlığı kazanılması yolları birden fazla olup genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

• Doğumla gelen Türk vatandaşlığı,
• Doğum yeri esasına göre Türk vatandaşlığı,
• Evlat edinme yoluyla Türk vatandaşlığı,
• Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığı,
• Seçme yoluyla Türk Vatandaşlığı,
• Göçmen olarak Türk vatandaşlığı kazanma,
• İkamet şartıyla veya ikamet şartı aranmaksızın Tür vatandaşlığı,
• Gayrimenkul satın alma yoluyla Türk vatandaşlığı,
• İstisnai yolla Türk vatandaşlığı kazanma yollarından herhangi biri veya birileri ile yabancıların ülkemiz vatandaşlığı alabilme hakları bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilen yollar kullanılarak gerekli koşulları da sağlaması durumunda yabancıları Türk vatandaşlığı alma hakları bulunmaktadır. Tüm bu durumların daha detaylı koşulları ve alt gereksinimleri bulunmaktadır. Bu nedenle ilgili başvuruların daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla mutlaka uzman desteği alınması gerekmektedir. Firmamıza başvuruda bulunarak gereken uzman desteğini tarafımızdan rahatlıkla alabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Vatandaşlık Almak İçin Gerekli Belgeler


Yabancıların Türk vatandaşlığına başvurusunda gereken belgeler başvuru yollarına göre değişmekle birlikte genel olarak hemen hepsinden istenilen ortak belgeler söz konusu olmaktadır. Bunların haricinde yukarıda bahsi geçen başvuru yöntemine göre ek evraklar ve belgeler istenebilmektedir. Vatandaşlık işlemleriyle ilgili detaylı bilgi için “Vatandaşlık İşlemleri ve Başvurusu” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Genel hattıyla vatandaşlık başvurusunda bulunanlardan istenilen belgeler şöyledir:

• Uzmanlarımız eşliğinde doldurulacak başvuru formu,
• 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,
• Pasaport ve noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümesi,
• Medeni durum belgesi,
• Sağlık raporu,
• Gelir belgesi,
• İkametgâh izni aslı ve fotokopisi,
• Ödenen harç dekontu,
• Duruma göre istenilecek olan diğer belgeler.

Hukuk büromuza gelerek danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak istediğinizde ihtiyacınız olan konu ile ilgili sizlere uzman desteği sağlamaktayız. Özellikle Türk vatandaşlığına başvuru için istenilen evrakları hazırlama konusunda sizlere yardımcı olarak kısa sürede tamamlamanızı sağlamaktayız. Birçok farklı yollardan Türk vatandaşlığı başvurusu yapılabileceği için sizin açınızdan en ideal olan yolla başvurmanız için gereken desteği profesyonel olarak göstereceğimizden emin olabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.