+90 216 606 55 00

Telafi Çalışmasının Şartları ve Sınırları

 

Telafi Çalışması Nedir?


İşçi ve işveren tarafından kaynaklanan zorunlu sebeplerden ötürü çalışılamayan sürenin telafisi için yapılan çalışmaya denir. İş yerinin zorunlu olarak faaliyetlerini durdurması, ulusal bayram ve genel tatiller öncesi ve sonrasında iş yerinin tatil edilmesi ve işçinin hakları dışında kendi isteğiyle izin kullanması durumunda işçinin çalışmadığı süre için yaptırılacak çalışmaya telafi çalışması denir. Telafi çalışması ile ilgili detaylar için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden iş hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Telafi Çalışması Hangi Durumlarda Yapılabilir?


İş kanunu m.64’de telafi çalışmasının şartları belirlenmiştir. Buna göre aşağıdaki şartlarda telafi çalışması yapılabilecektir;
• Zorunlu sebeplerden iş yerinin faaliyetlerini durdurması: Zorunlu sebepler ilgili madde de açıkça bildirilmemiştir ancak iş yerinin faaliyetlerini durdurmasına neden olacak öngörülemeyen ve kaçınılamayan sebepler olarak açıklanabilir. Bu duruma geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi olarak örnek verebiliriz.

• Ulusal bayram ve resmi tatillerin öncesi ya da sonrasında iş yerinin tatil edilmesi.

• Bunların dışında sebeplerden iş yerinde normal sürelerin altında çalışılması (deprem, sel gibi sebeplerden iş yeri tamamen tatil edilebilir ya da bu sebeplerden normal çalışma süresi altında çalışmak zorunda kalınabilir)

• İşçinin talebiyle 4857 sayılı İş Kanunu, iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile öngörülen yasal izinleri dışında izin kullanması durumunda telafi çalışması yapılabilmektedir.
Telafi çalışmasının iş yerinin normal faaliyetlerine dönmesini takip eden 4 ay içerisinde yaptırılma zorunluluğu vardır. Bu süre sonrasındaki çalışmalar telafi çalışması olmayıp işçi fazla çalışma ücretine hak kazanabilecektir. Telafi çalışması ve iş hukuku ile ilgili tüm konulardan web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilrisiniz.


Telafi Çalışması Nasıl Yapılır?


Telafi çalışmasına işveren karar vermektedir, iş kanunun 64. Maddesinde işverene bu hak tanındığından telafi çalışmasına karar verirken işçinin rızasını alma zorunluğu yoktur. İşveren zorunlu sebebin ortadan kalkmasıyla beraber faaliyetlere geri dönülen tarihten itibaren başlayarak 4 ay içerisinde telafi çalışmasına karar verebilir. İşveren telafi çalışmasının hangi sebeplere dayandığı, süresi ve başlangıç tarihini öncesinde işçiye bildirmek durumundadır.

Telafi Çalışmasının Sınırları Nelerdir?


Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi telafi çalışmasının normal faaliyetlere dönülmesinin ardından 4 ay içerisinde yaptırılması gerekmektedir. Bununla birlikte işveren telafi çalışmasına karar vermesi durumunda işçi/işçilere önceden bilgi vermek durumundadır. Bunlar dışında işçinin telafi çalışma süresi dahil günlük çalışma süresi 11 saati geçmemelidir. Dolayısıyla telafi çalışması 8 saat çalışılan iş yerlerinde 3 saat, 9 saat çalışılan iş yerlerinde 2 saat olarak belirlenmiştir. Belirlenen çalışma saatleri azami çalışma saatleri olup, azaltılması mümkündür ancak arttırılması durumunda aşan kısımlar telafi çalışması değil fazla çalışma olarak kabul edilmelidir.

 


Tatil Günlerinde Telafi Çalışması Yapılır Mı?


2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili 1.5 günlük, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili 1 günlük, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili 1 günlük, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili 1 günlük, Ramazan Bayramı ile ilgili 3.5 günlük, Kurban Bayramı ile ilgili 4.5 günlük, 1 Ocak Yılbaşı tatili ile ilgili 1 günlük, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili 1 günlük sürenin tatil olarak kutlanması öngörülmektedir.

İş kanunun 64.maddesine göre tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılması mümkün değildir.  Ayrıca madde hükmünde günlük en fazla ibaresi yer aldığından bu ibareyi yorumlarsak 5 gün çalışılan iş yerlerinde çalışanlar toplam çalışma saatini haftanın diğer günlerinde tamamladıklarından Cumartesi günü işçiler için dinlenme günü niteliği kazanmaktadır. Dolayısıyla haftalık 5 gün çalışılan iş yerlerinde işveren Cumartesi günü telafi çalışması yaptırmaya karar verirse yapılacak çalışma en fazla 3 saat olmalıdır.  
 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.