+90 216 606 55 00

Zina Sebebiyle Boşanma Davası

Zina en genel tanımıyla aldatma anlamına gelmektedir. Doğal olarak bu davranış mutlak boşanma sebepleri arasında yer alır. Aldatmanın meydana gelmesiyle beraber aldatılan eş mahkemeye başvurarak, evliliğin sonlandırılmasını haklı olarak talep edebilir. Bununla beraber zina durumunu öğrenen eşin zaman kaybetmeden zina sebebiyle boşanma davası açması çok önemlidir. Çünkü belirli bir süre sonra dava açma hakkı düşeceği için durum haklı boşanma sebebi olarak kabul görmeyebilir. Aynı zamanda yaşanan aldatma olayını affeden eşin de boşanma davası açma hakkı bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için “Boşanma Sebepleri Nelerdir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Türk Medeni Kanunu içerisinde evliliğin sonlandırılması noktasında farklı sebepler başrol oynayabilir. Bunlar arasında bulunan zina, en haklı nedenlerden biridir. Aldatılmanın ispat edilmesi durumunda mahkemenin beklediğiniz yönde karar vermesi yüksek bir olasılıktır. Bununla birlikte delillendirme ve başvurma aşamaları için tarafımızdan profesyonel destek alırsanız, herhangi bir problemle karşılaşmadan davanızın görülmesini sağlayabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti alabilirsiniz.


Zina Sebebiyle Boşanma Davasının Şartları


Zinanın haklı boşanma gerekçesi olarak tanınması için belirli şartların karşılanıyor olması son derece önemlidir. Belirlenen koşullar eşliğinde eliniz bir hayli güçlü olarak davanızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Alanında gerekli deneyim ve uzmanlığa sahip avukatlarımızın yapacağı kusursuz değerlendirme sonucunda ise beklentilerinizin karşılandığını yakından görebilirsiniz. Genel olarak zina yüzünden açılabilecek davanın şartları ise şu şekilde sıralanır:

• Eşlerden herhangi birinin zina yaptığı sırada eşler arasında bulunan evlilik birliğinin bozulmadan devam ediyor olması, dava açılmasına yardımcı olur.
• Üçüncü bir kişiyle kurulan cinsel birliktelik, diğer eşin dava açma hakkını ortaya çıkarır.
• Üçüncü kişiyle cinsel birliktelik yaşayan eşin kusurlu olması, dava için aranan bir diğer şarttır.
• Aldatılmış olan eşin hiçbir suretle aldatan eşini affetmemiş olması şartı da dava için aranan sebeplerden biridir.

Boşanma davasının yukarıda belirttiğimiz durumlar eşliğinde analiz edilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bunların dışında diğer detaylar için de danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmanız mümkündür. Tarafımızla kuracağınız bağlantı sırasında yaşamış olduğunuz olayın etraflıca değerlendirilmesinin ardından yapmanız gerekenleri net biçimde öğrenebilirsiniz. Bu sayede almış olduğunuz boşanma kararının çok daha kolay bir şekilde hayata geçmesi kaçınılmaz olur. Boşanma ve aile hukuku ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Zina Sebebiyle Boşanma Davasında Tazminat


Eşlerin yaşamış oldukları anlaşmazlıklar ve diğer sorunlar nedeniyle boşanma davaları açılır. Zina yüzünden gerçekleşecek boşanmalarda ise aldatılan kişinin uğrayacağı zararlar tazminat yoluyla telafi edilmektedir. Dava şartlarını karşılayan başvuruların ardından görülecek mahkemede talepleriniz doğrultusunda tazminat hakkınız bulunmaktadır. Bu tazminat ise hem maddi hem de manevi olacak biçimde alınabilir. Aynı zamanda aldatan kişinin erkek veya kadın olması arasında herhangi bir fark gözetilmediğini de bilmelisiniz.
Tazminat tutarlarının belirlenmesi aşamasında en önemli etkenlerin başında çiftlerin kusur oranları gelir. Hâkimin yapacağı değerlendirmenin ardından ortaya konan deliller ışığında tazminat miktarı belirlenir. Kusurlu taraf aldatmış olduğu eşine maddi ve manevi tazminat ödemek zorunda kalır. Detaylı bilgi için “Boşanma Davalarında Tazminat” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Daha önceden belirttiğimiz gibi zina nedeniyle gerçekleşecek boşanmalar için mutlaka uzman avukatlarımızla görüşmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sayede tam anlamıyla donanımlı bir şekilde mahkemeye müracaat edilmesi ve davanın sonuçlanması mümkün olur. Ayrıntılar için bizi her zaman arayabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.