+90 216 606 55 00

İcra Davası Avukatı

İcra avukatı borçlunun borcunu ödemediği ya da eksik ödediği durumlarda alacaklının hakkını savunan hukuk insanıdır. Avukat alacaklı adına dava açar, açılan davayı yürütür ve borcun tahsilatı için gerekli olacak tüm hukuki süreci yakından takip eder. Ayrıca müvekkiline en ince ayrıntısına kadar icra sürecini anlatır. Ve değerlendirmelerini paylaşır. Gerekli olduğunda alacaklı adına haciz işlemlerini başlatabilir. Haczin fiili durumlarında alacaklı vekili olarak haciz işlemlerinde yer alır. Tahsilatın belirlenmiş hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleşmesi için alacaklı adına görev alır. Detaylı bilgi için “İcra Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Günümüzde alacaklı ve borçlu arasında yaşanan anlaşmazlıklar her geçen gün artmakta. Doğru yolu bulmak ve hukuki kurallara uyarak hak talep etmek önemlidir. Dolayısıyla da hem borçlu adına hem de alacaklı adına avukat vekilinin olması iki taraf içinde faydalı olacaktır. Genellikle icra davası avukatları alacaklı şahsın borçludan borcunu eksik ya hiçbir şekilde alamama durumunda görev alırlar. Alacaklı için icra davasını açarak borçludan hak talep ederler. İlk olarak borçluya tebligat gönderilir. Eğer borçlu borcunu öderse icra davası son bulur. Borçlu itiraz hakkında bulunabilir. Bu durumda da icra dosyası avukatı itirazın iptalini talep edebilir. Ya da itirazın kaldırılmasını öne sürerek ilgili yerlere başvuru gerçekleştirebilir. İcra işlemleriniz ya da herhangi bir hukuk desteği almak isterseniz büromuzu aramanız yeterli. En iyi avukatlarımızla aradığınız hizmeti sizlere sağlamaktayız. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden icra iflas hukuku alanında uzman avukatlarımızla ulaşarak, detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


İcra Hukuku Davaları Nelerdir?


İcra hukuku davaları arasında en sık rastlanan dava türü alacaklı ve borçlu arasındaki icra takip davaları olmakta. Alacak tahsili davası, icra takibi başlatılması, maaş haczi, karşılıksız çek ve imzaya itiraz davaları icra hukuku davaları arasında yer alır. Ayrıca takibe itiraz, borca itiraz, nafaka borcu, ilamsız icra davası, cari hesap alacak takibi ve çocuk teslimi icra davaları diğer hukuki davalardır. Burada icra avukatlarına büyük görev ve sorumluluk yüklenmiştir. İşini hukuk kurallarına uygun yapmalı ve hukuk sürecini yakından takip etmelidirler.

İcra hukuku davaları basit olarak görünse de hak talebinizin olumsuz sonuçlanmaması için iyi bir avukat seçiminde bulunmalısınız. Her davanın kendi içinde belirlenmiş kuralı ve hukuk süreci bulunmakta. Dolayısıyla bu prosedürleri hukuka uygun yerine getirmek önemli bir etken. Hakkınızı aramak ve hak kaybı yaşamamak için avukat desteği önemlidir. Web sitemiz üzerinde yer alan whatsapp hattı üzerinden her an uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


İcra Hukuku Ve Alacak Takibi


Günümüzde yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle borç alma ve borç verme oranları artmış durumda. Zaman zaman kişiler arasında borç yüzünden anlaşmazlıklar görülmekte. Hatta bu yüzden mağduriyetler yaşanmakta. Alacaklı mağdur olduğunda borcunu tahsil etmek için çeşitli yol ve arayışlara girebiliyor. Fakat bilinmelidir ki alacak tahsilinde en etkili yol hukuki yollardır. Bu yüzden iyi bir icra avukatıyla anlaşarak icra takibinizi başlatabilirsiniz. Detaylı bilgi için “İcra Takibi Başlatma” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

İcra takibi başlatmak için avukat zorunlu tutulmaz. Kendiniz birebir de başvuruyu başlatabilirsiniz. Bunun için icra dairesine giderek gerekli evrakları tamamlamalı ve harç ücreti mevcutsa yatırmalısınız. İcra takip sürecini başlatarak kavga, stres yaşamadan karşı taraftan borcunuzu hukuku yollarla tahsil edebilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesiyle birlikte borçlunun evine ödeme emri gönderilir. Borçlunun ödemeyi yapmak için yedi günü bulunmaktadır. Fakat itiraz hakkının olduğunu da bilmeniz gereklidir. Eğer borçlu itiraz hakkını kullanırsa altı ay içerisinde itirazın iptali için icra mahkemesine başvurmanız gerekebilir. Tüm gerekli işlemler tamamlandıktan sonra borçlu haksız bulunursa ödemeye ceza tazminatı da eklenir. Sonuç olarak hukuku yollardan talep edilen ödeme emri sizi mağdur etmeden gerçekleşmiş olur. İcra iflas hukuku ile alakalı tüm sorularımız için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.