+90 216 606 55 00

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma nedir sorusu boşanma aşamasında bulunan evli çiftler için son derece büyük öneme sahiptir. Evlilik birliğinde yaşanan sorunların boşanma ile neticelenmesinden hemen önce çiftler arasındaki konuların anlaşılarak karara bağlanması, anlaşmalı boşanma şeklinde ifade edilmektedir. Aynı zamanda sözlü olarak gerçekleştirilen anlaşmanın yazılı bir protokole dökülmesi ve imzalanmasıyla birlikte işlemler devam eder. Hâkimin protokol maddelerini kabul etmesinin ardından ise genel olarak tek celsede boşanmanın gerçekleşmesi mümkündür.

Anlaşmalı boşanma protokolünde bulunan maddelerin tamamı, son derece titiz bir şekilde düzenlenmelidir. Maddi ve manevi hakların tamamını içeren konular hakkında çiftlerin tam manasıyla anlaşmış olması, davanın seyrini belirler. Yapılabilecek bazı hatalar ise boşanmanın çekişmeli şekle dönmesine ve reddedilmesine de sebebiyet verebilir. Çekişmeli boşanma ile ilgili detaylı bilgi için “Çekişmeli Boşanma Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu tarz durumlardan kurtulmak ve kısa süre içerisinde sonuç almak içinse mutlaka profesyonel destek almanız gerekir. Hukuk büromuzun aile hukukunda deneyimli avukatları ile yapacağınız iş birliği sayesinde en hızlı biçimde karar alınmasını sağlayabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?


Eşinizle mutabık kaldığınız konuları resmiyete dökerek hazırladığınız tutanağın yani boşanma protokolünün kabul görmesi adına ilk adım olarak bizimle temas kurmanız gerekir. Yapacağımız değerlendirmenin hemen ardından eşiniz veya eşinizin temsilcisiyle gerçekleştireceğimiz görüşme aracılığıyla protokolünüzü hazırlarız. Genel olarak anlaşmalı boşanma davası için izlediğimiz yol ise şu şekildedir:

• Uzman avukatlarımız ile yapacağınız görüşme esnasında paylaşacağınız detaylar eşliğinde dilekçeniz hazırlanır.
• Protokolün hazırlanması safhasında çocuk veya çocuklarınızın velayetiyle alakalı net bir kayıt bulunması gerekir. Velayetin olmayacağı eşin çocuklarıyla görüşme planlaması da tutanakta açıkça belirtilir.
• Mal paylaşımında ortak borç ve varlıklarınız hakkaniyetli bir şekilde paylaştırılır. Aynı zamanda eşinizle aranızda vereceğiniz karar doğrultusunda da paylaşım gerçekleştirilebilir.
• Nafaka taleplerine göre duruma uygunluk çerçevesinde kabul görebilecek miktarlar belirlenir. Nafakanın sürekli mi olacağı yoksa bir seferde mi ödeneceği gibi detaylar şeffaf biçimde protokole dâhil edilir.
• Tüm maddeler üzerinde anlaşma sağlanmasının hemen ardından her iki eşin de ıslak imza atması gerekir.
• Islak imza ile tamamlanan protokol boşanma davası belgeleri arasına eklenir.
• Duruşma gününde hâkim her iki eşi dinler ve protokole dair onaylarını alır.
• Protokolde bulunan maddelerin mahkeme tarafından kabul edilmesiyle birlikte boşanma gerçekleşir.

Yukarıda yer alan durumlara ek olarak özel durumlarınızla alakalı ayrıntılar da mahkemeye bildirilir. Davanızın çok geçmeden sonuç vermesi adına avukatlarımızla yapacağınız ortaklık ise beklentilerinizin karşılanmasını ekstra kolaylaştırmaktadır. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numaraları üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşarak aile hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki destek alabilirsiniz.


Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı Neden Önemlidir?


Aile hukuku kapsamında yapacağımız analizler sonucunda protokolünüz en doğru şekilde hazırlanır. Bu durum, davanızın kabul edilmesi ve çekişmeli türe dönmemesi açısından büyük bir önem arz etmektedir. Eşinizin ve sizin maddi durumunuz doğrultusunda özellikle nafaka ve tazminat gibi rakamların sorunsuz bir oranda belirlenmesi, en hızlı biçimde sonuç almanızı sağlar. Boşanma davalarında avukatın önemi hakkında detaylı bilgi için “Boşanma Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Konusunda gerekli yetkinlik ve uzmanlığa sahip olan avukatlarımız, eşinizle yaptığınız anlaşmanın bozulmaması ve doğrudan kabul görmesi adına önemli bir rol üstlenir. Profesyonel bir şekilde sürdüreceğimiz işlemler sayesinde ise kısa süre içerisinde amacınıza ulaşmanızın önü açılır. Siz de anlaşmalı boşanma davanızın hızla sonuçlanması adına bizimle bağlantıya geçmelisiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.