+90 216 606 55 00

Aile Konutu Şerhi

Çiftler arasındaki evlilik bağının devam ettiği süre boyunca birlikte ikamet edilen meskene aile konutu denir. Boşanma kararı alınmasının ardından ise bu konut hakkında şerh işlemi yapılması mümkündür. Eşlerden birinin izni olmadan herhangi bir satış veya kiralama işleminin engellenmesi adına aile konutu şerhi başvurusunda bulunulması gerekir. Tapuya yapılacak müracaatın hemen ardından karar alınır ve diğer eşin izinsiz bir şekilde konutla alakalı tasarruf kullanmasının önüne geçilir.

Aile konutunuzun üzerindeki hakkınızın korunması adına şerh işlemi son derece kıymetlidir. Eşinizle yaşadığınız problemlerin artmasıyla birlikte alacağınız boşanma kararıyla beraber varlıklarınızın korunması adına gereken uygulamaları hayata geçirmelisiniz. Avukatlık ofisimize ulaşarak, konu hakkında tüm detaylı bilgileri birinci ağızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Aile konutu şerhi ve aile hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki danışmanlık hizmeti almak web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur?


Aile konutu için şerh koydurmak isteyen eşin Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne bizzat başvurması mümkündür. Aynı zamanda yasal temsilciniz ile de bu işlemleri çok daha rahat biçimde yaptırabilirsiniz. Genel olarak konut şerhi süreci için yetkili kurumlara iletmeniz gereken bazı evraklar ise şu şekilde sıralanır:

• Aile konutu şerhiyle ilgili dilekçe
• Evlilik cüzdanı
• Evli olunduğunu gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği
• Başvuruda bulunan eşin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı
• Muhtarlıktan alınmış olması gereken ve aile konutu olduğunu gösteren belge
• Vesikalık fotoğraf
• Vekil aracılığıyla sürdürülecek işlemler için vekaletname

Yukarıdaki evraklarla beraber tapuya yapılan başvurunun ardından işlemler tamamlanır. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden işlem yapılması da mümkündür. Her iki durumda da uzman avukatlarımız herhangi bir hatanın meydana gelmesini engelleyerek, titiz bir çalışma nihayetinde taleplerinizi karşılar. Böylelikle boşanmanın gerçekleşmesinin ardından aile konutunuz için hak talebinde bulunmanız da ekstra kolay bir hale gelir. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımızla görüşme sağlayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Aile Konutu Şerhi Nasıl Feshedilir?


Aile konutu için gerçekleştirilen şerh koyma işlemleri, belirli durumlarda feshedilebilir. Feshin hayata geçmesi içinse mahkemeye başvurmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yaşamış olduğunuz durumun ayrıntıları doğrultusunda yetkili mahkemeye başvurarak, konut üzerindeki şerhi kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra konut şerhi iptaline sebebiyet verebilecek bazı durumlar şu şekilde sıralanır:

• Boşanmanın gerçekleşmesi durumunda hâkim tarafından şerhin iptal edilmesi mümkündür.
• İptal edilen şerhin yerine ise yasal mal paylaşımının uygulanması gerekir.
• Boşanma sonrasında şerh işlemlerini yapan eşin talebi doğrultusunda karar iptal edilebilir.
• Eşlerden birinin ölmesi halinde konut şerhi feshi için başvuru yapılabilir.

Yukarıda yer alan durumlar doğrultusunda karar geçerliliğini yitirir. Aynı zamanda evlilik devam ettiği sürece şerhin devam edebileceğini de unutmamalısınız. Gerekli fesih işlemleri içinse yasal prosedürleri tamamlamanız gerekir. Bu aşamada profesyonel bir destek alırsanız, şerh öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz konular hakkında tam anlamıyla donanımlı biçimde harekete geçebilirsiniz.

Eşinizle yaşadığınız sorunlar doğrultusunda alabileceğiniz şerh kararının esas amacı, ailenin barınma hakkını korumaktır. Bu nedenle ev sahibi veya kiracı olmanız fark etmeksizin başvuru hakkınız bulunur. Herhangi bir aksilikle karşılaşmamak adına ise mutlaka avukatlarımızla ilk görüşmesi gerçekleştirmelisiniz. Kesintisiz bir iletişim ayrıcalığını yaşamak ve doğru işlemleri yaptırmak içinse irtibat bilgilerimiz üzerinden hukuk büromuza ulaşmanız yeterlidir.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Şirket İrtibat Bürosu
    Şirket irtibat bürosu ve irtibat büroları, ticari faaliyetlerde bulunamamalarına rağmen, hukuk büromuz olarak sunduğumuz özel hizmetlerle yabancı şirketlere Türkiye'de güvenilir bir iş ortağı olma fırsatı sunuyoruz.
  • İstanbul Kira Hukuku Tahliye Avukatı
    Kira hukuku; mülk sahibi ve kiracının kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini ve uyuşmazlıkları düzenler.
  • Anonim Şirket Nasıl Kurulur?
    Anonim şirket nasıl kurulur konusunda söze anonim şirketin tanımı ile başlayacak olursak; anonim şirket, sermayesinin belirli paylara bölündüğü, borçlarından dolayı sadece malvarlığıyla sorumlu olan bir şirket türüdür.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.