+90 216 606 55 00

İnsani İkamet İzni Nedir?

Ülkemize gelerek ikamet etmek isteyen yabancılara yönelik bu taleplerini karşılayabilmek adına birtakım ikamet izinleri söz konusu olmaktadır. Bu izinlerden birisi de insani ikamet izni olmaktadır. Diğer ikamet izinlerine göre daha genel bir izin türü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Fakat kendi içerisinde birtakım koşulları bulunmakla beraber herkesin öyle kolaylıkla başvurarak alabilecekleri bir ikamet izni türü değildir. Peki, insani ikamet izni nedir hangi koşullarda alınabilir? Bu konuda kafanızda yer alan tüm sorularınızı bizimle iletişime geçerek cevaplandırabilirsiniz. Kendi içerisinde ilgili yasal düzenlemeler kapsamında değerlendirilen insani ikamet izni için uzman desteğini bizden alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak insani ikamet iznini elde edebilirsiniz.


İnsani İkamet İzni Alma Şartları


İnsani ikamet izni herhangi bir sebeple ülkemizde geçici olarak kalmasın gereken kimselere kolaylık sağlamak amacıyla en hızlı şekilde verilebilen bir ikamet izni türü olarak sıkça kullanılmaktadır. Normal bir oturma izni olmayan fakat tedavi olanlar veya Türk vatandaşı olan çocuğu bulunanlar gibi kimseler için geçici süreliğine verilmektedir. Gerekli hallerde her seferinde en fazla 1 yıl olmak kaydıyla uzatılabilmektedir ve uzatma süresi bittikçe yenilenebilmektedir. İlgili yasadaki en önemli madde “çocuğun yüksek yararı söz konusu olduğunda” kısmıdır. Bu kapsamda Türk vatandaşı olan çocukların vatandaşlık hakkı olmayan yabancı uyruklu anne ve babalarına doğrudan insani ikamet izni verilebilmektedir. Bunun dışında ilgili kanuna göre aşağıdaki hususlar söz konusu ise insani ikamet izni başvurusu yapılabilmektedir.

• Çocuğun yüksek yararının söz konusu olması durumu,
• Türkiye’den sınır dışı edilmesine karar verilmiş, ülkeye giriş yasağı bulunan biri olsa dahi Türkiye’den ayrılması uygun değilse,
• Sınır dışı edildiğinde gönderileceği ülkede ölüm riski veya insani olmayan muamelelerle karşılaşması söz konusu ise,
• Ciddi sağlık problemleri, hamilelik, ileri yaş vb. nedenlerle seyahat etmesi riskli ise,
• Ölümcül hastalığa haiz olup gideceği ülkede tedavi olma ihtimali bulunmuyorsa,
• İnsan kaçakçılığı mağduriyeti varsa,
• Tedavi süreci devam eden ve sonuçlanana kadar beklenmesi gereken cinsel istismar, fiziki ve psikolojik şiddet mağduriyeti söz konusu ise,
• Hakkında sınır dışı edilme kararı olup da bu duruma itiraz ederek yargıya başvuru yapıldıysa,
• İptal edilen veya onaylanmayan ikamet iznine karşı itiraz ederek yargıya başvuru yapıldıysa,
• Ülkemiz menfaatleri nedeniyle bir süre ülkemizde bulunması gerekenler için insani ikamet izni verilebilmektedir.

Oldukça kapsamlı bir ikamet izni gibi görünse de aslında temelinde hemen hemen aynı sebepler yatmaktadır. Bu nedenle olsa gerek adına insani ikamet izni denilmektedir. Uzun zamandır bu konuda gelen talepleri karşılayarak ikamet izni almak isteyen yabancılara yardımcı olmaktayız. Özellikle durumunu anlatamayacak veya kanuni süreçleri bilmeyen yabancılara haklarından yararlanmaları konusunda büyük destek olmaktayız. Hukuk büromuzda yoğun bir şekilde bu tür başvurular için çalışmaktayız. Alanında uzman ve oldukça tecrübeli avukatlarımız vasıtasıyla tüm süreci en iyi şekilde yöneterek en kısa zamanda sonuçlanması için çabalamaktayız. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


İnsani İkamet İzni Başvurusu


Genel hatları ile insani ikamet izni nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu izin için ilk başvuru göç idaresinin web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır. Başvuru esnasında karşılaşılan soruların özenle ve doğru bir şekilde cevaplanması önemlidir. İlgili form doldurulduktan ve gönderildikten sonra istenilen evraklarla birlikte randevu günü hazır olunması gerekmektedir. Tüm bu süreçlerin sağlıklı ve başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için mutlaka hukuki destek alınması önemlidir. Bu konuda uzun zamandır verdiğimiz hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşmanız yeterlidir. Konuya hâkim ve oldukça tecrübeli avukatlarımızla insani ikamet konusunda sizlere gereken yardımı profesyonel olarak sunacağımızdan emin olabilirsiniz. İnsani ikamet izni başvurusu yapmak için şimdi bize ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.