+90 216 606 55 00

Eski Eşin Soyadını Kullanmaya İzin Davası

Evlilik birliğinin kurulmasıyla beraber kadınlar kocalarının soyadlarını kullanmaya başlamaktadır. Evliliğin devam ettiği süre boyunca kocasının soyadıyla tanınmış olan kadınlar, boşanma durumunun gerçekleşmesinin ardından pek çok farklı problem yaşayabilir. Problemlerin başında ise çocukları ile aynı soyadı taşıyamaması ve kimlik değişiminin sonrasında ekonomik ve sosyal yönden zarar görmesi ihtimali gelir. Kadınların bu durumlardan kurtulma noktasında uygun şartların da oluşması halinde eski eşin soyadını kullanmaya izin davası hakkı bulunmaktadır.

Boşanma davalarının sonuçlanmasıyla beraber evlilik birliğiyle kazanılan haklar ve yükümlülükler kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Soyadı da bu haklardan biri olarak dikkat çeker. Yaşadığınız çevrede ve resmî işlem gibi durumlarda sorun yaşamamak adına eski eşinizin soyadını kullanmaya devam etmek için mahkemeye başvurabilirsiniz. Bu başvuruyu konusunda uzman olan avukatlarımız aracılığıyla gerçekleştirmeniz durumunda ise beklediğiniz sonuca ulaşmanız ekstra kolaylaşır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Eski Eşin Soyadını Kullanmaya İzin Davası Koşulları


Eski eşinizin soyadını kullanmayı sürdürme noktasında öncelikli olarak bu durumun tarafınıza fayda sağladığının ispat edilmesi gerekir. Yargıtay tarafından alınan emsal kararlarda bazı durumlarda kadının eski soyadını kullanmasının şahsi ve hukuki menfaat sağladığı ortaya konmuştur. Alınan kararlara göre şu belge ve durumlarda kadının eski soyadıyla avantaj kazandığı belirtilmiştir:

• Üniversite diploması
• Bankacılık işlemleri
• Sertifikalar
• Yüksek lisans tezleri
• Emeklilik işlemleri
• Çocuklar için yapılacak işlemler

Yukarıda yer alan belgelerin yanı sıra anne ve çocuk veya çocuklar arasındaki duygusal bağın zedelenmemesi noktasında da eski soyadın kullanılması önemlidir. Bununla birlikte karşı taraf için olumsuz bir durumun yaşanmayacağı ve kadının menfaatinin ispat edilmesi durumları, davanın gidişatında oldukça kritik konulardır. Uzman avukatlarımızın atacağı hukuki adımlar nihayetinde siz de amacınıza rahatlıkla ulaşabilir ve yaşayabileceğiniz pek çok sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Aile hukuku ile ilgili tüm konularda danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Eski Eşin Soyadını Kullanmaya Verilen İznin İptal Talebi


Kadına verilen eski eşin soyadının kullanılması hakkıyla beraber erkekler için de belirli düzenlemeler yapılmıştır. Boşanma sonrasında alınan karar doğrultusunda eski kocanın bu durumdan zarar gördüğünün belirlenmesi halinde iptal talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu noktada en önemli husus ise koşulların değişmesidir. Mahkemenin titiz bir inceleme sonrasında verdiği soyadını kullanma iznine ilişkin ilerleyen dönemde yaşanabilecek sorunlar, kararın iptal edilmesine yol açabilir.

Hâlihazırda eski soyadını kullanarak hukuki menfaat elde eden kadının bu menfaatlerinin ortadan kalkması ve erkeğin zarar görmesi, iptal talebini haklı konuma getirir. Tıpkı kadınlar için izin davalarında olduğu gibi erkekler için de izin iptal başvuruları noktasında daima görev başında olduğumuzu belirtmeliyiz. Bizimle temasa geçmenizin ardından yapacağımız durum tespitiyle kısa süre içerisinde yasal işlemlerinizi başlatmaktayız.

Hukuki danışmanlık, dilekçe hazırlanması, mahkemede yasal temsilcilik ve diğer tüm avukat ihtiyaçlarınız için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Hukuki çerçevede kişisel menfaatlerinizin korunması ve herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına profesyonel bir bakış açısıyla destek sunmaya devam etmekteyiz. Siz de en iyi sonuca ulaşmak için alanında uzman avukatlarımız ile mutlaka görüşmelisiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.