+90 216 606 55 00

Marka Hakkının İhlali

Marka hakkı ihlali hak sahibinden habersiz izinsiz bir şekilde marka adını kullanmak, taklit etmek ya da satmak gibi ticari amaçla gerçekleşen haksız fiillerden oluşur. Yani marka hakkına tecavüz ile nitelendirilecek her fiil marka ihlalini oluşturmaktadır. Marka ihlalinden kesin bir şekilde bahsedilebilmesi için bazı hususlar ele alınmaktadır. En önemli husus ise marka sahibinin haklarının izinsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Markanın kendisini tamamen ya da kısmi bir şekilde taklit etmekte marka ihlalini oluşturan hususlar arasındadır.

Marka taklidi bilindiği halde, ürünlerinin satışı, ticari alanda kullanımı ve bu yönde sözleşmeye konu olması ihlali oluşturan bir diğer husustur. Marka ihlalini oluşturan hususlar kısaca bu şekildedir diyebiliriz. Ancak burada önemli olan ihlali oluşturan fiillerin tespitidir. Ürün ya da eserlerin yalnızca taklit edilmesi değil satışı, üretimi, çoğaltılması ve sözleşmeye konu edilmesi de apaçık marka hakkına tecavüzü belirtir. Marka hak ihlali beraberinde ciddi kayıplara yol açabilir. Bu nedenle hakkınızı iyi aramak ve hukuki bir yol izlemek için alanında uzman bir marka avukatından destek almak büyük önem taşır. Detaylı bilgi için “Marka Patent Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.


Marka Hak İhlalinde Yapılması Gerekenler


Marka hak ihlali karşısında hukuki haklarınızdan yararlanabilirsiniz. Marka hakkında birebir uygulanan tecavüz ardından hak talebi için tecavüzün tespiti davası açılabilir. Bu dava ile birlikte gerçekleşen fiil ihlali oluşturmakta mı? Yoksa oluşturmamakta mı? Tespit edilir. Eğer henüz ihlali yaşanmamış ancak yaşanması muhtemel bir fiil durumu söz konusu ise tecavüzün önlenmesi için dava açılabilir. Devamlı olarak ihlali gerçekleşen bir fiil için hak sahipleri ihlali durdurmak için dava açabilirler.

Marka ihlali karşılığında hukuki sorumluluklar mevcuttur. Ancak bununla birlikte cezai yaptırımların olduğunu da unutmamak gerekir. Marka hakkı ihlal edilen şahıs şikâyette bulunarak soruşturma işlemlerini başlatabilir. Başkasında ait marka adıyla ürün ya da hizmet üretmek, satışını gerçekleştirmek, ithal veya ihraç etmek, ticari amaçla kullanmak gibi ihlal durumlarını gerçekleştirenlere karşı hukuksal ve cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Durumun tespitiyle birlikte en az bir yıl en fazla üç yıl hapis cezası uygulanabilir. Gerekli görüldüğü durumda da para cezasına çarptırılabilir. Eğer marka işareti bilinen hak sahibinin yetkisi bulunmadan diğer taraf ürünün üzerinde ya da ambalajında yer alan işareti kaldırırsa da hukuksal işleme tabi tutulabilir. Ayrıca cezai yaptırım olarak para cezasını da ödeyebilir. Fikri mülkiyet hukuku alanında yaşayacağınız tüm problemler için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Marka Hak İhlalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Marka ihlali hangi durumlarda söz konusudur bilinmesi gerekir. İhlalin kaldırılması için hangi durumlar gereklidir araştırma yaparak kavranmalıdır. Çünkü marka hak ihlali çok ciddi kayıplara yol açabilir. Bu durum hem maddi hem manevi açıdan sizi zarara uğratabilir. Bu süreçte henüz bir zarara uğramadıysanız zararın önlenmesini sağlamak için ya da zarara uğradınız ve karşılanmasını talep etmek için dava açılması önemlidir. Dava açma sürecinde ise hukuki destek almak zararınızı en iyi şekilde karşılamak açısından önem taşır.

Hak kaybı yaşamamak ve hakkınızı hukuki yollardan talep etmek için avukat desteğinden yararlanabilirsiniz. Hukuk büromuzu arayarak marka hak ihlali ya da diğer hukuki haklarınız için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz. Kaliteli ve standart üstü hizmet için vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.