+90 216 606 55 00

Franchise Sözleşmesi

Franchise kelimesi sıklıkla karşımıza çıkan bir kavramdır. Anlamı ise imtiyaz (ayrıcalık) olarak bilinir. Belirlenmiş bir firmanın ismini, hizmetini, markasını ya da kalitesini kullanmak isteyenler mevcut bedeli ödeyerek isim hakkını kullanabilmektedir. Franchise sözleşmesini yapan iki taraf bulunur. Bu sözleşme ile franchise veren tarafsanız; kendi işletmeniz ile ilgili belirli bir hizmet ya da malın üretimi, dağıtımı, satımı ve pazarlanması hakkındaki teknik ve ticari bilgilerinizi devretme yükümlülüğüne girersiniz. Ayrıca işletme adınızı, ambleminizi ve markanızın kullanımını da devrettiğinizi unutmamalısınız.

Eğer franchise alan taraf iseniz; sözleşme konusunu oluşturan ürün, hizmet veya malın sürümünden satışından ve pazarlamasından sorumlu olursunuz. Fakat bu sorumlulukta franchise veren tarafın konseptine uygun isme ve talimata göre hareket etmeniz gereklidir. Ayrıca belirlenmiş olan meblağı ödemekle de mecburi tutulursunuz. Herkesin bildiği gibi sözleşme hukuku oldukça kapsamlı bir hak çeşididir. İstem dışı hak kaybını yaşamak muhtemeldir. Sizlerde olası bir olumsuzluğa maruz kalmamak için fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim üzerinden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Franchise Sözleşmesi Türleri Nelerdir?


Üretim, dağıtım ve hizmet franchise türleri arasında yer alır. Üretim franchise sözleşmesi bazı konuları kapsar. Franchise alan taraf veren tarafın talimatlarına göre hareket ederek üretimi gerçekleştirir ve karşı tarafın marka ismini kullanarak satışını tamamlar. Yani franchise alan taraf veren taraftan yetki alarak üretimi sağlar ve karşı tarafın marka adını kullanarak marka adı altında satışını gerçekleştirmektedir.

Hizmet franchise türünde de aynı mantık işler. Franchise alan taraf veren tarafın ticaret, işletme ve marka adı altında verilen talimatlara uyumlu bir şekilde hizmetini tamamlar. Sözleşme konusuna göre hareket ederek hizmeti bu yönde gerçekleştirir. Hizmet konusunda yer alan türlere lokantacılık, otelcilik ve araba kiralama gibi hizmetler örnek verilebilir. Son alarak da dağıtım franchise türünü ele alalım. Bu türde franhise veren sanayici olarak bilinir. Yani belirli bir malın üreticisidir diyebiliriz. Francihise alan taraf kendi işletmesi altında bu malı üretemez. Üretilmiş olan malı karşı tarafın markasının adı altında satışa sürer. Franchise sözleşmesi ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.


Franchise Sözleşmesini Sonlandıran Durumlar


Sözleşme diğer sözleşmelerde olduğu gibi süreli ya da süresiz olarak yapılır. Belirlenmiş süre ile yapılmış olan sözleşme eğer yenilenmez ise bitiş tarihi geldiğinde kendiliğinden sona erer. Eğer ki sözleşme belirli bir süreye tabi tutulmamış ise karşı taraf için belirli bir süre tanınarak fesih ihbarında bulunulabilir. Ya da haklı bir sebep ileri sürülerek bu durum karşı tarafa iletilerek sonlandırma sağlanabilir.

Sözleşmenin sonlandırılmasına olağanüstü durumda söz konusu olabilir. Karşı taraf borcunu ödemez ise, taraflarca öngörülmeyen durumlar yaşanırsa ve sözleşmenin bekleme durumu söz konusu değilse olağanüstü olarak kabul edilir ve sözleşme bu yönde sonlandırılır. Son olarak da diğer sebepler sözleşmenin feshine yol açabilir. Örneğin, ölüm durumu, iflas durumu ya da taraflardan herhangi birinin fiil ehliyetini kaybetmesi gibi nedenlerle sözleşme sonlandırılabilir. Sözleşme sonlansa dahi tarafların birbirine karşı yükümlülükleri devam etmektedir. İki tarafta gerekli olan kurallara uymalı ve birbirini mağdur etmemelidir. Böylece taraflar birbirini karşılıklı olarak koruma altına alırlar.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.