+90 216 606 55 00

Boşanma Davasından Feragat ve Vazgeçmek

Çiftlerin boşanma davasından feragat ve vazgeçmek hakları vardır ve oldukça önemlidir. Boşanma davasının kesin karara bağlanmasından önceki süreçte isterseniz feragat isterseniz de vazgeçme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bununla beraber her iki karar için de son derece dikkatli bir şekilde hareket etmeli ve çok iyi düşünerek karar vermelisiniz. Çünkü bu kararlar, farklı sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden mutlaka aile hukuku alanında gerekli deneyim ve uzmanlığa sahip avukatlarımız ile temasa geçmeli ve durumunuzu açık bir şekilde bildirmelisiniz.

Boşanma davanızdan vazgeçerseniz veya feragat ederseniz, yasal haklarınızla alakalı pek çok farklı problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uzman avukatlarımızın katkısı ise en doğru kararı almanıza fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Avukatlık ofisimizle kuracağınız ilk irtibat sayesinde yasal çerçevedeki haklarınızı rahatlıkla öğrenebilir ve bu şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Böylelikle maddi ve manevi açıdan herhangi bir zarar görmeden boşanma süreçleriniz için en sağlıklı kararı da almış olursunuz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza dileğiniz zaman ulaşabilirsiniz.


 

Boşanma Davasından Vazgeçmek


Boşanma davanızdan vazgeçmeniz durumunda mahkeme tarafından davanız hiç açılmamış olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra davacının açık rızası ile beraber davalı kişinin de bu durumu kabul ediyor olması şarttır. Böylelikle davanızdan vazgeçmenizle ilerleyen dönemde tekrar boşanma davası açma hakkınızı korumuş olursunuz. Boşanma kararını ise hâlihazırdaki veya ilerleyen dönemdeki durumunuza göre almanız mümkündür.

Vazgeçme kararınızı almanız durumunda eşinizin kabul etmesi son derece önemlidir. Tek bir dava veya karşılıklı davaların bulunması fark etmeksizin vazgeçme ve kabul kararları oldukça kritik öneme sahiptir. Aksi durumlarda davadan vazgeçmenizin ardından telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yasal haklarınızı koruma altına almak ve hukuki adımlarınızı kusursuz biçimde atmak için uzman avukatlarımız her zaman yanınızda yer almaktadır.

Boşanma davalarına sebep olan bazı durumlar neticesinde vazgeçme eyleminin gerçekleştirilmesi, aynı sebeple tekrar dava açılmasını engelleyebilir. Bu sebepler ise şunlardır:

• Zina
• Pek kötü davranış
• Hayata kastetme
• Onur kırıcı davranış
• Suç işleme
• Haysiyetsiz yaşam sürme
• Evi ve eşi terk etme

Yukarıdaki sebepler ve benzerleri doğrultusunda açılan davadan davacı tarafın vazgeçmesi, mahkeme tarafından eşin affedildiği biçiminde yorumlanabileceği için tekrar aynı gerekçeler eşliğinde dava açılması mümkün olmayabilir. Tarafımızdan alacağınız hukuki yardım ise en doğru kararı almanızı kolaylaştırmaktadır. Aile hukuku ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davasından Feragat


Boşanma davasından feragat etme noktasında davacının işlem yapması gerekir. Davacı kişi davanın tamamından veya yalnızca bir kısmından bireysel kararı ile vazgeçebilir. Feragat kararı sadece davacı eş tarafından alınabilir ve davalı eşten onay alma gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda eşler arasında varılacak anlaşma sonucunda karşılıklı feragat etme işlemi de yapılabilmektedir. Feragat hakkı konusunda atabileceğiniz yanlış bir adım geri dönüşü olmayan bir yola girmenize yol açabilir.

Açmış olduğunuz boşanma davasının sebebi ne olursa olsun, feragat etmeniz durumunda aynı sebep ile tekrar dava açmanız mümkün değildir. Tekrar boşanma davası açmak istediğinizde kararınızı farklı bir sebebe dayandırmanız gerekir. Halihazırdaki davanızdan feragat etmeden önce mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz. Bu sayede kararınızın olası sonuçlarını açık bir şekilde öğrenebilir ve çok daha doğru bir karar alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.