+90 216 606 55 00

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket nasıl kurulur konusunda söze anonim şirketin tanımı ile başlayacak olursak; anonim şirket, sermayesinin belirli paylara bölündüğü, borçlarından dolayı sadece malvarlığıyla sorumlu olan bir şirket türüdür. Her türlü ekonomik amaç ve konu için kurulabilir.

Anonim şirketin kuruluşu, kurucuların, sermayenin tamamını ödemeyi taahhüt ettikleri, imzalarının noterce onaylandığı esas sözleşmede anonim şirket kurma iradelerini açıklamalarıyla gerçekleşir. Kuruluş, Türk Ticaret Kanunu'nda belirtildiği gibi Gümrük ve Ticaret Bakanlığının izniyle olur. Bu süreç, şirketin kurulduğu yerin ticaret siciline kaydedilmesi ve Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanması ile tamamlanır. Şirket, sicile kaydedildiği anda tüzel kişilik kazanır. Konu ile alakalı olarak “Anonim Şirketlerde Yönetim ve Temsil” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Kurucular, pay taahhüt edip esas sözleşmeyi imzalayan gerçek ve tüzel kişilerdir. Eğer kurucular, işlemi üçüncü bir kişinin hesabına yaparlarsa, bu kişi de kuruluştan doğan sorumluluk bakımından kurucu sayılır. Anonim şirket nasıl kurulur vb. Ticaret ve Şirketler Hukuku ile ilgili tüm konularda danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Anonim Şirket Kurma Belgeleri


• Kurucuların Gerekli Olan Belgeleri
   - İkametgah belgesi
   - Noter onaylı olan kimlik belgesi
   - Üç adet vesikalık
• Şirketin Tüm Bilgileri
   - Şirketin merkez adresi
   - İşyerine ait olan kira sözleşmesi
   - Şirketin tam unvan
   - Sermaye tutarı (En az 50.000 TL)
   - Sermaye payları ve oranları
   - Şirketin yasal temsilcisi/müdür
• Esas Sözleşme Olması
- Anonim şirketin temel düzenlemelerini içeren belge

Anonim şirket nasıl kurulur konusunda anonim şirket kurmak, bu belgelerin toplanması ve yasal süreçlerin titizlikle takip edilmesini gerektirir. Bu sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için, hukuki konularda deneyimli bir avukatın rehberliği, şirketin hukuki çerçevede sağlam bir temel üzerine inşa edilmesini sağlar. Ticaret ve şirketler hukuku ile alakalı tüm konularda bilgi almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden uzman avukatlarımızla görüşme sağlayabilirsiniz.


Anonim Şirket Kurulum Sonrası


Şirketin kuruluş süreci tamamlandığında, iş dünyasında faaliyet göstermeye başlar. Ancak unutulmamalıdır ki, sürekli hukuki destek ve danışmanlık, şirketin başarılı bir şekilde ilerlemesini sağlamak adına kritik bir unsurdur. İşte bu noktada, şirketin hukuki temsilini sağlayan bir avukat, iş süreçlerini doğru yönetmek ve potansiyel uyuşmazlıkları önlemek için hayati bir role sahiptir. Bu konunun önemi ile alakalı “İstanbul Şirket Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Anonim şirket, belirli sermaye paylarına bölünmüş, malvarlığıyla sınırlı sorumluluğa sahip bir iş ortaklığıdır. Bu şirket türünün doğuşu, öncelikle esas sözleşmenin yazılı olarak düzenlenmesi ve tüm ortakların noter onaylı imzalarıyla taahhüt edilmesiyle gerçekleşir.

Şirketin Kayıt ve Belgelendirme Aşamaları Konusu;

• MERSİS Kaydı ve Noter Onayı Olması
   - Esas olan sözleşme, MERSİS sistemine kaydedilir ve kayıt numarası alınır.
   - Noterden onaylı 5 adet esas sözleşme, ortaklar tarafından imzalanarak onaylatılır.
• Tescil Talepnamesi ve Şirkete Ait Olan İmza Beyanı
   - Şirketi temsil edecek kişi için tescil talepnamesi (imza beyanı) noterde hazırlanır.
• Vergi Numarasının Alınması Konusu
   - MERSİS kaydının ardından potansiyel vergi numarası alınır.
• Banka Hesabı Açılışı ve Şirkete Ait Olan Bloke Sermaye
   - Bankadan şirket hesabı açılır ve sermayenin en az %25'i hesaba yatırılır.
   - Bloke edilen sermaye, şirketin kuruluşu tamamlandıktan sonra serbest bırakılır.

Kısacası, şirketin kuruluşu aşamaları son derece detaylı ve zor bir süreç olabilir. Bu nedenle de hukuk büromuzdan sizler de gerekli olan desteği her zaman alabilirsiniz. Alanında uzman olan avukatlarımızdan alacağınız destek sizlerin sorunsuz bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda hukuki olarak da rahat olmanızı sağlayacaktır. Şirketler ve ticaret hukuku ile alakalı daha fazla bilgi için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.