+90 216 606 55 00

İcra Takibine İtiraz

Alacaklı borçlu için ödeme talebi oluşturarak icra dairesine başvuruda bulunur. Sunmuş olduğu deliller ile icra takibini kısa sürede başlatabilir. Borçluya icra takibi tebligatı yollanır. Eğer borçlu bu tebligata itiraz da bulunmazsa borcu kesinleşir. İcra takibinin gerçekleşmesi borçlunun aleyhine bir durumdur. Çünkü icra takibinin kesinleşmiş olması haciz işlemlerini de beraberinde getirir. Eğer borçlu borcunu ödediğini, vadesinin dolmadığını veya borcunun olmadığını iddia ediliyorsa itiraz dilekçesini oluşturabilir. Bu alanda borçlu iki yol üzerinden itirazını gerçekleştirebilir. Birinci yol imzaya itiraz, ikinci yol ise borca itiraz olarak izlenebilir. Ancak iki itiraz içinde başvuru yolu ve sonuçları farklılık göstermektedir. Konu ile alakalı olarak “İcra Takibi Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

İcra takibine itiraz etmek isteyen borçlular adreslerine gelen tebligatın ardından 7 günlük sürelerinin olduğunu bilmeliler. Bu süre zarfında icra dairelerine giderek itirazlarını sözlü ya da yazılı olarak gerçekleştirebilirler. Her ne kadar yazılı ve sözlü olarak iki seçenek bulunsa da bazı durumlarda icra daireleri yalnızca yazılı itirazı kabul etmektedir. Borçlu şahsın itiraz etmesinde sebep göstermeden yalnızca itiraz ediyorum demesi bile yeterlidir. Ancak bu durum davayı sonuçlandırmaz sadece durdurur. Alacaklı itirazın iptaline başvurarak icra takibini uzatabilir. Sonucunda ise borçlunun haksız olma durumu mevcutsa haciz yoluna gidilebilir. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden icra hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak İcra takibi ve icra takibine itiraz konularında detaylı bilgi alabilirsiniz.


İlamsız İcra Takibi Ve İtiraz


İlamsız icra takibinde itirazın tamamlanması için borçluya gelen tebligatın ardından yedi gün içerisinde itiraz dilekçesinin ilgili yerlere teslim edilmesi gereklidir. Bu dilekçede borçlu şahsın borcunun olmaması, borç miktarının yanlışlığı ya da vade hatası gibi nedenler gerekçe gösterilebilir. Dilekçe kabulünün ardından itiraz durdurulur. İcra müdürünün incelemesiyle birlikte itiraz kabul ya da ret ile sonlanır. Eğer itiraz kabul edilirse, alacaklı itirazın kaldırılması için mahkemeye başvurur. Sonrasında borçlu kendini haklı çıkaracak nedenler sunamaz ise alacaklı haciz işlemlerini başlatabilir.

ilamsız icra takibi mahkeme kararıyla sonuçlanmamış bir kişiden alacağınızı iddia ederek başvurulan icra takibine denmektedir. İlamsız icra takiplerinde merak edilen konu ödeme emri hakkındaki bilgilerdir. Ödeme emri alacaklı tarafından başlatılan icra takibinde borçluya ödeyeceği miktarı belgeler ile belirtme şeklidir. İlamsız icra takibiyle eğer size de ödeme emri gelmişse bu borcu 7 gün içerisinde ödeyerek sonlandırabilirsiniz.
Aksi bir durum söz konusu ise yani borcunuz bulunmuyor ise size en yakın icra müdürlüğüne giderek bu borca itiraz edebilirsiniz. İlamsız icra takibi ve diğer tüm hukuk süreçlerinde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktayız. İcra hukuku ile ilgili tüm sorunlarınız için web sitemizde yer alan whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Kambiyo Takibi Ve İtiraz


Kambiyo takibi ilamsız icra takibi türleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu tür kambiyo senetlerine dair ayrı bir icra yolu olarak düzenlenmiştir. Kambiyo icra takibini başlatabilmek için elinizde kambiyo senedinin olması gereklidir. kambiyo senedi çek ve bono olarak bilinir. Kambiyo senet ödeme emrinde borçluya tebligat gider. Tebligatın eline ulaşmasıyla birlikte beş gün içerisinde borcunu ödemesi gereklidir.

Eğer borca itiraz edilecekse beş gün içerisinde itiraz dilekçesi oluşturularak borca, faize, yetkiye ya da imzaya itiraz edilebilir. Yalnız burada gerçekleşecek olan itiraz ilamlı icra takibinde olduğu gibi icra dairesine yapılmamaktadır. Bu senede yapılacak itiraz icra mahkemesine yapılmaktadır. Gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra icra mahkemesi kambiyo senedine itiraz hakkında değerlendirme yaparak davayı karara bağlar. İtiraz eğer haksız bulunursa alacaklı icra takibini devam ettirir. Ancak itiraz haklı bulunursa takip iptal edilerek alacaklı takip hakkı sonlandırılır. İcra takip süreci birden çok hukuk ve teknik detaydan oluştuğu için iyi bir icra avukatından yararlanmak faydanıza olacaktır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.