+90 216 606 55 00

Evlenme Yoluyla Nasıl Vatandaşlık Kazanılır?

Danışmanlık büromuzda verdiğimiz hizmetler kapsamında birçok kimse kafasına takılan soruları cevaplayarak detaylı bilgi almak için büromuzu aramaktadır. En çok merak edilerek cevabı aranan sorulardan birisi de evlilik yoluyla nasıl vatandaşlık kazanılır sorusu olmaktadır. Yabancılar için geçerli olan bu durumun gerçekleşebilmesi için bazı yasal düzenlemeler ve yönetmelikler hazırlanmış olup 5901 Sayılı Vatandaşlık Kanunu kapsamında yürürlüktedir. İlgili kanunun 16. maddesinde evlilik yoluyla yabancıların Türk vatandaşı olabilmeleri için gerekli koşullar belirtilmiştir. Bu konuda detaylı bilgi ve hukuki destek almak için bize ulaşmanız yeterlidir. Tecrübeli avukatlarımız sizlere bu konuda ihtiyacınız olan tüm desteği profesyonel bir şekilde vererek yardımcı olacaktır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşarak hukuki destek alabilirsiniz.


Vatandaşlık Avukatı


Evlenme ile vatandaşlık hakkının elde edilebilmesi resmi evlilik olması ile birlikte elde edilemiyor. Öncelikle bu konunun bilinmesi gerekmektedir. Birçok kimse evlilikle birlikte hemen vatandaşlık alınabileceği yanılgısıyla hareket ederek olmadık işlere kalkışabilmektedir. Bu nedenle sorun yaşamamak ve evlilik ile vatandaşlık hakkını alabilmek adına mutlaka bir uzman desteği alınması gereklidir. Vatandaşlık alırken, hukuki desteğin etkisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Vatandaşlık Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Sorunsuz bir şekilde vatandaşlık almak için avukatlarımızla görüşerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Sektörün en iyi hukukçularından oluşan ekibimiz aracılığıyla yasal haklarınızı en iyi şekilde kullanarak vatandaşlık almanız çok daha rahat olacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Evlilik Yoluyla Vatandaşlık Almanın Şartları Nelerdir?


Ülkemizde yabancıların vatandaşlık alabilmesi için birçok farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan birisi de evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı alma olmaktadır. Kısacası Türk vatandaşı olan biri ile yabancı bir vatandaşın evliliği söz konusudur. Fakat yabancı kişiye Türk vatandaşlığı verilebilmesi için evlenmiş olmaları yeterli olmamaktadır. İlgili yasa kapsamında bu konuya dair tüm detaylar belirlenerek vatandaşlık hakkının alınabilmesi koşulları açık açık belirtilmiştir. Bunlar;

• Türk vatandaşı olan biriyle en az 3 yıldır evli olmak,
• Aile olarak birlikte yaşamak,
• Evlilik ve aile müessesesi ile örtüşmeyecek fiillerde bulunmamak,
• Kamu düzenini ve milli güvenlik konusunda engel teşkil edecek bir fiilde bulunmamak.

Bu koşulları sağlayan yabancıların, evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak için gerekli başvuruyu yapma hakkı bulunmaktadır. Söz konusu evliliğin en az 3 yıldan beridir devam eden bir evlilik olması önkoşuldur. Böyle bir durum söz konusu değilse başvuru yapılamamaktadır. Aynı zamanda aile olarak birlikte yaşıyor olmak önemlidir. Bu durumun tespiti ve kontrolü ilgili bakanlık ve il emniyet müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Fakat başvurudan sonra Türk olan eş vefat ederse bu ailenin birlikte yaşıyor olması şartı aranmamaktadır. Bir diğer şart da aileye ve evliliğe uymayan hal ve hareketlerde bulunmamaktadır. Örneğin fuhuş yapmak veya aracı olmak gibi hallere bulaşmamış olmak gerekmektedir. Son olarak ise vatanın birliğini ve bütünlüğünü tehdit edecek ve kamu düzenini engelleyecek hal ve hareketlerde bulunulmaması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlayan kişiler evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı alabilmek için gerekli başvuruyu yapabilirler. Türkiye’ de vatandaşlık almak için gerekli şartlar nelerdir sorusu ile alakalı olarak web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.

Görüldüğü üzere evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak için bir dizi yasal koşullar söz konusudur. Bu durumun sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yürütülerek nihayete erdirilebilmesi için hukuki danışmanlık almak tavsiye edilmektedir. Hukuk büromuzda evlilik yoluyla nasıl vatandaşlık kazanılır konusunda tecrübeli avukatlarımız ve hukukçularımız bulunmaktadır. Bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayarak uzun yıllardan bu yana aralıksız hizmet vermekteyiz. Bu konuda ister direk büromuza gelerek ister mail yoluyla ister telefonla arayarak bilgi talep edebilirsiniz. Ya da yüzsüze görüşerek kafanızdaki tüm soru işaretlerini cevaplamak isteyebilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Evlilik yoluyla vatandaşlık alma başvurunuzun sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yürütülebilmesi için gereken desteği gönül rahatlığıyla bizden alabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Cari Hesap Nedir?
    Cari hesap nedir konusunda cari hesap, sürekli iş ilişkisi içinde bulunan taraflar arasında gereksiz ödemeleri ve takas işlemlerini ortadan kaldıran, iş hayatında büyük bir pratiklik sağlayan bir ödeme aracıdır.
  • Kişisel Eşyanın İadesi Davası Yargıtay Kararı
    Kişisel Eşyanın İadesi Davası Yargıtay Kararı içeriğine kurumsal sitemizden erişebilir ve bu alanda hukuki destek almak isterseniz FD Partners Hukuk Büromuzu arayabilirsiniz.
  • Şirketlerin Genel Kurul Toplantıları
    Şirketlerin genel kurul toplantıları ve esasları ile bu toplantılarda bulunacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri hakkında yönetmelik, 2012 tarihinde 28481 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.