+90 216 606 55 00

Anonim Şirket Limited Şirket Farkları

Yatırımcının, şirket kurmadan önce yapması gereken işlemleri bilmemesi oldukça yaygındır. Yatırımcıların projelerine uygun bir şirket tipi seçmeleri, büyüme sürecini daha verimli ve karlı hale getirebilir. Günümüzde yatırımcılık sektöründe öne çıkan iki farklı şirket türü bulunmaktadır ve bu türler, özellikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu nedenle anonim şirket limited şirket farkları demeden önce bunları incelemek gerekir.


Limited Şirket


Limited şirketi, birden fazla ortağın bir araya gelmesi ya da tek bir kişi tarafından kurulabilen bir şirket tipidir. Limited şirket, kanunen yasak olmayan her türlü yatırım ve projeyi gerçekleştirmeye imkan tanır. Ortak sayısı bir olabileceği gibi birden fazla da olabilir; ancak toplam ortak sayısı elliye kadar sınırlıdır. Limited şirketlerin esas sermayesi belirlidir ve bu sermaye, tüm payların toplamından oluşur. Limited şirket ortakları, şirketin borçlarından sadece taahhüt ettikleri pay oranında sorumludur. Ödeme yükümlülükleri, şirket sözleşmesinde belirtilen ek ödemelerle birlikte ortaya çıkar.


Anonim Şirket


Anonim şirketler ise ticari hayatta esneklik ve kolaylık sağlayan, büyük işlem gücüne sahip şirketlerdir. Ortak sayısı limited şirketlere göre daha fazla olup toplamda 500'e kadar çıkabilir. Ancak bu rakamın üzerinde ortak bulunması durumunda şirket, Sermaye Piyasası mevzuatına tabi olur. Anonim şirketler, büyük projelerin ve yatırımların yapılabildiği, geniş çaplı işlemlere olanak tanıyan büyük ölçekli şirketlerdir. Anonim şirket ortakları, taahhüt ettikleri pay oranlarına göre şirkete karşı yükümlüdür.
Anonim şirket limited şirket farkları ile alakalı detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Şirketlerin Ortak Özellikleri


Her iki şirket tipinde de genel kurul, müdürler kurulu ya da yönetim kurulu gibi üst organlar bulunmaktadır. Bunun yanında mevcut olan hisseler, gerekli işlemler yapılarak karşı tarafa devredilebilir. Yine her iki şirket tipinde de, kanunen yasaklanmamış her türlü ticari faaliyet yürütülebilir. Öte yandan da rekabet oluşturabilecek işlemler öncesinde, yönetim kuruluna danışılması gerekir. Şirketin kapatılma süresi her iki tip için de 6 aydır ve bu süre içinde kapatılamazlar.


Farklılıklar Hakkında Detaylar


Limited şirket için en az 10 bin TL sermaye gereklidir, anonim şirkette ise bu miktar 50 bin TL'dir. Yine anonim şirket limited şirket farkları konusunda Anonim şirket ortakları, borç konusunda sorumlu değildir; limited şirket ortakları, taahhüt ettikleri pay oranı kadar vergi borcuna tabi tutulur. Ayrıca anonim şirketlerde hisse devri için noter onayı gerekmez, limited şirketlerde ise noter huzurunda yönetim kurulu onayı ile gerçekleşir. Anonim şirket limited şirket farkları ve avantajları hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Limited şirketlerde hisse satışından elde edilen kazanç gelir vergisine tabi tutulur; anonim şirketlerde ise hisse pay senedi elde edilmesinden itibaren 2 yıl içinde satılırsa kazanılan gelir vergiye tabi olmaz.

Bu önemli özellikler göz önüne alındığında, yatırımcılar projelerine en uygun şirket tipini seçerek, daha sağlıklı bir büyüme süreci elde edebilirler. Bu sebeple Ticaret ve Şirketler Hukuku ile ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir.

Her iki şirket tipi arasındaki temel farklara ek olarak, limited ve anonim şirketlerin belirli avantajları da bulunmaktadır. Limited şirketler, daha küçük ölçekli işletmeler ve aile şirketleri için uygun olabilir; ortak sayısının sınırlı olması ve esnek işleyişleri, yönetimi daha kontrollü kılabilir. Öte yandan, anonim şirketler geniş çaplı projeleri yönetme kapasitesi ile öne çıkar ve yatırımcılara daha geniş bir sermaye çeşitliliği sunar. Bu şirketler, büyük ölçekli işlemlerde etkili olabilir ve halka açık olma avantajına sahiptir. Yarım yaparken şirketlere sunulan avantajlar hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Tasfiye İle Sona Erme
    Şirketlerin hukuki varlığının tasfiye ile sona ermesi, belirli bir sürecin tamamlanması gerektiğini ve bu sürecin farklı sebeplere bağlı olarak başlayabileceğini ifade eder.
  • Turkuaz Kart Nedir?
    Ülkemizde yabancıların çalışmak veya ikamet etmek gibi isteklerini belirli koşullarda yerine getiren birtakım durumlar bulunmaktadır.
  • Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi
    Yapılan kira sözleşmeleri, her iki taraf için de borç yaratan sözleşmelerden biri olarak kabul görmektedir. Bu bağlamda kiraya verenin, kiralananı kararlaştırılan zamanda kullanıma uygun bir durumda teslim etme yükümlülüğü bulunmaktad?
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.