+90 216 606 55 00

Nafaka İcra Takibi

Günümüzde boşanmaların artmasıyla birlikte nafaka icra takipleri de sıklaşmış durumda. Bu konuda mağdur olmamak için iyi bir avukat seçiminde bulunmanız gereklidir. Nafaka hakkına sahip olmak için boşanma sürecinin başlamış olması ve çalışma durumununuz olmaması şartı aranmaktadır. Kısacası nafaka bir eşin ya da çocukların ayrılık sonrasında maddi zarara uğramaması için mahkeme kararıyla belirlenmiş destek ödemesidir. Nafaka ödemeleri boşanma sonunda eşin ya da çocukların mağdur olmaması için önemli bir etkendir. Bazı durumlarda nafaka ödemlerinde aksilikler yaşanmakta. Gecikme ya da ihmal gibi durumlarla nafaka ödemeleri aksayabilir. Bu durumda ise eş ve çocuklar ciddi şekilde zarara uğrayabilir. Nafaka icra takibi ise işte bu gibi zor durumlarda başlatılan bir hak durumudur. Nafaka icra takibinin başlaması için hak sahibine ödeme yapılmaması ya da gecikmesi durumu söz konusudur.

Nafakası ödenmeyen eş nafaka hakkına sahip olduğunu bilmelidir. Ve bu konuda nafaka icra takibini başlatabilir. Nafaka icra takibi alacaklının hakkını koruyan ve alacaklarını tahsil eden bir kanun çeşididir. Durumu iyi yönetmek ve süreci doğru tamamlamak hak sahibi için avantajlı olacaktır. Nafaka çeşitleri arasında; yoksulluk, iştirak ve yardım nafakaları yer almaktadır. Her bir nafaka için detaylı bilgi sahibi olmak gereklidir. Nafakanın ödenmediği durumlarda nasıl bir yol izlenmeli hangi hukuku süreçler takip edilmeli gibi sorularınız için sizleri hukuk büromuza beklemekteyiz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden icra hukuku ile ilgili tüm sorularınızı uzman avukatlarımıza iletebilirsiniz.


Nafaka İcra Takip Aşamaları


Boşanma durumunuz var ve nafaka hakkında bilgi sahibi değil misiniz? Eğer yanıtınız olumlu ise, bu konuda tüm detaylara ulaşmak için sizleri hukuk büromuza davet etmekteyiz. Nafaka icra takibinin başlatılması için bazı aşamaları takip etmeniz gerekecektir. İlk olarak boşanma avukatı ile görüşme ayarlamanızı tavsiye etmekteyiz. Boşanma avukatları nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini ve tüm aşamaları sizlerle paylaşacaktır.

Nafaka icra takibinin başlatılmasında en temel faktör alacaklının ödemelerini alamama ya da gecikme yaşaması gibi durumlar ele alınmaktadır. Ödenmemiş olan nafaka ücretinin tahsil edilmesi için nafaka icra takibi başlatılması gerekir. İcra takipleri nafaka türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple nafaka takibinden olumlu sonuçlar almak için nafaka türünün belirlenmesi önemlidir. Fakat her durumda gerekli prosedürler yakından takip edilmeli ve hukuka uygun davranılmalıdır. Böylece hukuki süreçler yakından takip edilerek sizleri mağdur olmaktan kurtarır. Web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden icra hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Geçmişe Dönük Nafaka İcra Takibi


Nafaka her ay düzenli olarak belirlenmiş miktardaki paranın alacaklı şahsa ödenmesi demektir. Nafaka ödeyen kişinin borçlu olduğunun bilincinde olması gerekir. Bu borcu gecikme, erteleme ya da ödememe durumunda karşı tarafın icra takibi başlatabileceği bilinmelidir. İcra takibinin başlamasıyla birlikte kişinin maaşına el konularak her ay belirlenmiş miktar karşı tarafa tahsil edilir. Geçmişe dönük nafaka takibinde bulunmak mümkündür. Boşanma üzerinden zaman geçmiş olması nafakayı tahsil etmeye engel değildir. Konu ile ilgili olarak “İcra Takibi Başlatma” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Birikmiş nafaka alacakları icra takibini başlatabilir. Hatta bu alacaklar nafaka kapsamında yer aldığı için rüçhanlı alacaklar olarak bilinir. Geçmiş nafaka borçlarını almak için bazı adımlar izlenebilir. İlk olarak icra takibini başlatabilirsiniz. Ardından borçlu kişinin adına kayıtlı mal var ise haciz işlemi uygulanabilir. Borçlu şahsın her ay düzenli bir maaşı var ise maaş haczine gidilerek maaşın dörtte birine el konulabilir. Eğer borçlu olan kişi emekli olmuşsa emekli maaşına haciz işlemi uygulanabilir. Tüm bu işlemlere rağmen borçlu nafakasına ödemezse mahkeme kararıyla 3 aylık hapis cezası talep edilebilir. Konu ile ilgili detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.