+90 216 606 55 00

Turkuaz Kart Nedir?

Ülkemizde yabancıların çalışmak veya ikamet etmek gibi isteklerini belirli koşullarda yerine getiren birtakım durumlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de turkuaz kart olmaktadır. Nitelikli ş gücünü ve yatırımcıyı ülkemize çekmek için verilen bu kart hem sahibine hem de yakınlarına birçok hak tanımaktadır. İlk başta 3 yıllık bir süre için verilen bu kart, 3 yıl sonunda gerekli koşullarını sağlayan yabancılara süresiz olarak turkuaz kart alma hakkı tanınmaktadır. Bu kart aynı zamanda kart sahibinin eşine ve çocuklarına da birçok haklar getirmektedir. Bu konuda detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Uzman eşliğinde sorularınıza cevap vererek aklınıza takılanların tamamını itinayla cevaplamaktayız. Dilerseniz tamamen hukuki süreçlerden oluşan turkuaz kart başvurusunu da sizin adınıza yaparak takibini sağlamaktayız. Buraya kadar turkuaz kart nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Biraz da turkuaz kart sahiplerinin hangi haklara sahip olacağından bahsedelim. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve danışmanlık talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sektörün tecrübeli ve alanına hakim avukatlarımız aracılığıyla sizlere yardımcı olmaktayız. Turkuaz kart ile ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden biz ulaşabilirsiniz.

Turkuaz kart, sahiplerine birçok ayrıcalıklı hak tanımaktadır ve kapsamı oldukça geniştir. Aynı zamanda kart sahibinin yakınlarına da bazı özel haklar getirmektedir. En temel özelliği turkuaz kart sahibine süresiz çalışma ve oturma hakkı vermesidir. Yakınlarına ise süresiz oturma hakkı tanımaktadır. Oldukça geniş haklar tanımasına karşın kamu görevlisi olarak çalışma hakkı vermemektedir. Bu nedenle bazı özel durumlarla olmak üzere kısıtları da bulunmaktadır. Bu karta kimlerin başvurabileceği ve kimlere verileceği ilgili yönetmelik kapsamında tanımlanmış olup şöyledir:

• Spor veya kültür alanında uluslararası başarı elde eden yabancılar,
• Ülkemizde bilim ve teknoloji üzerine çalışmalar yapmak isteyen yabancılar,
• Ülkemizdeki bilimsel ve teknolojik çalışmalara katkıda bulunacak olan yabancılar,
• Ülkemiz menfaatine üstün katkı sağlamış yabancılar turkuaz kart sahibi olarak getirdiği haklardan kendisi ve ailesi hep birlikte faydalanabilmektedir.Yukarıda bahsedildiği üzere turkuaz kart sahibi olabilmek için nitelikli iş gücüne sahip olunması gerekmektedir. Aksi halde başvuru reddedilecektir. Turkuaz kart için yapılacak başvuruda ülke güvenliğini ve kamu düzenini tehdit edecek bir unsur bulunmaması gerekmektedir. Eğer böyle bir şey söz konusu ise turkuaz kart alınması mümkün olmamaktadır. Bu konuda tüm şartların yerine getirilmesi ve başvurunun doğru bir şekilde yapılarak sürecin takip edilebilmesi için bizimle çalışabilirsiniz. Hukukçularımız eşliğinde tüm sürecin başarıyla yürütülerek olumlu sonuçlanması amacıyla sizlere destek olmaktayız. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.

Turkuaz kart başvurusunda bulunurken yukarıda bahsi geçen koşullardan herhangi birisinin sağlanmış olması önceliklidir. Bundan sonraki süreçte ise başvuru dilekçesi, pasaport veya pasaport olarak kullanılan belgenin sureti ile varsa ilgili makamlarca alınan uygunluk belgesi yeterli olmaktadır. Ülkemizdeki bir yabancı web sitesi aracılığıyla turkuaz kart başvurusunda bulunabilmektedir. Ülkemiz dışından bir yerden başvuru yapılmak isteniyorsa bu durumda o yerdeki Türk dış temsilciliğine müracaat etmek gerekmektedir. Oradan alınan başvuru elektronik olarak ilgili bakanlığa iletilir. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda uygun görülmesi halinde turkuaz kart başvurusu olumlu sonuçlanacaktır. Başvurunun reddedilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ret kararının haksız olduğu düşünülüyorsa itiraz yolu açıktır. Yasal hakkınızı aramak ve süreci yeniden başlatmak için hukuk büromuza başvurabilirsiniz. İlgili hukuki sürece ve yasal dayanaklara hakim avukatlarımız aracılığıyla hakkınızı sonuna kadar arayacağımızdan emin olabilirsiniz. Turkuaz kart başvurusunda bir avukat desteği almanın önemli ile ilgili olarak “Turkuaz Kart Başvuru Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Başvuru süreci ve reddedilmesi gibi durumlar kişiye özel süreçler olacağı için bu konuda birebir görüşmek önemlidir. Turkuaz Kart ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Ev sahibi ve Kiracı Hukuku
    Son yıllarda kiracı ve ev sahipleri birçok anlaşmazlık sebebiyle karşı karşıya gelmektedir. Bu sebepledir ki ev sahibi ve kiracı hukuku, üzerinde en çok araştırma yapılan konularda arasında yerini almış bulunuyor. Bu durumda gerek ev sah
  • Kira Sözleşmesinin Feshi
    Kira sözleşmesi belirli süreli olması halinde sözleşme sona ermeden en az 15 gün önce bildirimde bulunularak kiracı tarafından feshedilebilir. Kiraya veren ise, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdirme hakkına sahip de
  • Şirketin İhyası Konusu Emsal Karar
    Şirketin İhyası Konusu Emsal Karar içeriği FD Partners Hukuk Bürosu ile sizlere sunuldu. Bu ve bunun gibi konular için uzman avukat desteğini almak istediğinizde bize ulaşabilirsiniz.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.