+90 216 606 55 00

Mavi Kart Nedir?

Hukuk büromuzda çalışan alanında bilgili ve deneyimli hukukçularımızla siz değerli danışanlarımıza birçok hukuki durumlarda destek sağlanarak yardımcı olmaktayız. Yabancılar ve vatandaşlık hukuku konusunda uzun zamandır verdiğimiz bu hizmetler sayesinde birçok kimse amacına ulaşarak yasal haklarını elde etmiştir. Biz de haklarına kavuşan değerli danışanlarımızın mutluluğuna ortak olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Kanun karşısında olası mağduriyetlerin yaşanmaması ve her şeyin yasal çerçevede yürütülerek sonuca varılması hem bizim için hem de sizler için çok önemlidir. Profesyonel bir yaklaşımla hareket ederek bu konuda gerekenleri büyük bir titizlikle yürütmekteyiz. Bu kapsamda vermekte olduğumuz hizmetlerden birisi de mavi kart üzerine olmaktadır. Peki, bu mavi kart nedir, ne işe yarar ve kimlere verilir? Gelin hep birlikte tüm bu sorulara cevap bulmaya çalışalım. Öncelikle mavi kart ne demek ondan bahsedelim;

Mavi kart; ülkemiz vatandaşı olup da başka bir ülkeden vatandaşlık almak isteyenler için verilmektedir. Bu kartın alınabilmesi için ilgili ülkenin çifte vatandaşlığa izin vermemesi gerekmektedir. Günümüzde birçok ülke çifte vatandaşlığa müsaade ederken buna müsaade etmeyen ülkeler de bulunmaktadır. Bu ülkelerden birinden vatandaşlık almak isteyenler izin alarak Türk vatandaşlığından çıkabilmektedir. Ülkemizdeki haklarından mahrum olmamak adına mavi kart alarak vatandaşlıktan çıkabilmektedir. Tamamen kişinin isteği üzerine izin verilerek vatandaşlıktan çıkarılması söz konusudur. Vatandaşlıktan herhangi bir sebepten ötürü atılanlar bu karttan faydalanamazlar. Anlaşılacağı üzere hem ülkemiz hem de uluslararası hukukun kapsamında yer alan bir konu olmaktadır. Bu nedenle mavi kart almak isteyenlere danışmanlık hizmeti almalarını önermekteyiz. Bünyemizde yer alan avukatlarımız bu konuda sizlere yardımcı olarak ilgili süreci rahatlıkla yürütecektir. Bunun için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek olacaktır. Web sitemizin iletişim bölümünden bizimle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.


Mavi Kart Nasıl Alınır?


Danışmanlık hizmeti verdiğimiz alanlardan birisi de mavi kart olmaktadır. Ülkemiz vatandaşlığından kişinin kendi isteği ile çıkması durumunda verilen bir kart olup kişinin birçok hakkının da korunmasını sağlamaktadır. Yani herhangi bir makul gerekçe ile vatandaşlıktan çıkmak isteyen kişilerin ülkemizdeki miras gibi birçok konudaki hakları mavi kartla korunmuş olmaktadır. Aynı zamanda tekrardan ülkemizde çalışmak istediklerinde ekstra çalışma izni almalarına gerek kalmaksızın çalışma hakkı da sağlamaktadır. Mavi kart alabilmek için;

• Ülkemizde doğmuş veya anne ve babadan en az birisinin Türk vatandaşı olması,
• Gerekli süreci tamamlayarak İçişleri Bakanlığınca izin verilerek Türk vatandaşlığından çıkmış olması koşulları bulunmaktadır.
Mavi kart sahibi olanlar diğer Türk vatandaşlarının sahip olduğu birçok haklardan faydalanırken;
• Seçme ve seçilme,
• Askerlik yapma,
• Muafen ev eşyası ve araç ithal etme,
• Bir kadroya dayalı kamu hizmeti görevinde bulunma gibi haklardan yararlanamamaktadır. Bunlar haricinde istisnai özel durumlar dışında birçok haktan yararlanabilmektedir.

Mavi kart almak isteyenler eğer yurt dışında ise Türk temsilcilikleri vasıtasıyla başvuruda bulunabilmektedir. Ülkemiz sınırlarında ise bu başvuru nüfus müdürlükleri aracılığıyla yapılabilmektedir. İlgili başvuru için dilekçe ile birlikte yabancı devlet vatandaşlığı olduğunu gösteren belgelerin de bulunması gerekmektedir. İlgili başvuru yapılan incelemeler sonrasında uygun görülmesi halinde kabul edilmektedir. Mavi kart, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yasal haklarının korunması noktasında oldukça önemli bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli kısıtlamalar dışında ülkemizde kalarak çalışabilir ve alt soy yakınları da bunlardan faydalanabilirler. Oldukça kapsamlı bir kullanım hakkı sunmaktadır. Siz de mavi kart nedir nasıl alınır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ya da mavi karta ihtiyacınız var ve hukuki süreçleri bilmiyorsanız doğrudan bize başvurarak destek alabilirsiniz. Mavi kart ile ilgili danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.