+90 216 606 55 00

Karşılıksız Çek Nedir?

Ekonomik hayatta, paranın yanı sıra bir dizi kıymetli evrak da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu evraklardan biri de çektir. Çek, aslında ticari hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak öne çıkar. Pek çok gerçek ve tüzel kişi, ödemelerini gerçekleştirmek için çekleri kullanır. Ancak, ekonomik sıkıntılar durumunda çeklerin karşılıksız olması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Şimdi, karşılıksız çek nedir ne anlama gelir, bu konularda detaylara bir göz atalım.

Çek, ödeme emri niteliğindeki bir kıymetli evraktır. Bu evrak, bankaya hitaben düzenlenir ve üzerinde belirtilen tutarın karşılığında ödeme yapma yetkisini içerir. Çeki düzenleyen kişi, çekin ait olduğu bankaya başvurduğunda, çekte yazan tutar kendisine ödenir. Yani çek, adeta bir ödeme aracı olarak işlev görür. Ancak, çekin ticari hayatta yanlış kullanımı ciddi hukuki sorunlara yol açabilir. Bu sorunların başında, karşılığı olmayan çekler gelir. Şirketler ve ticaret hukuku ile alakalı karşılıksız çek vb. konularda detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Karşılıksız Çek Anlamı Nedir?


Karşılıksız çek nedir konusunda karşılıksız çek, çekin ticari hayatta kullanıldığı sırada, çekin düzenlendiği bankada yeterli miktarda para bulunmaması durumunu ifade eder. Yani çekin üzerinde yazan tutar kadar, çeki düzenleyen kişinin hesabında yeterli bakiye bulunmaz. Bu durumda, çek karşılıksız hale gelir. Çekin karşılıksız olması durumunda, banka çek üzerine "karşılıksızdır" ibaresini basar ve çeki düzenleyen kişiye iade eder. Bu noktadan itibaren, kişinin elinde karşılıksız çek bulunmaktadır.

Karşılıksız çek durumunda sorumluluk, ilk olarak çeki düzenleyen kişiye aittir. Kişi, kendi hesabında bulunan parayı aşan bir tutarı çekle düzenleyemez. Çek, hamil tarafından bankaya ibraz edildiğinde, ödeme yapılması gereken tutar kadar bakiye olmalıdır. Dolayısıyla, çekin karşılıksız çıkması durumunda, çeki düzenleyen kişinin sorumluluğu ortaya çıkar. Bu tür ticari konularda avukatla çalışmanın avantajları hakkında detaylı bilgi için "Şirket Avukatı" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca, çekin karşılıksız çıkmasında bankanın da belirli şartlar altında sorumluluğu bulunmaktadır. Mesela, kısmi karşılıksızlık durumunda, banka belirli bir miktarı tamamlayarak ödeme yapmakla yükümlüdür. Bu nedenle, çekin doğru ve güvenilir bir şekilde kullanılması, ticari hayatta sorunsuz işlemler için kritik öneme sahiptir. Karşılıksız çeklerle ilgili hukuki süreçler, çekin düzenleyeni ve banka arasında detaylı bir sorumluluk dengesi gerektirir. Karşılıksız çek ile alakalı yaşadığınız sorunlarınızla ilgili detaylı bilgi için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Karşılıksız Çek Durumunda Alacaklı Kişiler


Karşılıksız çekle karşılanan bir kişi, elindeki karşılıksız çeki tahsil etmek için çeşitli hukuki yolları izleyebilir. Bu süreç, genellikle icra takibi ve hukuki prosedürleri içerir. İşte alacaklı kişinin karşılıksız çek durumunda büromuzdan da destek alabileceğiniz, izleyebileceği yol ve hakları;

• Banka İle Hemen İletişim

Hamil, elindeki karşılıksız çeki belirlemek amacıyla öncelikle bankaya başvurmalıdır. Çekin karşılıksız olduğu tespit edildikten sonra, tahsilat için ileri adımlar atılabilir.

• İcra Takibini Başlatma
Karşılıksız çekle karşılanan kişi, icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Çeki ciro eden kişiye karşı icra takibi başlatılabilir ve ödeme emri gönderilebilir. Bu süreçte, çeki ciro eden kişi, belirli bir süre içinde itiraz etmezse icra takibi kesinleşir.

• İhtiyati Olarak Haciz Kararı Alma

Eğer çeki düzenleyen kişinin mal kaçırma şüphesi varsa, hamil ihtiyati haciz kararı da talep edebilir. Bu karar, çeki düzenleyen kişinin mal varlığına geçici olarak el konulmasını sağlar.

• Haciz İşlemleri ve En Son Mal Satışı
İcra takibi kesinleştikten sonra, hamil borçlu adına haciz işlemleri başlatma talebinde bulunabilir. Haciz işlemiyle, çeki ciro eden borçlunun üzerine kayıtlı mallarına el konulur. Daha sonra bu malların satılması talep edilir ve satılan malların miktarı, karşılıksız çekteki alacağın karşılığı olarak ödenir.

Şirketler ve ticaret hukuku ile alakalı karşılıksız çek vb. konularda detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.