+90 216 606 55 00

Banka Hesaplarına Konulan Haczin Kaldırılması

Alacaklı alacağını tahsil etmek amacıyla adınıza icra takibi başlatabilir. Konu ile alakalı olarak “İcra Takibi Başlatma” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz Bu takibin kesinleşmesiyle birlikte haciz işlemleri yürürlüğe girebilir. Alacaklı şahıs ödeme için banka hesabınıza haciz konulmasını talep edebilir. İcra dairesi talep üzerine değerlendirme yaparak banka hesabınıza bloke koyabilir. Eğer bu durumda haczin ve blokenin kaldırılmasını istiyorsanız, icra müdürlüğüne borcunuzu ödeyerek dilekçenizi teslim edebilirsiniz. Hukuki işlemlerinizde sorunsuz, güvenilir ve profesyonel destek almak için icra hukuku alanında uzman avukatlarımız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Bir alacağın tahsili için yürütülen tüm yasal işlemlere icra denilmektedir. Haciz ise borçlunun yapılan uyarılara rağmen ödeme gerçekleştirmediği durumda başlatılan yasal bir süreçtir. Hukuk kuralları kapsamında alacaklıya birçok hak tanınmasıyla birlikte borçlu ödeme yapmadığı takdirde mallarının haczi mümkündür. Haciz ve takip işlemleri hakkında bilgi sahibi değilseniz, web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak banka hesaplarınızdaki haczin kaldırılmasıyla ilgili görüşme sağlayabilirsiniz.


Banka Hesabına Konulan Haczin Kaldırılma Yöntemleri


Banka hesabına konulan haczin kaldırılma yöntemleri arasında ilk olarak borcun ödenmesi bulunmaktadır. Eğer banka hesabınıza, icra memuru farkında olmadan haciz koyduysa, şikâyette bulunarak haciz işlemini durdurabilirsiniz. Ancak icra müdürü dilekçenizi reddederse, icra mahkemelerine başvuru yaparak da haczi kaldırabilirsiniz. Bir başka yöntem ise karşılıklı anlaşma yöntemidir. Borçlu ve alacaklı aralarında anlaşarak, borçlu alacaklıdan haczin kaldırılmasını talep edebilir. Alacaklının icra dairesine vermiş olduğu dilekçe sayesinde haciz işlemi kaldırılır.

Banka üzerine konulan haczin başlamasıyla birlikte bir yıl içerisinde alacaklı satışın yani bankadaki meblağın icra dosyasına geçirilmesini talep etmelidir. Aksi halde haciz düşer ve borçlu tarafından icra dairesine dilekçe verilebilir. Bu durumda da banka üzerindeki haciz son bulur. Son olarak başvurulacak yöntem ise menfi tespit davasıdır. Bu yöntem genellikle borçlunun gerçekte borçlu olmadığını ispatlama şeklidir. İspatın ardından borçlu haklı görülür ve banka hesaplarındaki icra kalkar. İcra hukuku ile ilgili tüm sorunlarınız için web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Banka Haczi İşlemlerinde Harç Ve Masraflar


Tahsil, başvuru ve vekâlet harcı banka haczi işlemlerinde belirlenmiş masraflardır. Aynı zamanda tebligat masrafı ek masraf olarak karşınıza çıkabilir. Tüm masrafların yönetimi ve ek masrafların artmaması için avukat desteği almanız fayda sağlayacaktır. Alanlarında uzmanlaşmış avukatlarımız ile Türkiye’nin tüm illerindeki icra süreçleri yakından takip edilmektedir. Doğru ve hukuku kurallarla yazılmış dilekçeler hukuk işlemlerinizde size yardımcı olacaktır.

Avukatlarımız tüm hukuki süreci, sizin adınıza yürüterek davalarınızın olumlu sonuçlanmasını sağlamaktalar. Avukat ücretini masraf olarak görebilirsiniz, fakat kendi başınıza açacağınız davada süreç uzun ve daha masraflı bir hal alabilir.
Alacaklının borçlu adına başlatmış olduğu icra takibinin kesinleşmesiyle birlikte, borçlunun malvarlığına el konulur. Bu mallar arasında banka hesapları da yer almaktadır. Haczedilen banka hesabına banka memurları bloke koyarak borçlunun kart kullanımını durdurur. Banka haczinin kaldırılması ise borcun ödenmesiyle son bulur. Unutmayın ki banka haczinin kaldırılması için tahsil harcının da yatırılmış olması gereklidir. Çünkü banka haczi için başlatılan talep borcun ödendiğine dair kanıt teşkil etmektedir.

Banka haczi yaşayan kişiler bu durumu genellikle kartlarıyla işlem yapmak istediklerinde öğrenmektedirler. Yapılan blokenin nasıl kaldırılması gerektiği ve haczin kaldırılması hakkında bilgi arayışına girerler. En doğru ve gerekli bilgiyi icra müdürlüklerine giderek öğrenebilirsiniz. Ya da e devlet üzerinden banka hacziniz hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Tüm bu karmaşık hukuki süreçlerde hak kaybına uğramamak adına icara hukuku alanında uzman bir avukat desteği almak büyük önem taşımaktadır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • İcra Davası
    İcra davası temelinde borçlu ve alacaklı ilişkisini oluşturur. En basit tanımı ile açıklarsak; alacaklının borcunu borçlu şahıstan tahsil edemediği durumlarda başvurduğu hukuk yolu icra davasını oluşturur diyebiliriz.
  • Kiracıyı Çıkarma Sebepleri
    Kiracının herhangi bir nedenle kiralık mülkten yasal olarak çıkarılmasına tahliye denir. Kira sözleşmesinin feshi birçok farklı nedene dayanabilir. Bu nedenler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.
  • Turkuaz Kart Başvurusu Avukatı
    Turkuaz Kart sahibi olamanın en önemli avantajı, süresiz çalışma izni sağlamasıdır. Aynı zamanda ülkemizde ,süresiz oturma iznini de beraberinde getirmektedir.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.