+90 216 606 55 00

Marka Başvurusu Avukatı

Türk patent endüstrisine yapılan başvuruyla birlikte marka tescil başvuruları gerçekleşir. Tescil başvuru tarihiyle birlikte koruma başlamış olur. Başvurunun ardından tescil incelemesi devreye girer. Gerekli koşulları taşıyan marka sahiplerinin başvuruları kabul edilerek Resmi Marka Bülteninde yayını gerçekleşir. Sınai mülkiyet kanununun ilgili maddelerinde mutlak ve nispi ret nedenleri detaylandırılmıştır. Marka tescilinin yapılmasıyla birlikte kullanımı esas kabul edilir.

Burada önemli olan nokta tescile sahip olan markanın kullanım yapmamasıdır. Kullanılmayan marka tescili beş yılı doldurduğunda marka iptali gerçekleşir. Tescil hakkı olan markanın korunma süresi ise on yıl olarak belirlenmiştir. On yılı dolduran markalar yenileme işleminde bulunabilirler. Marka başvurusu adımlarında temkinli olmak ve hakkınızı korumak için marka avukatından destek alabilirsiniz. Ancak avukat seçiminde bulunurken sınai hak ve fikri haklar konusunda tecrübeli avukat tercihinde bulunmak önemli olacaktır. Detaylı bilgi için “Fikri Mülkiyet Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Seçilen avukatın yalnızca ilgili üniversiteden mezun olması yeterli kabul edilmemelidir. Ticari hukuk dalı ve diğer birçok alana hakimiyet iyi bir avukattan beklenen özellikler arasında bulunur.  Marka avukatı danışmanlık hizmeti veren yetkili kişilerdir. Hukuki alanda karşılaşılabilecek tüm problemlere karşı müvekkillerine yardımcı olurlar. Ayrıca marka başvurusunda ve diğer işlemlerde sizlere destek sağlayan hukuk insanlarıdır. İstanbul’da yer alan hukuk büromuzu ziyaret ederek standart üstü hizmetimizden yararlanabilirsiniz. İsteğinize göre telefon numaramızı arayarak da tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Fikri mülkiyet hukuku alanında tüm konularda detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.

Marka Avukatı Hizmet Alanları Nelerdir?


Marka avukatının hizmet alanları için marka yasasına ve hukukuna giren her konuyu kapsar diyebiliriz. Bu konular ulusal olabileceği gibi uluslararası da olabilir. Avukat marka korumasını yaparak marka tescil başvurusunda size yol gösteren yetkili kişidir. Ayrıca markanızın sizden habersiz kullanımı veya yasa dışı kullanım sağlanan tüm hukuki alanda size hizmet sağlamakla görevlilerdir. İyi bir avukat marka hukuku hizmeti alanında bilgili ve gerekli işlemlere hâkim olmayı bilmelidir.

Marka avukatı hizmet alanları arasında birçok kategori yer alır. İlk olarak marka kapsamında yer alan tescil, başvuru ve itiraz hizmetinden bahsedilebilir. Ardından marka devri ve yenileme işlemleri marka avukatı hizmetleri arasında bulunur diyebiliriz. Markada unvan ya da adres değişikliği için, marka hakkı tecavüzü karşısında tedbir alma ve marka ihlaline karşı önlem gibi durumlarda marka avukatları görev alır. Ayrıca marka patentinde tasarım, rehin, lisans ya da haciz işlemlerinde marka avukatı hizmet vermektedir. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numarası üzerinden fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Marka Hakkı Neleri Kapsar?


Marka için bir ticari olan mal tanıtımı diğer mallardan ayrımı ve belirli olan malı sembol, resim harf gibi işaretleri üzerinde taşıyan ibareye verilen addır diyebiliriz. Yani marka ayırıcı bir işaret olarak kabul edilir ve işletmenin bütününü yansıtır. Marka temelde üç işlevden oluşur. Bunlara kaynağın gösterilmesi, reklamın yapılması ve garanti işlevleridir diyebiliriz. Marka hakkı, başvurusu, iptali gibi birçok alanda hizmet almak için hukuk büromuzu ayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Marka avukatıyla çalışmak sizlere çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Bu avantajların başında ise marka konusunda yaşanan tüm uyuşmazlıklara en etkili çözümü avukatlarımızın sunacağını söyleyebiliriz. Marka avukatı sayesinde hukuki süreç kolaylaşır ve izlenmesi gereken yol belirlenir. Hata yapma riski azalır ve hak talepleriniz kısa sürede karşılanır. Bu gibi durumlar ve daha fazla yaşanan problemler için iyi bir marka avukatıyla iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.