+90 216 606 55 00

Boşanmada Mal Paylaşımı

Çiftlerin yaşamış oldukları anlaşmazlıklar neticesinde açılan boşanma davaları farklı türlerde devam edebilir. Verilecek karar nihayetinde anlaşmalı veya çekişmeli bir süreç sonucunda boşanma gerçekleşir. Konu ile ilgili olarak “Çekişmeli Boşanma Nedir?” ve “Anlaşmalı Boşanma Nedir?” başlıklı makalelerimizi inceleyebilirsiniz.  Davaların içerisinde ise pek çok farklı konuda hâkim tarafından karar verilir. Velayet ve nafaka gibi kararların yanı sıra boşanmada mal paylaşımı da son derece önemlidir. Genel olarak normal şartlarda evlilik birliği süresince edinilmiş olan malların tamamı eşler arasında eşit olacak biçimde paylaştırılır.

Mal paylaşımı sırasında anlaşmalı boşanmalar için düzenlenen protokoller sonucu doğrudan etkileyebilir. Hâkimin yapacağı değerlendirme sonucunda çiftlerin karar verdikleri paylaşım onaylanabilir. Bununla beraber mahkemeden farklı bir paylaşım yapılmasına dair karar çıkması da olasıdır. Çekişmeli boşanmalarda ise eşlerin kusur oranları gibi durumlar, paylaşımın ne yönde olacağı konusunda belirleyici olmaktadır. Boşanma davanızda mal paylaşımının adil bir şekilde yapılması ve yasal haklarınızın tam anlamıyla korunması adına web sitemizin iletişim bölümü üzerinden, aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak hukuki destek alabilirsiniz.


Boşanmada Mal Paylaşımına Dâhil Olan Mallar Nelerdir?


Evlilik birliğinin temelinden sarsılması hususunda birçok farklı etken rol oynayabilir. Zaman içerisinde büyüyebilen problemler ise boşanmayı kaçınılmaz bir hale getirebilir. Bu aşamada mal paylaşımının hakkaniyetli biçimde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Çiftlerin başta maddi olmak üzere manevi zararlarının en aza inmesi adına mahkeme en doğru değerlendirmeyi yapar. Aynı zamanda avukatlık ofisimizin uzman avukatları hukuki çıkarlarınızı gözler önüne sererek avantajlarınızı doğrudan arttırır.
Boşanma davalarının önemli konuları arasında yer alan mal paylaşımına dâhil edilmesi gereken çok sayıda detay vardır. Genel olarak paylaştırılması gereken mallar aşağıdaki gibi sıralanır:

• Ev, arsa ve tarla
• Araba ve iş yeri
• Menkul kıymetler ve bankada bulunan paralar
• Haklar ve alacaklar
• Evlilik boyunca edinilmiş olan gelir ve kazançların tamamı
• Evlilik süresince gerçekleştirilen harcamalar

Yukarıda yer alan mallar, mahkeme aracılığıyla doğru biçimde çiftler arasında paylaştırılır. Hak kaybına uğramama noktasında kontrollü bir şekilde hareket etmeniz ve alanında deneyimli avukatlarımızdan destek almanız gerekir. Ayrıca evlenmeden önce alınan ve miras yoluyla elde edilen malların yanı sıra kişisel kullanım eşyaları ve manevi tazminat mal paylaşımına dâhil edilmemektedir. Tam olarak yasal haklarınızın kusursuz oranda korunması adına web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Boşanmada Mal Paylaşımı Avukatı


Mal paylaşımı davası, boşanma davasının kesinleşmesinin ardından 10 yıl içinde açılabilmektedir. Bununla beraber en kısa süre içerisinde başvuru yapılması son derece önemlidir. Tarafımıza ileteceğiniz bilgiler ışığında çalışmalarına derhal başlayan uzman avukatlarımız, hak sahibi olduğunuz malları almanız adına tüm hukuki adımları titizlikle atar. Mal paylaşımında yasal temsilcinizle atacağınız adımlar sayesinde boşanmadan sonra maddi ve manevi olarak yaşantınıza daha rahat devam etmeniz mümkün olur.

Mal paylaşımı şahsınızla birlikte çocuk veya çocuklarınız için de oldukça kıymetlidir. Özellikle çocuklarınızın üstün faydasının zarar görmemesi adına nafaka detaylarıyla beraber mal paylaşımının doğru şekilde yapılması, kazanımlarınızın artmasına katkıda bulunur. Davaların beklediğiniz yönde gerçekleşmesi içinse avukatlarımızın desteği büyük önem arz eder. Mahkemeden mümkün olan en iyi sonucu almak adına hukuki prosedürler eşliğinde tüm işlemlerinizi gerçekleştiririz. Böylelikle olası zararlardan uzak durmanız fazlasıyla kolay bir hale gelir.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.