+90 216 606 55 00

Kira Uyarlama Davası

Kiralama işlemine girdikten sonra tarafların kiralama başlangıcındaki durumları, kira süresi boyunca karşı taraf için öngörülemeyen olağanüstü sebeplerden dolayı değişiklik gösterebilir. Böyle bir durumda “Kira Uyarlama Davası” açılarak durum için hâkimin müdahalesi istenebilir.
Kanunda ve sözleşmede hüküm yoksa sözleşmenin değişen şartlara uyarlanmasının gerekli olup olmadığı araştırılır. Durum ve şartlar değişirse anlaşmada ısrar etmek, dürüstlük kurallarına aykırı olacaktır. Bu dava türü, uzun ve sürekli kiracılıklarda daha yaygındır. Özel durumun niteliğine bağlı olarak, kısa süreli kiralamalarda da uygulanabilir. Örneğin; kiracının tarlasından elde ettiği gelir yağmur yağmadığı için çok düşük kalıyorsa, sözleşme süresi bir yıl olsa bile kiracı kirada indirim ve düzeltme talep edebilir.
Kira bedeli, sözleşmenin başlangıcından itibaren beş yıl içerisinde tüketici fiyat endeksine göre artırılabilmektedir. Beş yıl içerisinde herhangi bir artış olmayacağından bu kural, döviz endeksine bağlı kiralar için de geçerlidir. Ancak herhangi bir ödeme zorluğu yaşanması durumunda beş yıl kuralı geçerli değildir. Kira uyarlama davaları ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.
 

Kira Uyarlama Davası Koşulları


Kira uyarlamaya yönelik dava açmak için:
- Sözleşmenin kurulduğu anda tarafların öngörmediği ve öngöremediği istisnai bir olayın mevcut olması gerekir. Bu kriz evrensel, nesnel ve öngörülemez olmalıdır. Böyle bir durumun borçludan kaynaklanmaması gerekir.
- Sözleşmenin yapıldığı esnada, mevcut olan bakiyenin borçlunun zararına değiştirilmesi gerekmektedir.
- Borçlunun yine de borcunu ödemesi veya ödemenin makul olmayan zorluğu nedeniyle haklarını saklı tutarak ödemesi gerekmektedir.
- Kiracı kirayı öderken ihtirazı kayıt yaptırırsa ya da ihtar keşide yaparsa daha sonra kiranın uyarlanması için dava açabilir.


Kira Uyarlama Davası Ne Zaman Açılır?


Durum ve koşullar gerektiriyorsa zamana ve ihbara bakılmaksızın bu dava açılabilir.
 

Davanın Tarafları Kimlerdir?


Söz konusu davanın tarafları, hem kiracı hem de kiraya veren olabilir. Örneğin; kira bedelinin aylık kira bedeli döviz cinsinden belirlendikten sonra dövizin değerinin düşmesi nedeniyle değer kaybı yaşanması halinde, sunulan kira sözleşmesinin düzeltilmesini talep eden taraf, kiralayandır.
 

Kira Uyarlama Davası Ne Kadar Sürer?


Dava ile ilgili prosedürün ne kadar süreceği; kiracı ile mal sahibi arasındaki uyuşmazlık, yargılamanın yoğunluğuna ve olayın spesifik durumuna göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


Dava İçin Hukuki Danışmanlık Şart mı?


Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte hemen hemen her türlü bilgiye ulaşmak kolay hale gelmiştir. Ancak bu verilerin ne kadar doğru ya da hatalı olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle özellikle yasal konularda uzman kişilerden bilgi almak, en doğru sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlayacaktır.
Hukuki danışmanlık ise genel olarak hukuki ilkelerin değerlendirilmesi ve bunların belirli bir davaya veya konuya uygulanması olarak ifade edilebilir. Hukuki danışmanlık hizmeti sayesinde bireyler, sorunları hakkında doğru bilgiye ve sorunlarına alternatif çözümlere ulaşarak, hukuki sorunlarının gerekmediğinde davaya, uzayan ve gereksiz çatışmalara dönüşmesinin önüne geçebilirler. Dolayısıyla sizin de herhangi bir sorununuz varsa ve çözmek için hukuki tavsiyeye ihtiyacınız bulunuyorsa bu konuda bir avukattan yardım isteyebilirsiniz. Yalnızca bir avukat size gerçek yasal tavsiye vererek doğru rehberlik etmiş olacaktır.

Biz bu alanda başarılı bir Hukuk ve Danışmanlık şirketi olarak, hem özel kişilere hem de şirketlere talepleri doğrultusunda danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Yasal konulardaki uzmanlığımızı, işletme sahipleri ve müvekkillerimiz ile buluşturarak hukuki sorunların davaya dönüşmesini, gereksiz yere büyüyüp uzamasını önlemek için çaba göstermekteyiz. Kira hukuku ile ilgili tüm davalarda deneyim ve uzmanlığa sahip FD Partners Hukuk Bürosu olarak sizler için de buradayız. Tüm yasal prosedürlerin doğru işlemesi için gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Bunun için yalnızca bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.


 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.