+90 216 606 55 00

Ücretsiz İzin Nedir?

İş Kanunu tarafından tanınan bir hak olan ücretsiz izin, iş yükü azaldığında işyerini koruma amacı ile de işverene verilmiştir. Kanuna uygun olarak Ücretsiz izin nedir? Sorusunun cevabının verilmesi için belli şartların yerine getirilmesi gereklidir. Çünkü bu hak kötü niyetli olarak kullanıma oldukça açıktır. İzin geçerliliği belli koşullara göredir. İzin talebi tarafların onayı ile geçerli olabilir.

İşveren ve işçi anlaşarak belli bir süre iş sözleşmesini askıya almalarına ücretsiz izin denir. İş akdinin askıya alınması süresinde iş akdi feshedilmez. Bu süre içinde çalışanın iş görme yükümlülüğü olmadığı gibi işvereninde iş görme yükümlülüğü yoktur. İşçi bu hakkı kullanabilmesi için belirli bir süre çalışma şartı aranmaz. Kıdemi olan ya da işe yeni başlayan tüm işçiler gerekli şartlar taşıdığında bu hakkı kullanabilir. İş hukuku ile ilgili tüm konularda web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Ücretsiz İzin Yazılı Olma Şartı


Hem işçi hem de işveren ücretsiz izin teklifi verebilir. Teklifin kabulü yazılı bir şekilde sunulmalıdır. İş Kanunu 22. Maddesi tüm işçi ve işverenler için geçerlidir. Bu kanununa göre madde şu şekildedir: İşveren ücretsiz izin teklifi sunarken işçiye teklife dair detayları yazılı olarak sunmalıdır. İşçide bu teklifi 6 gün içinde yazılı olarak kabul etmelidir. Ancak işçinin teklifi kabul zorunluluğu bulunmaz. İşçi kabul etmediğinde bu teklif işçiyi bağlamaz. Bu nedenle işveren zoraki işçiyi ücretsiz izne çıkaramaz.

İşveren ücretsiz izin teklifinin geçerli bir nedene dayandırdığında ise aralarındaki iş sözleşmesini feshedebilir. Gerekli şartlar var ise işveren işçiye kıdem tazminatı ödemek zorundadır. İşçiler bu feshe -karşılık iş Kanunun 17 ve 21. Maddelerine göre dava açabilme hakkı bulunur. Ücretsiz izne ayrılacak işçinin de işvereninde bu teklifi yazılı olarak vermesi önemlidir. Dilekçe hazırlanarak teklifler yapılabilir.
İşçinin yazılı kabulü olmadan işveren ücretsiz izin uygulaması yaptığında işveren hukuka aykırı olarak iş akdi feshi yapmış sayılır. Gerekli şartlar oluşmuş ise işveren işçiye kıdem ve ihbar vermek zorundadır.
İşçi işe gitmeme nedenini ücretsiz izin kapsamındaki sözleşmesinin askıya alınması olduğunu iddia ediyor ise işçi tarafından bu iddia ispatlanmalıdır. Bu durum bir dava konusu olduğunda izne ayrıldığının ispat külfeti davacı olan işçiye aittir.

Hem işçi hem de işveren tarafından mağduriyetler yaşandığında yasal prosedürler takip edilerek sorunun çözümünü hedefleyen firmamız, alanında uzman avukatlarımız ile gerek mahkemelerde temsil gerekse de sorunun çözümüne katkı sağlayacak çalışmaları destekler sunmaktadır. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı üzerinden aklınıza takılan tüm konuları iş hukuku alanında uzman avukatlarımıza danışabilirsiniz.

Ücretsiz İzin Nasıl Alınır?


Kişisel nedenler, işverenin ihtiyaçları, yasa ya da anlaşmaya bağlı olarak bazı durumlarda çalışanlar ücretsiz izin alabilir. Bu alanda Ücretsiz izin nedir? Konu başlığında izin talebinde bulunacak işçi talebini bir dilekçe ile ilgili birime iletir. Memurlar bu taleplerini Personel Daire Başkanlığına gönderir. İşçi izin bitiminde ve öncesinde göreve başladığında personelin yaptığı birimde yazı ile bildirim yapılır. Memurların çalışma hayatlar boyunca toplamda bir yıl ücretsiz izin kullanma hakları bulunur. Bu hakkı en çok iki defa kullanabilirler. Bunun içinde 5 yılını doldurmaları gereklidir.

İşveren her ne kadar haklı gerekçelerle ücretsiz izne çıkarıyor olsa bile bu izin sürecinde işçinin geçimini sağlaması adına sürecin planlanması gereklidir. Farklı ekonomik nedenler ücretsiz izne çıkarılan işçi, ücretsiz izin süresini bilmek zorundadır. Bu süreden erken işverenin işe çağırması ya da tarihi uzatması durumunda anlaşma ortadan kalkar. Ücretsiz izin süresi sonunda işe başlatmayan işveren geçersiz olarak fesih yapmış olur. Daha detaylı bilgi için “Ücretsiz İzin Nasıl Alınır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu tür anlaşmazlıklarda hak kayıpları yaşamamak adına hukuki alanda takiplerinizin yapılması için alanında uzman avukatlardan destekler alabilirsiniz. Yasal haklarınızın korunması kapsamında çözüm adına her türlü hizmet sunulmaktadır.


 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.