+90 216 606 55 00

Fikri Mülkiyet Avukatı

Fikri mülkiyet avukatı hukuk alanında profesyonelleşmiş kişidir. Genellikle fikri mülkiyet hukukunda uzmanlaşmış ve tüm hukuki işlemlere hâkim avukattır. Fikir mülkiyet kavramı denildiğinde akla gelen fikir, düşünce ve icatların korunması gelmektedir. Patent, telif hakkı, ticari marka ve endüstriyel tasarım fikri mülkiyet konusunu oluşturmaktadır. Bu hukuk dalı düşünce ürünlerini kapsayan oldukça geniş bir hukuk dalıdır. Sanat eserleri, edebi eserler, marka, logo tasarım gibi çeşitli ürünlerle karşımıza çıkmaktadır.

Fikri mülkiyet avukatı bu eserleri koruma geliştirme adına özel eğitim almış hukukçudur. Kendisine birçok görev ve sorumluluk düşer. Oluşturulan fikirler, tasarımlar, eserler üzerinde hak aramak ve olası bir probleme karşı hukuki hakkınızı aramakla görevlidirler. Danışmanlık hizmeti sunarlar. Bu hizmet kapsamında fikri mülkiyet hakkının korunması ya da fikri mülkiyet hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları müvekkilleriyle paylaşırlar. Ayrıca yasal düzenlemeler hakkında da danışmanlık hizmeti sunarlar.

Eğer tescil işlemleriniz var ise bu konuda da fikri mülkiyet avukatı danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Tescil başvurusunun nasıl yapılacağı ve gerekli evraklar hakkında müvekkillerine açıklama yaparlar. Fikri mülkiyet hak kapsamındaki devir, kullanım ve lisans sözleşmelerinde müvekkillerine yol göstererek yardımcı olurlar. Son olarak da uyuşmazlık durumlarında çözüm sunarlar diyebiliriz. Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden, fikri ve sınai mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Fikri Mülkiyet Avukatı Seçimi


Fikri mülkiyet avukatı seçiminde bulunmak isteyenler bazı detay ve noktalara dikkat etmelidirler. Bu hukuk dalı zor ve karmaşık olduğundan fikri mülkiyet hukuku hakkında deneyimli avukat tercihinde bulunmanızı öneririz. Uzmanlaşmış bir avukattan destek almak her daim size avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle her fikri mülkiyet avukatının uzman olduğunu söylemek yanlış olur. Avukatınızın hangi alanlarda uzmanlaştığını araştırmalısınız ve ihtiyacınıza yönelik çözümler sunup sunmadığına dikkat etmelisiniz.

Avukatı seçiminde bulunurken başarı oranını araştırmak da size fayda sağlayacaktır. Seçilen avukatın geçmişteki başarı oranını bilmek seçim kriterleriniz arasında olmalıdır. Hukuk hizmeti sağlayan yıllardır bu sektörde yer alan bir kurumuz. Sizlerde deneyimli avukatlarımız aracılığıyla hukuki destek için iletişim numaramızı arayabilirsiniz. Unutmayın ki günümüz koşullarında fikri mülkiyet hakkının iyi korunması ve hak kayıplarına karşı da iyi bir savunmanın yapılması gerekir. Artan rekabet ile birlikte alanında uzman avukatlardan destek almak önemlidir. Fikri ve sınai mülkiyet hukuku ile ilgili tüm konularda avukatlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden dilediğiniz zaman hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Fikri Ve Sınai Haklar Hukuku Hakkında Temel Bilgiler


Fikri ve sınai haklar
zihin ve düşüncenin ortaya çıkardığı haklardır. Bu ürünler arasında buluş, edebi ve sanat eseri, tasarım, marka, logo gibi birçok çeşit yer alır. Fikri ve sınai haklar hukuku ise ortaya çıkan bu eserlerin korunması, zarar görmemesi ve oluşan bir zarara karşı hak talep etmeyi sağlarlar. Bu hukukun temel amacı; yeni fikir oluşumunu sağlamak, teşvik etmek, hak sahiplerinin haklarını koruma altına almak ve olumsuzluklara karşı yasal destek sunmaktır. Ayrıca rekabetçi bir piyasa ortamının oluşmasında da fikri ve sınai haklar hukukunun etkisi vardır.

Fikri ve sınai hakların korunması ekonomik kalkınma içinde önem taşır. Haklar doğrultusunda marka sahipleri ürünlerini rakiplerinden ayırırlar. Böylece tüketicilerde kaliteli ve ihtiyaca yönelik ürün satın alma imkânı yakalarlar. Fikri ve sınai mülkiyet hukuku hakkında daha fazla detay için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.