+90 216 606 55 00

Gayrimenkul Satın Alarak Türk Vatandaşı Olmak

Son yıllarda gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşı olmak isteyenlerin sayıca arttığını görmekteyiz. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yabancıların vatandaşlık hakkı elde edebilmesi için kullanılan yollardan birisi de gayrimenkuller olmaktadır. Birçok kimse için ülkemizde çifte vatandaşlık almak amacıyla en çok tercih edilen ve aynı zamanda en kolay vatandaşlık alma yolu olarak gayrimenkul satın almak karşımıza çıkmaktadır. Birçok ülke gerek yabancı sermayeyi ülkesine çekmek gerekse iç ekonomiye katkı sağlamak amacıyla bu şekilde vatandaşlık hakkı verebilmektedir. Biz de hukuk bürosu olarak bu şekilde taleple tarafımıza başvuran yabancılara yardımcı olarak gereken hukuki süreçte danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Sektörün en tecrübeli ve bilgili isimlerinden oluşan avukat ekibimizle çalışarak yabancıların gayrimenkul satın alma yoluyla vatandaşlık alma taleplerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktayız. Siz de bu konuda kafanızda oluşan soru işaretlerini cevaplandırmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Ya da mail yoluyla bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız bu konuda gereken desteği büyük bir titizlikle yerine getirerek yardımcı olacaktır. Web sitemizde yer alan iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Gayrimenkul Satın Alarak Vatandaşlık Almanın Şartları


Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yabancıların çifte vatandaşlık hakkı alabilmeleri için birden fazla alternatif yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de gayrimenkul satın alma yoluyla vatandaşlık almaktır. Ülkemizde ev alan yabancılara kolaylık sağlanması amacıyla belirli kriterler kapsamında Türk vatandaşlığı hakkı tanınmaktadır. Bu şekilde vatandaşlık alınabilmesi için yerine getirilmesi koşullar şöyle sıralanabilir:

• Kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit edecek halin olmaması,
• En az 400 bin dolar değerinde bir taşınmaz satın almak,
• En az 400 bin dolar değerindeki taşınmazın resmi alım tarihinden itibaren 3 yıl boyunca satılamaz şerhi koyulması şartları istenilen temek kriterler olmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen kriterlerin yanı sıra gerekli görülmesi halinde birtakım ek talepler istenebilmekte olup bu hususlar genel hatlarıyla bir yabancının gayrimenkul satın almasıyla Türk vatandaşlığına başvurabilmesi için yeterli olmaktadır. Gerekli hallerde bu koşullar ve taşınmazın değeri güncellenerek değiştirilmektedir. Bu konuda yaşanan değişiklikleri ve en güncel yasal koşulları web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Türk vatandaşlığı almak için uygulanabilen diğer yöntemler hakkında detaylı bilgi edinmek için "Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Nasıl Alınır?" başlıklı makalemizi de inceleyebilrisiniz.


 

Vatandaşlık Almak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sınırlayıcı Hususlar

 

Ülkemizde gayrimenkul satın alarak Türk vatandaşı olmak için sağlanması gereken koşulların yanı sıra birtakım sınırlayıcı hususlar da bulunmaktadır. Bunlar;

• İlgili gayrimenkul en fazla 30 hektar olabilir,
• İlgili gayrimenkul bulunduğu ilçe sınırlarındaki özel mülkiyetin en fazla % 10’u kadar olabilir,
• İlgili gayrimenkul satın alınması amacına uygun kullanılmalıdır, aksi takdirde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı duruma müdahale etme hakkına sahiptir.
• İlgili gayrimenkul askeri bölgede olamaz.

Bahsi geçen kısıtlamalar dışında kalarak yukarıda bahsedilen koşulları sağlayan yabancılar gayrimenkul alarak ülkemizde vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sürecinde kişinin öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Buradaki başvuruda gerekli evraklar hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmektedir. Bakanlık tarafından yapılan inceleme sonrasında başvuru onaylandıktan sonra tapu tarafından 3 yıl satılamaz şerhi konularak süreç devam ettirilir. Şerhin ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ilgili işlemlerin de tamamlanmasının ardından herhangi bir sorun görülmemesi halinde vatandaşlık başvuru onaylanarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı hakkı elde edilecektir.

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık almak isteyenler için ilgili gayrimenkulün yeni satın alınmış olması şartı bulunmamaktadır. Daha önceden alınmış ve başvuru esnasındaki değeri 400 bin dolar olan gayrimenkuller de ilgili başvuru için yeterli olmaktadır. Bu konuda gerekli teknik ve hukuki tüm destekleri bizden almak için firmamıza başvurabilirsiniz.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.