+90 216 606 55 00

İstanbul Marka Patent Avukatı

Markanın tanımı için bir işletmenin ürün ya da hizmetini diğer işletmelerden ayıran her türlü işarete verilen isimdir diyebiliriz. Parka patentinde ise durum farklıdır. Marka patenti başvurusunda bulunan kişi tüm hakları marka üzerine tesis edilmesi işleminde bulunmaktadır. Marka hukuku kapsamında marka korumasından faydalanmak isteyenler tescil başvurusunda bulunmalıdır. Marka tescilini sağlayan kişiler ürün, eşya ya da hizmetini koruma altına alarak üzerinde yasal hak kazanmış olur. Konu ile ilgili olarak “Marka Başvurusu Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan buluşun tüm dünyada yeni olması, çözüm üretmesi ve önemli teknik özelliklere sahip olmasıyla patent hakkı doğmaktadır. Ayrıca buluş sanayinin herhangi bir alanında kullanılabilir veya üretilebilir. Patent hakkına sahip olan buluşlara patent tescil belgesi verilir. Tescil belgesi almak ya da hukuki destek gerektiren tüm alanlarda hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul marka patent avukatı hizmeti ile tüm problemlerinizi çözüme ulaştırabilir ya da dilediğiniz hukuki desteği alarak ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca konu hakkında detaylı bilgi için “Patent Başvurusu Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.


Patent Hakkı Nedir?


Patent hakkı buluş sahibine verilen bir haktır. Bu hakla birlikte buluş sahibi eserini satabilir, üretebilir veya ithal edebilir. İşte bu ürün üzerinde buluş sahibinin kazanmış olduğu hakka patent hakkı denilmektedir. Bu hakkı yasal olarak gösteren belgeye de patent belgesi ismi verilir. Eğer bir buluşunuz var ve koruma altına almak istiyorsanız mutlaka patent hakkına sahip olmalısınız. Bunun içinde patent başvurusunda bulunmak gerekecektir. Patent başvurusu ile buluşunuzun yeni olup olmadığı, gerekli şartları taşıyıp taşımadığı yetkili kişiler tarafından araştırılmaktadır. Sonuç olarak da gerekli koşulu taşıyanlara patent hakkı verilmektedir.

Patent başvurusu Türk Patent ve Markı Kurumu’na yapılır. Başvuru yapılırken özenli ve dikkatli olunmalıdır. Çünkü başvuru gerçekleştikten sonra unutulan bilgi ya da eklenmek isteyen herhangi bir konu mevcut ise sondadan başvuruya eklenemez. Hatta bir kelime bile unutulmuş olsa başvuruya eklenmesi mümkün olmayacaktır. Eğer gerekli şartlar ve süreler yerine getirilmeyecek olursa ayrıca unutulan özellikler adına yeni bir başvuru sağlansa dahi başvurunun yenilenmesi mümkün olamayacaktır. Bu nedenle yapılacak olan başvuru hakkında detaylı bilgi edinilmeli ve iyi bir marka patent avukatından yardım alınmalıdır. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilrisiniz.


Marka patent Avukatının Görev Ve Sorumlulukları


Marka patent avukatı adından da anlaşıldığı gibi marka patent hukukunun incelenmesi alanındaki tüm hukuki işlemlere hâkim kişidir. Bahsedilen hukuk dalında yaşanan uyuşmazlıklarda size yol göstererek danışmanlık ve dava takip hizmeti sunan kişidir. Marka patenti diğer hukuki alanlar ile etkileşim içinde bulunur. Bu nedenle de avukatın görev ve sorumluluklarının kapsamlı olduğunu söylemek mümkündür.

Avukatın görev ve sorumlulukları arasında sıklıkla marka hakkına yönelik tecavüz davaları görülür. Bu haklara yönelik davaları maddi ve manevi tazminat talepli davalar takip etmektedir. Marka tescili ve haksız rekabet kaynaklı davalarda avukatın görev ve sorumlulukları arasında bulunur. Patent hakkı devri işlemleri, marka ve patent sözleşmesine dair hazırlık, düzenleme, fesih gibi işlemlerde de avukata sorumluluk düşmektedir. Ayrıca marka hakkının korunmasında, tazminat işlemlerinde ve hukuki destek alınabilecek tüm durumlar için danışmanlık hizmeti marka patent avukatının görev ve sorumlulukları arasında bulunur. Yasal süreci en yakından takip etmek ve hukuki haklarınızın en iyi şekilde temsili için İstanbul marka patent avukatından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bunun için iletişim numaramızı aramak yeterli olacaktır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.