+90 216 606 55 00

Profesyonel Kira Sözleşmesi Hazırlama

Hem kiracı hem de konut sahibi açısından oldukça önemli olan kira sözleşmesinin kapsamlı ve detaylı hazırlanması her iki tarafında hak ve menfaatlerini koruma altına alma açısından son derece önemsenmesi gereken bir durumdur.
Günlük hayatta hemen herkesin hayatında bir defa da olsa imzaladığı, konut sahibi ve konutu belirli bir süre kullanacak kişi veya kişiler arasında imzalanan bu belge, profesyonel kira sözleşmesi hazırlama hizmeti sunan Fatih Durak & Partners Hukuk Bürosu tarafından eksizsiz bir şekilde hazırlanmaktadır.
 

Kira Sözleşmesi Nedir? Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?


Belirli bir süre belirterek yapılacağı gibi belirsiz süreli olarak da hazırlanan kira sözleşmesi kiralayan ve kiraya veren kişi arasında gerçekleşen bir akittir. Kiraya veren, bu sözleşme neticesinde gayrimenkulünün kullanma yetkisini kiracıya verirken kiracı da, bu kullanmaya ve yararlanmaya karşılık aralarında mutabık oldukları kira bedelini ödemeyi taahhüt eder. Kira sözleşmesi kanunda herkesin bildiği ve kabul etmek zorunda olduğu maddelere ek olarak kişilerin karşılıklı olarak yükümlülük ve isteklerini içeren bir belgedir. Belirtilen yükümlülüklere uyulmaması durumunun da göz önünde bulundurularak caydırıcı hükümlerin de yer alması gerekir. Ayrıca tarafların eklemek istediği özel bir madde varsa, kontrata usulünce eklenmelidir.

Tarafların kendini ve haklarını güvence altına alma ve ileride sorun yaşamamaları adına, kira sözleşmelerinin bu alanda deneyimli hukuk bürolarınca hazırlanması önemlidir. Kira sözleşmelerinin uzman avukatlarca hazırlanmasının sağladığı avantajlarla ilgili detaylı bilgi almak için “Kira Sözleşmeleri Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Kira sözleşmesi hazırlama konusunda detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Kira Sözleşmesinin Geçersiz Sayıldığı Durumlar Olur mu?


Yapılan kira sözleşmelerinin geçersiz olduğu durumlar mevcuttur. Kontratın altına imza atan kişilerin gerçek konut sahibi ve konutu kullanacak kişi olmaması durumunda geçersizlik söz konusu olur. Burada şunu da eklemekte fayda var. Taraflar vekalet vermek şartıyla işlemlerini gerçekleştirdikleri durumlarda sözleşme geçersiz olmaz. Kira sözleşmelerinin geçersiz olduğu durumlar hakkında detaylı bilgi almak için FD Partners Hukuk Bürosunun uzman avukatları ile görüşebilirsiniz.
 

Sözleşme Bitmeden Evden Çıkmak Mümkün Olur mu?


Sözleşmede belirtilen süreden önce evden çıkmak şartlı olmak kaydıyla mümkündür. Sözleşmede belirtilen süreden önce evi boşaltmanın şartı, gayrimenkulün kiralanabileceği ortalama bir süre kadar kira bedeli ödenmesidir. Bu süre kanunda belirtilmemiştir. (Yeniden kiraya verileceği makul süre olarak belirtilmiştir.) Bu durumda en sağlıklısı tarafların sözleşmede bu süreyi belirtmesidir. Ayrıca bu süre sözleşmede yoksa taraflar sonradan aralarında anlaşmaya gidebilirler. Bu da mümkün olmazsa mahkemeye başvurulur ve bilirkişi aracılığıyla bu süre belirlenir.
 

Sözleşmesi Olmayan Kiracı Çıkarılabilir mi?


Taraflar arasında yazılı bir sözleşme yoksa kanunda belirtilen sözleşmeyi bildirimle fesih hakkı yalnızca kiracıya tanınmıştır. Gayrimenkul sahibi kiracıyı çıkarmak istiyorsa tahliye davası açması gerekir. Neticelenen mahkeme sonucuna göre kiracıyı çıkarabilecektir.
 

Kira Sözleşmesi Nasıl Doldurulmalıdır?
 

Kira sözleşmeleri gayrimenkulün ne amaçla kullanılacağına göre değişiklik göstermektedir. Elbette bununla alakalı birçok madde vardır. En önemlileri şu şekildedir;

İş Yeri Kira Sözleşmesi: İş yeri kira sözleşmesi hazırlanırken öncelikle kira bedelinin ne zaman ödeneceği ve ne kadar olduğu belirtilmelidir. Gayrimenkule ait aidat, vergi gibi ödemelerin kimin tarafından ödeneceği belirtilmelidir. Kira Sözleşmesinin Feshi için koşullar varsa, sözleşmede detaylarıyla belirtilmelidir. İş yeri kiralama bedelleri PTT veya banka üzerinden yatırılacağı için hesap bilgileri sözleşmede yer almalıdır.

Ev Kira Sözleşmesi: Tarafların kimlik numaraları ve diğer bilgileri evin adresi eksizsiz ve hatasız sözleşmeye yazılmalıdır. Abonelik açtırırken sıkıntı yaşamamak için bu bilgi önemlidir. Kira bedeli zam oranın belirtilmesi, kira bedelinin ne zaman ödeneceği, eşyalı evler için demirbaşların sözleşmede belirtilmesi gerekir.
Bu ve bunlar gibi birçok önemli maddenin eklenmesi ve sözleşmenizin eksiksiz hazırlanması ve ileride maddi manevi zarara uğramamak adına Hukuk Büromuzdan destek almanızı öneririz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.