+90 216 606 55 00

Vatandaşlık İşlemleri ve Başvurusu

Dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’mizde de yabancıların birtakım koşulları yerine getirmesiyle birlikte vatandaşlık alma hakları bulunmaktadır. Üstelik ülkemizden vatandaşlık alabilmek için birden fazla alternatif yol da bulunmaktadır. Bunları sağlayan yabancı kimseler ülkemizden vatandaşlık alma hakkına erişmiş olmaktadır. Bu koşullarda dilerse başvuru yaparak Türk vatandaşlığı kazanılması mümkün olmaktadır. Eğer vatandaşlık alma niyetinde olup da bunu nasıl yapacağı hakkında bilgisi olmayan varsa firmamıza başvurarak bu konuda detaylı bilgi ve dilerse danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Gerek telefonla gerek doğrudan firmamıza gelerek vatandaşlık konusundaki tüm sorularınızı gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Dilerseniz firmamıza başvurarak tüm vatandaşlık işlemleri ve başvurusu için bizden hizmet talebinde bulunabilirsiniz. Vatandaşlık avukatı kadromuz alanında uzman ve deneyimli olup sizlere profesyonel destek sunacaktır. Web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşarak detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Ayrıca, vatandaşlık işlemlerinde uzman bir avukat ile çalışmanın avantajları hakkında “Vatandaşlık Avukatı” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Vatandaşlık Başvurusu


Ülkemizle herhangi bir vatandaşlık bağı bulunmayan yabancılar için kanunlarda belirtildiği üzere birtakım koşulların yerine getirilmesi ile birlikte dilerlerse vatandaşlık alma hakları bulunmaktadır. Günümüzde çok sayıda yabancı bu haktan faydalanarak ülkemiz vatandaşlığını almak için başvuruda bulunmaktadır. Bu konuda gerek ülkemizi ve kurumsal işleyişleri gerekse dilimizi çok iyi bilemedikleri için bazı sorunlarla karşılaşmaları muhtemel olmaktadır. Bu nedenle kendi başlarına hareket etmek yerine firmamıza gelerek uzman desteği talep ettiklerini görmekteyiz. Her geçen gün artan bu talepleri profesyonel bir şekilde karşılayarak siz değerli danışanlarımıza destek olmaktayız. Yabancılar ve Vatandaşlık Hukuku alanında uzman avukatlarımız, vatandaşlık işlerinizi en başından itibaren adım adım takip ederek başarılı bir şekilde sonlandırmanıza yardımcı olmaktadır. Oldukça kapsamlı ve teknik bir alan vatandaşlık başvuru sürecinde böylelikle sorun yaşamadan kolay bir şekilde amacınıza ulaşmanız mümkün olmaktadır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hatı üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.

Yukarıda da bahsedildiği üzere yabancıların vatandaşlık almak için izleyebilecekleri birçok yol bulunmaktadır. Bunlar arasında kişinin mevcut durumuna en uygun yöntem hangisi ise onu seçerek başvuruda bulunması en sağlıklısı olacaktır. Böylelikle vatandaşlık başvurusu reddi ihtimali çok daha düşük olacaktır. En kötü ihtimalle vatandaşlık başvurusunun reddi söz konusu olduğunda bu karara itiraz ederek dava açma ve yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkı bulunmaktadır. Tüm bu süreçleri başarılı ve sağlıklı bir şekilde yürüterek en kısa zamanda sonuçlandırılması için firmamıza başvurabilirsiniz. Uzman vatandaşlık avukatlarımız bu konuda sizlere yardımcı olarak haklarınızı almanızı sağlamak için var gücüyle çalışacaktır. Vatandaşlık başvuru yapmak için şimdi bize ulaşabilirsiniz.


Türk Vatandaşlığı Kazanılması Hangi Yollarla Olmaktadır?


Ülkemiz gerek uluslararası gerekse kendi ulusal hukuk kuralları çerçevesinde birtakım şartlara bağlı olarak yabancıların Türk vatandaşlığı almalarına imkan tanımaktadır. Peki, Türk vatandaşlığı kazanılması hangi yollarla olmaktadır gelin hep birlikte bir göz atalım.
En genel anlamıyla Türk vatandaşlığı doğumla veya sonradan kazanılmaktadır. Bunları biraz daha açarak şöyle listeleme yapabiliriz:

• Türk vatandaşı anne veya baba sayesinde doğumla kazanılan Türk vatandaşlığı,
• Ülkemizde doğan, anne ve babası bilinmeyen ya da herhangi bir vatanı bulunmayan çocuklar için doğum yeri esasına göre kazanılan Türk vatandaşlığı doğumla gelen Türk vatandaşlığı olarak nitelendirilmektedir.
Sonradan Türk vatandaşlığı kazanma yolları olarak da;
• Türk vatandaşları tarafından evlatlık alınan ergin çağda olmayan yabancılar için evlat edinme yoluyla kazanılan Türk vatandaşlığı,
• KKTC vatandaşı olanlar için dilekçeyle kazanılan Türk vatandaşlığı,
• Seçme hakkı ile kazanılan Türk vatandaşlığı,
• İstisnai olarak kazanılan Türk vatandaşlığı,
• Göçmen olarak kazanılan Türk vatandaşlığı,
• İkamet şartı aranmaksızın yeniden kazanılan Türk vatandaşlığı,
• İkamet şartına bağlı olarak yeniden kazanılan Türk vatandaşlığı,
• Evlenme yoluyla kazanılan Türk vatandaşlığı söz konusu olmaktadır.

Görüldüğü üzere ülkemizde birçok farklı yollarla vatandaşlık alınması mümkün olabilmektedir. Fakat bu durumların tamamı kendine has hukuk kuralları çerçevesinde mümkün olmaktadır. Bu nedenle vatandaşlık işlemleri ve başvurusu için mutlaka profesyonel hukukçulardan yardım alınması önemlidir. Web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden hukuk büromuza ulaşarak, uzman desteği alabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.