+90 216 606 55 00

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası

Boşanma tanıma ve tenfiz davası yabancı ülke mahkemelerince verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de geçerli olması adına açılan dava türüdür. Bununla birlikte yabancı mahkemelerin boşanmanın yanı sıra almış oldukları nafaka gibi kararların ülkemizde de geçerlilik kazanması adına tenfiz davaları son derece önemlidir. Boşanmanın tenfizi şeklinde de adlandırılan bu dava için profesyonel destekten faydalanmanız ise oldukça kıymetlidir.

Boşanmanın tanınması sürecinde ülkeler arasında belirli değişiklikler olabilir. Bu duruma ise boşanma türleri ve nedenleri yol açar. Herhangi bir hak kaybının ortaya çıkmaması adına ilk andan son karar aşamasına kadar yasal temsilcinizle yol almalısınız. Tarafınıza yapacağımız yönlendirmeler ve bilgilendirmeler, yasal olarak mümkün olan sonuçlara ulaşmanızı ekstra kolay bir hale getirir. Boşanma davaları ve diğer aile hukuku ile ilgili tüm konularda detayları öğrenmek için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Şartları Nelerdir?


Yabancı ülkelerde alınan boşanma kararlarının tanınması
noktasında bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Gerekli koşulların sağlanmasıyla birlikte nispeten daha hızlı sonuç alınması da mümkündür. Tenfiz davalarının bazı şartlarını ise aşağıda inceleyebilirsiniz:

• Öncelikli olarak herhangi bir yabancı mahkeme tarafından boşanma kararının verilmiş olması gerekir.
• Alınmış olan boşanma kararının kesinleşmiş olması aranan bir diğer şarttır.
• Türkiye ile yabancı ülke arasında tenfiz konusunda iş birliği yapılabiliyor yani yasal olarak hukuki bağın bulunuyor olması önemlidir.
• Verilen boşanma kararının Türk kamu düzeni bakımından herhangi bir aykırılık oluşturmaması son derece değerlidir.
• Hem davacının hem de davalının savunma hakkının hiçbir surette ihlal edilmemiş olması şarttır.
• Boşanmaya ek olarak alınan diğer kararların ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Tenfiz davası için gerekli analizlerin kusursuz oranda yapılması, elde edeceğiniz kazanımların korunması adına büyük önem arz eder. Aile hukuku alanında uzmanlığa sahip olan deneyimli avukatlarımız sayesinde aklınızda soru işareti kalmadan işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Medeni kanun ve aile hukuku ile ilgili ayrıntıları görüşmek için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davası Nerede Açılır?


Tenfiz davalar
ı genel olarak asliye mahkemelerinde görülmektedir. Ancak boşanma konularında bu durum farklılık gösterir. Boşanmayla ilgili olan tenfiz davaları aile mahkemeleri tarafından görülür. Konuyla alakalı dilekçe ve diğer evraklarınızın hazırlanmasıyla beraber yetkili mahkemeye başvuru yapılması gerekir. Böylece çok geçmeden davanız görüşülür ve karara bağlanır.

Dava açma hususunda yetkili mahkemeye dikkat edilmesi de son derece önemlidir. Türkiye'de bulunan yerleşim yerinize göre başvuruda bulunmanız gerekir. Henüz Türkiye’de belirli bir adresinizin olmaması durumunda yine haklarınızın korunması adına dava açma fırsatınız vardır. Dava açmak içinse İstanbul, Ankara ve İzmir mahkemelerinden birine müracaat etmeniz mümkündür.

Tenfiz davası süreçleriniz için tarafımızla bağlantı kurmanız durumunda en avantajlı olacağınız biçimde hareket ederiz. Durum hakkında kısa bir değerlendirme yaptıktan hemen sonra en uygun mahkemeye sizi temsilen başvururuz. Bu sayede boşanma, nafaka ve velayet gibi konuların yanı sıra diğer edindiğiniz haklarınız da kolaylıkla koruma altına alınır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımızla görüşerek bir randevu oluşturabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.