+90 216 606 55 00

İstanbul Telif Hakları Avukatı

Teklif hakkı kişinin tasarlamış olduğu ürün veya eserler üzerinde koruma sağlayan yasal bir haktır. Hakla birlikte kişi eserlerini veya ürünlerini çoğaltabilir, dağıtabilir, yayınlayabilir ya da ticari olarak kullanım sağlayabilir. Yani telif hakları kişinin tasarlamış olduğu eseri ve fikri hukuki yollardan koruma altına alarak herkesin bu haklara saygı göstermesini ve adil bir şekilde kullanımını sağlamaya yardımcı olur diyebiliriz. Telif hakları hakkında detaylı bilgi için “Telif Hakları Nelerdir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Verilen hak doğrultusunda kişi eseri üzerinde belirli bir süreye kadar hak iddia edebilir. Süre sona erdiğinde ise eserler kamu malı niteliğinde sayılır ve halka açık olarak herkes için ortak kullanım gerçekleşir. İstanbul telif hakları avukatı ise bu haklar üzerinde bilgi sahibi ve hukuk alanında uzmanlaşmış avukata denir. Müvekkillerinin ihtiyaçlarını profesyonelce karşılayarak, haklarını koruyarak ve yöneterek tüm uyuşmazlıklara çözüm üreten yetkili kişilerdir.

Telif hakkınızı aramak için İstanbul telif hakları avukatından yardım almak sizlere hukuki açıdan yol gösterecek ve gerekli prosedürlerin doğru yönetilmesini sağlayacaktır. İstanbul’da bulunan hukuk büromuzu arayarak telif hakkı ya da diğer tüm hukuki işlemlerinizde deneyimli avukatlarımızdan yardım alabilirsiniz. Hak talebini doğru oluşturmak ve izlenmesi gereken adımları dikkatli atmak her zaman avantaj sağlar. İstanbul telif hakları avukatı arayışlarınız için, web sitemizin iletişim bölümü üzerinden fikri mülkiyet hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Telif Hakları Avukatı Seçiminde Gerekli Hususlar

 
Avukat seçiminde bulunurken gerekli hususlara dikkat etmelisiniz. Çünkü bu seçim dava sürecinin profesyonelce ve hızlı bir şekilde ilerlemesi açısından önemlidir. Ayrıca davanın iyi yönetilmesini ve başarıyla sonuçlanmasını da sağlayacaktır. İlk olarak yapılması gereken şey hangi alanda hukuki hizmet alacağınızın tespitidir. Telif hakkı davası, ihlali gibi konular hukuk alanındaki hizmetlere örnek verilebilir. Hukuki tespitin ardından avukatınızın uzmanlık ve deniyim alanlarını araştırmanızı öneririz. Yapacağınız bir ön araştırma ile sizi temsil eden avukat hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avukat seçiminde bulunduktan sonra randevu oluşturarak görüşme ayarlayabilirsiniz. Bu sayede avukatınız hakkında daha fazla bilgi alabilir ve size sunacağı hizmet hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Son olarak da alacağınız hukuki hizmet bedelini öğrenebilirsiniz. Size verilen hizmet ücreti asgari tutar üzerinde olup olmadığı anlayabilirsiniz. Ayrıca dava için yapılan masraflar ve ödeme planı hakkında size açık bilgi sunulup sunulmadığına da dikkat etmelisiniz. Sonuç olarak teklif hakları avukatı seçiminde doğru kişi ile çalışmak üzerinizde bulunan stresi alacak ve doğru yönlendirilmenizi sağlayacaktır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden İstanbul telif hakları avukatı arayışınızla ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.


Telif Hakkı Davaları Nelerdir?


Telif hakları davaları farklı alanlarda oluşmaktadır. Telif hakkı ihlali davasında kişinin ürün ya da hizmeti izinsiz kullanılır, çoğaltılır ya da satılırsa bu duruma karşı telif hakkı ihlali davası açabilir. Marka ihlali davasında ise yeni aynı mantık ele alınır. Kişinin sahip olduğu marka üzerinden kullanım, taklit ya da satış işlemleri olursa, kişi marka ihlali davası açarak hakkını arayabilir.

Patent ihlali davası kişinin patent aldığı ürününün izinsiz kullanımı, dağıtımı ya da taklit edilmesi durumunda hukuki hakkını aramasıyla açılır. Maddi ve manevi tazminat davasının açılmasıyla birlikte kişinin hak ihlalinden kaynaklanan kayıpların karşılanması talep edilir.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.