+90 216 606 55 00

Bayilik Sözleşmesi

Hukuk büromuz tarafından da hizmet olarak sunulan bayilik sözleşmesi Türk Hukukunda doğrudan düzenlenmeyen, ancak hâkim olan sözleşme serbestisi ilkesi doğrultusunda şekillenen özel bir sözleşme türüdür. Bu kendine özgü yapıdaki sözleşme, öncelikle iyi niyet kurallarına göre yorumlanmakta ve tamamlanmaktadır. Kanunda doğrudan düzenlenmeyen bayilik sözleşmelerine, Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri uygulanabilmektedir. Ancak, bayilik sözleşmesi olarak nitelendirilemeyen durumlarda, sözleşme acentelik sözleşmesi olarak değerlendirilebiliyor ve bu durumda Türk Ticaret Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanmaktadır. Şirketler ve ticaret hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki destek almak için hukuk büromuzdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Bayilik sözleşmesi gerekli olan çerçeve niteliğinde, sürekli borç doğuran bir sözleşme olup, üreticinin belirli bir bölgede bayiye mal göndermeyi taahhüt ettiği, bayinin ise sözleşme konusu mal veya hizmeti kendi adına ve hesabına satarak dağıtım ağına dâhil olduğu bir sözleşmedir. Bu tür sözleşmelerin, franchise sözleşmeleri ile karıştırılmaması önemlidir. Bayilik sözleşmesinde bayi, kendi adına çalışır ve kendi markasını kullanırken, franchise alan işletmeler franchise verenin markasını kullanır. Bayilik sözleşmesinde bayi, franchise alanın verdiği tarzda herhangi bir ücret ödemez. Şirketler ve ticaret hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki destek almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Bayilik Sözleşme Şekli


Bayilik sözleşmesi, kanunda belirli bir şekil şartı öngörülmediği için herhangi bir şekle bağlı olmamakla birlikte, uygulamada genellikle yazılı olarak yapılır. Taraflar arasında yazılı sözleşme, ispat açısından daha sağlam bir temel oluşturur. şirketlere sunduğumuz avukatlık hizmetleriyle alakalı detaylı bilgi için "Şirket Avukatı Hangi Davalara Bakar" başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.


Üretici Yükümlülükleri;


• Üretici, bayiye kesinlikle mal teslim etmekle yükümlüdür. Sözleşme ile teslim edilecek malların sayısı ve sınırları taraflar arasında belirlenebilir. Üretici, sipariş edilen malları teslim edememesi durumunda, genel olarak bu durumdan sorumlu tutulmaz.
• Bayilik sözleşmesi, sürekli bir ilişki olduğundan, taraflar arasında özel bir güven ilişkisi kurulur. Bu nedenle üretici, bayiye karşı sadakat yükümlülüğü altındadır ve bayinin işlerini kolaylaştırmak, desteklemek ve eşit davranmakla yükümlüdür.
• Üretici, bir yandan da bayiye gerekli bilgi, belge ve malzemeleri sağlamak, reklam malzemelerini tahsis etmek, bayi personeline eğitim hizmeti vermek gibi destekleme yükümlülükleri altındadır.

Bu benzersiz yapıdaki sözleşme türü, taraflar arasındaki güveni esas alarak sürekli bir işbirliği sağlar ve haklar ile yükümlülükler açısından dengeli bir ilişki kurar. Bayilik sözleşmesi ile ilgili detaylar hakkında bilgi almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Bayinin Yükümlülükleri Hakkında


Bayilik sözleşmeleri, özellikle sözleşme bölgesinde satış yapmama yükümlülüğü ve bayinin yükümlülükleri açısından belirgin özelliklere sahiptir. Bayilik sözleşmelerinde, bayinin üreticiden aldığı malları belirli bir bölgede satma hakkı genellikle münhasır olarak tanımlanır. Bu durumda üretici, bayinin münhasır bölgesinde üçüncü kişilerle sözleşme kurmama ve sürümü yapılacak malları satmama yükümlülüğü altına girer. Eğer üretici, sözleşmede belirtilen münhasır bölgede üçüncü kişilerle anlaşma yaparsa veya doğrudan kendisi ürettiği malları satarak sözleşmeye aykırı davranırsa, bu durum sözleşmeye aykırılık teşkil eder. Ancak, sözleşmede münhasır bölge anlaşması yapılmamışsa ve sadece bayinin belirli bir bölgede satış ve sürümü artırma yükümlülüğü kararlaştırılmışsa, üretici o bölgede üçüncü kişilerle bayilik anlaşması yapamaz, ancak doğrudan kendisi ürettiği malları satabilir. Web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçerek ticaret ve şirketler hukuku ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bayinin en önemli görevlerinden biri, üreticinin mallarının sürümünü artırmak ve geliştirmek için faaliyetlerde bulunmaktır. Bu, yeni müşteri grupları oluşturmak, mevcut müşteri tabanını genişletmek ve üreticinin mallarının piyasada tanınırlığını artırmak anlamına gelir. Bayi, reklam yapma, müşteri çevresini bilgilendirme ve satış noktalarını etkili bir şekilde yönetme gibi sorumlulukları üstlenir. Bayi, sözleşme bölgesinde satış yapmama yükümlülüğüne riayet etmeli ve üreticinin mallarını piyasada etkili bir şekilde temsil etmek için çaba sarf etmelidir. Bu, güçlü bir işbirliği ve uzun vadeli başarı için önemli bir unsur olarak öne çıkar. Bu alanda profesyonel olarak hukuk büromuzdan destek alabilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.