+90 216 606 55 00

Kiracı Tahliye Davası Açma

Son zamanlarda kiracı ve mülk sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle, kiracı tahliye davası sayılarında önemli artış görülmektedir. Kiracı tahliye davalarında önemli olan husus süreci hukuki kurallar çerçevesinde ilerlemesidir. Aksi halde davalar mülk sahibinin aleyhinde sonuçlanabilmektedir. Türk Borçlar Kanunu 347. Maddesi ve devamında kiracının doğrudan tahliyesine ilişkin hükümler iki ana başlık altında toplanmıştır. Bunlardan ilki, kiracının bildirim yolu ile tahliyesidir. Kiracının bildirim yolu ile tahliyesi için en az 10 yıllık bir sürenin geçmiş olması şartı aranmaktadır. Buna ek olarak Türk Borçlar Kanunu m.347’ de geçen şartlar gerçekleşmiş olmalıdır. Diğer başlık ise kiracının dava yoluyla tahliyesidir. Kiracının dava yoluyla tahliyesi için Türk Borçlar Kanunu m.350 ve devamında geçen sebeplerden bir ya da birkaçı gerçekleşmiş olmalıdır.

Kiracı tahliyesi davası açmak için mevcut durumun hukuki açıdan tespit edilmesi ve sürecin doğru adımlarla ilerlemesi davanın seyri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu gibi davalardan önce alanında uzman, şeffaf bir hizmet anlayışını benimsemiş avukatlık bürolarından hukuki destek almak, davaların seyrini önemli ölçüde etkilemektedir. Fatik Durak & Partners Hukuk Bürosu olarak siz müvekkil ve danışlarımıza kira hukuku ve diğer alanlarda uzun sürelerdir hizmet vermekteyiz. Kira tahliye davası açma noktasında tüm sorularınız için danışmanlık ya da avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Kiracı Tahliye Davası Nedir?


Kiracı tahliye davası, mülk sahibinin haklı sebeplerle, kiracının kendi taşınmazından çıkarılmasını mahkemeden talep etmesidir. Bu durumda 10 yıllık zaman şartının sağlanması gerekmez fakat kiracının dava yoluyla tahliyesini gerektirecek sebepler, kanunda sınırlı olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

Kiracı Tahliye Davası Nasıl Açılır?


Kiracı tahliye davası açmak için öncelikle bazı şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi en önemli hususlar arasında yer almaktadır.

-Tüm süreçlerde kiraya veren bir yıldan kısa dönemde kiranın gecikmesi sebebiyle 2 adet ihtar çekmişse bir ay sonra kiracı tahliye davası gerçekleşebilir.
-Bir yıl ya da daha uzun bir sözleşmeye bağlı olarak 2 haklı ihtar sonrasında kiracı tahliye davası için belli bir süre geçmesine bağlı olarak sürece belirlenmişse bu durumda kira yılının bitmesi beklenmektedir.
Fatik Durak & Partners Hukuk Bürosu  olarak doğru ve şeffaf bilgilendirmelerle siz değerli müvekkillerimize rehberlik etmekteyiz. Tahliye davası konusunda detaylı bilgi almak için uzman avukatlarımızdan destek alabilirsiniz. Kiracı tahliye davası açmadan önce tüm detaylar hakkında bilgi alarak, sürecin doğru adımlarla ilerlemesi adına, web sitemizde yer alan iletişim numarası ve whatsapp hattından bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Kiracının Tahliyesi Sebepleri Nelerdir?


Kira sözleşmeleri süreli de olsa, kira sözleşmesinin süresinin bitmesi kiracının tahliyesi için yeterli değildir. Bunun yanı sıra haklı sebeplere de ihtiyaç vardır. Haklı sebepler yoksa kiracı kira sözleşmesini istediği takdirde uzatabilir. Tüm bu süreçlerde kanun koyucu, mülkiyet hakkının ihlaline yer vermemek için belirli ya da belirsiz kira sözleşmelerinde kiracının evden çıkarabilmesi, 10 yıllık şarta bağlanmıştır.
 

Kiracının Tahliyesi  


-Taahhütname sebebiyle kiracının tahliyesinin gerçekleştirilmesi mümkün olabilmektedir.
-İhtiyaç sebebiyle kiracının tahliyesi ev sahibi tarafından istenebilir.
-Yeniden inşa ya da tadilat nedeniyle kiracının tahliyesi mümkün olabilmektedir.
-Bir kira yılında 2 haklı ihtar sebebiyle tahliye süreçleri gerçekleştirilebilir.
-Temerrüt halinde kiracının tahliyesi söz konusu olabilir ve böylelikle tahliye için süreç başlatılabilir.
-İflas eden kiracının tahliyesi gerekli koşullara bağlı kalınarak istenebilir.
-Önemli sebepler nedeniyle kiracının tahliyesi söz konusu olabilmekte ve istenebilmektedir.

Yukarıdaki şartlar sağlandığı takdirde kiracının tahliyesi dava açılarak hukuki süreç başlatabilir. Davanın, geçerli sebepler dahilinde açılmış olması süreci kolaylaştıracaktır. Kiracı tahliye davası ve ilgili diğer konular hakkında detaylı bilgi ve avukatlık hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Kamu Kurumu Aleyhine Dolandırıcılık Yargıtay Kararı
    Bilişim sistemlerine erişme ve diğer detayları içeren bu "Kamu Kurumu Aleyhine Dolandırıcılık Yargıtay Kararı" detaylarını siteden inceleyebilir ve uzman ceza avukatlarından hemen destek alabilirsiniz.
  • Yabancı Danışmanlık Desteği
    Yabancılara yabancı danışmanlık desteği ve danışmanlık hizmetleri, ülkemizde giderek artan bir öneme sahip olmasına rağmen, uygulamadaki pek çok danışmanlık ofisi tarafından yetkisiz ve sorumluluk dışı bir şekilde sunulmaktadır.
  • İcra Takibi Nasıl Yapılır?
    İcra takip sürecinin başlaması için ilk olarak hangi türde olacağına karar vermelisiniz. Karar neticesinde seçtiğiniz icra türüne uygun olan belgelerinizi hazırlayarak ilgili birimlere başvuru yapmanız gereklidir.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.