+90 216 606 55 00

İcra Davası

İcra davası temelinde borçlu ve alacaklı ilişkisini oluşturur. En basit tanımı ile açıklarsak; alacaklının borcunu borçlu şahıstan tahsil edemediği durumlarda başvurduğu hukuk yolu icra davasını oluşturur diyebiliriz. İcra davasının açılması için bazı adımları takip etmek gerekir. Bu adımları takip ederken iyi bir avukat yardımı almak her zaman fayda sağlar. Hukuki süreci yakından takip eden avukatlar sizlere her türlü hukuk dalında yardımcı olmaktadır. Detaylı bilgi için “İcra Davası Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

İcra davasını başlatmak için ilk olarak hangi türde icra işlemin yapılacağına karar verilmelidir. Belirlenmiş olan icra türüne göre dava süreci takip edilir. Bu süreçte ise gerekli olacak belge ve evrakların eksiksiz hazırlanması önemlidir. Ardından mahkemeye başvuru sağlanır. Başvuru gerçekleşmeden önce ödeme emri ve talebinin yapılmasına özen gösterilmelidir. İcra tevzi bürosuna gidilip takip talebi için harç ödemesi yapılır. Ödenecek tutar icra konusuna göre değişiklik gösterebilir.

Takibin başlamasıyla birlikte ödeme emri borçlu şahsa icra müdürlüğü tarafından iletilir. Borçlu kişi ödeme emrine itiraz edebilir ya da ödemeyi gerçekleştirebilir. Ancak her iki durumu da yerine getirmezse haciz işlemlerinin başlamasına neden olabilir. Detaylı bilgi için “İcra Takibi Başlatma” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

İcra takibi başlatmayı düşünüyorsanız avukat desteği almanızı önermekteyiz. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden icra hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


İcra Takibi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


İcra dairesi tarafından borçlu şahsa ödeme emrinin gönderilmesiyle icra takibi başlatılır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. İcra takibi başlamadan önce alacaklı şahsın beyan ettiği bilgiler önemlidir. Alacaklının ikametgâh adresi nüfus bilgileri, borçlunun ikametgâh adresi nüfus bilgileri ve alacak miktarının beyan edilmesi icra takibini başlatmakta önemli etkenlerdir. Ayrıca senet eğer senet yoksa borcun sebebi, icra takibi yolu, alacaklı ve vekilinin imzası başvuruda önemli olan diğer hususlardır.

Değinilmesi gereken bir diğer hususta alacağın TL cinsinden belirtilmesidir. Aksi halde icra müdürlükleri TL Talep edilmeyen alacaklara ödeme emri göndermeyebilir. Eğer ödeme emri döviz olarak belirtilmişse icra müdürlüğü emri kesinleştirse bile borçlunun şikâyette bulunma hakkı bulunur. Sonrasında ise alacaklı kişi borcunu döviz üzerinden TL ye çevrilmiş bir şekilde alma talebinde bulunur. İcra hukuku ile ilgili tüm sorularınızı web sitemizin iletişim bölümüz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

İcra Takibi İçin Avukat Tutmak Zorunlu mudur?


İcra takibinde bulunmak isteyenlerin aklına gelen ilk soru takip için avukat tutmak mecburi midir? Cevap olarak hayır diyebiliriz. İcra takip dosyasının oluşması için avukat zorunluluğu bulunmaz. Bu nedenle kendiniz şahıs olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat icra hukuku kapsamlı ve teknik konuları bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla birçok hukuki terim ve işlemi kendi başınıza yapmak sizleri zorlayabilir. Takip sürecince ne yapılmalı nasıl bir yol takip edilmeli bilemeyebilirsiniz. Ayrıca doğru hareket edilmesi ve olası bir itiraz durumunda doğru davranışta bulunmak için bir icra hukuku avukatından destek almak yararınıza olacaktır.

 Avukattan alınacak destek sadece icra takibiyle yeterli kalmaz. Bu takip süreci boyunca gerekli olabilecek tüm detaylara avukatınız ile ulaşabilirsiniz. Nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor alacaklarınızı nasıl tahsil edebilirsiniz gibi birçok konuda sizlere en doğru yolu avukatınız gösterecektir. Hukuk alanında uzmanlaşmış avukat ekibimiz ile sizlere en güvenilir hizmeti sağlamaktan mutluluk duymaktayız. İcra hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Eğer icra davası hakkında sorgulama yapmak isterseniz e devlet üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda kişilerin e devlete şifreleri ile girmesi gerekecektir. Giriş ardından arama boşluğuna icra davası sorgulama yazarak hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Açılmış bir dava mevcut ise dava kenarında bulunan detaya tıklayarak dava hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.