+90 216 606 55 00

İcra Avukatı Ne Yapar?

İcra hukukunda görev alan avukatların görevlerinin oldukça geniş kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. İcra avukatı alacak tahsilatlarında önemli rol oynar. Alacaklı borçludan ödemesini alamadığı durumda icra avukatından yardım alır. Böylece borçluların ödemelerini gerçekleştirmeleri için yasal süreci başlatır. İcra avukatlarının bir diğer görevi ise icra takibini gerçekleştirmektir. Mahkeme kararının icrasını takip ederek takip sürecini yönetirler. İcra avukatları alacaklı hakkını korumak için ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz taleplerini gerçekleştirirler. Bu talep doğrultusunda alacaklı hakkını sağlamak için borçlunun mal varlıklarına el konulabilir.

İcra avukatlarının ilgilendiği bir diğer konuda iflas işlemleridir. Bu yönde borçlunun iflasını talep edebilirler. İflasın durumunu yöneterek iflas süresince alacaklıları temsil edebilirler. Son olarak da icra avukatlarının müvekkillerine danışmanlık hizmeti sağladığını bilmelisiniz. Alacaklının hakkını koruması için gerekli olacak durumları anlatarak müvekkillerini bilgilendirirler. Detaylı bilgi için “İcra Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

FD Partners Hukuk Bürosu olarak İstanbul’ un tüm ilçelerinde ve ülke geneline icra hukuku alanında uzman avukatlarımızla hizmet sunmaktayız. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşarak icra davaları hakkında bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


İcra Avukatının Müvekkiline Karşı Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?


Türkiye şartlarında tüm icra avukatları almış oldukları görevleri kendilerine yakışır bir şekilde doğruluk ve onur kurallarına uyarak yerine getirmek zorundadır. Unvanının getirmiş olduğu saygı ve güvene uygun davranışlarda bulunmaları gerekir. Ayrıca icra avukatları ülkemizdeki barolar birliği ile belirlenmiş meslek kurallarını yerine getirmekle yükümlüdürler. Sonuç olarak icra avukatı işini özenle ve belirli bir düzen içerisinde yürütmelidir. Yükümlülükleri arasında süre takibi ve gerekli olacak tüm hukuki yollara başvurma nitelikleri bulunmaktadır. İyi bir icra avukatı müvekkilini mağdur etmekten kaçınmalı ve sorumluluklarının bilincinde olmalıdır.

Alacağınız var ancak tahsil etmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız hemen iyi bir icra avukatı arayışına girebilirsiniz. İcra takiplerinin alacaklı tarafından başlatıldığı bilinse de icra avukatından yardım almak daha mantıklı bir davranış olmakta. Alacaklının amacı her zaman hızlı tahsilat olmakta. Bu nedenle de süreci iyi bilen ve yöneten birinden yardım almak faydalı olacaktır. İyi bir icra avukatı bu stresli durumu yöneterek borçlunun malvarlığına dair tüm detaylara ulaşır. Gerekli olduğunda haciz işlemlerini hemen başlatabilir. Günümüz koşullarında mal varlığının kaçırılma durumu sıklıkla yaşanmakta. Ancak icra avukatınız bu durumda gerekli tedbirleri alarak sizin hak kaybına uğramamanız için elinden geleni yapmaktadır. Web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak icra hukuku ile ilgili tüm detaylara vakıf olabilirsiniz.


İcra Avukat Fiyatları


İcra avukatlık ücretlerinin
belirlenmesinde bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlar takip, harç masrafları ve avukatlık ücretinden oluşmaktadır. Çalışacağınız avukat alacak tahsilatı süresince harcayacağı emek ve mesaiye karşılık belirli bir ücret talep etmektedir. Ücretin belirlenmesinde çoğu zaman işin mahiyeti etkili olur. Ücret bazı durumlarda dava durumuna göre artış gösterebilir. Kanun kapsamında yapılacak olan tahsilatın yüzde on ile yirmisi arasındaki tutarı avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.

İcra avukat fiyatlarında kesin bir rakam belirtmek zor bir durumdur. Fiyatlar işin niteliğine göre farklılık göstereceği için avukat ile görüşerek ücret fiyatlandırmanızı oluşturabilirsiniz. Hukuk danışmanlık büromuz bu konuda sizlere en iyi desteği vererek hizmet sağlamaktadır. Ücretlendirme konusunda karşılıklı anlaşma sağlamaktayız. İcra avukatlarımızın deneyimli ve tuttuğunu koparan niteliklerde olması işinizi kolaylaştıracak. Detaylı bilgi ve daha iyi bir hizmet için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Aile Hukuku Avukatı İstanbul
    Eş ve çocuklardan oluşan aile kavramının mutlu bir şekilde hayata devam etmesini sağlamak, olası problemlerin çözümlerini bulmak amacıyla ortaya çıkan hukuka aile hukuku adı verilir.
  • İhtiyati Haciz Nedir?
    İhtiyati haciz, alacaklının borcunu tahsil etme sürecinde alacaklının alacağını güvence altına alarak tahsil edebilmesi için öngörülmüş olan geçici ve hukuksal korumaya denir.
  • Kiracıyı Çıkarmak Ne Kadar Sürer?
    Tahliye davasının açılması ve ev sahibi açısından olumlu sonuçlanabilmesi için gerekli şartların oluşması ya da haklı nedenler gerekmektedir.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.