+90 216 606 55 00

Boşanma Davalarında Tazminat

Boşanma davaları, çiftlerin yaşadıkları olayların ardından yetkili mahkemelere yapılacak başvurular ile birlikte başlar. Davalara konu olan sebep doğrultusunda tazminat talep edilmesi de mümkündür. Boşanma davalarında tazminat olarak hem maddi hem manevi talepte bulunabilirsiniz. Çiftlerin boşanmadaki kusurlarının oranları hesaplandıktan sonra daha ağır kusurlu olan taraf, belirlenen meblağı eşine öder. Anlaşmalı boşanma işlemlerinde tazminat miktarları ve hangi eşin ödeme yapacağı netleştirilebilirken çekişmeli davalarda öncelikle kusurların hesaplanması şarttır. Konu ile ilgili olarak “Anlaşmalı Boşanma Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Maddi tazminat, boşanma yüzünden daha az kusurlu kişinin ekonomik anlamda uğradığı zararların karşılanması adına istenebilir. Bununla birlikte kişilik haklarına saldırı gibi durumlar neticesinde istenen tür ise manevi tazminattır. Emsal kararlar ve aile hukuku kapsamında talep edebileceğiniz ve alabileceğiniz tutarları öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybına müsaade etmeden avukatlık ofisimiz ile iletişime geçmelisiniz. Böylelikle hukuk önünde tüm yasal haklarınızı rahatlıkla kullanabilir ve hak etmiş olduğunuz tazminatı da alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Boşanma Davalarında Tazminat Şartları Nelerdir?


Boşanma davaları sırasında tazminat konusu, son derece önemli bir yere sahiptir. Kusurlu eşin ödemesine hükmedilen tazminat içinse bazı şartların mutlak suretle karşılanıyor olması gerekir. Genel olarak tazminat alınmasını sağlayan bazı şartlar ise şu şekilde sıralanır:

• İlk şart evlilik birliğinin dava ile birlikte sona ermiş olması gerekliliğidir.
• Tazminat talep eden eşin tamamen kusursuz olması ya da eşine oranla daha az kusurlu olması gerekir.
• Maddi tazminat talebinde kişinin halihazırdaki veya ilerleyen dönem için beklenen menfaatlerinin zarar görmüş olması şartı aranır.
• Tazminat talepleri, boşanmaya neden olan farklı durumlar için istenebilir.
• Manevi tazminatlarda eşin onur kırıcı ve pek kötü davranışlarla karşı karşıya kalmış olması şarttır.

Yukarıda yer alan şartlar eşliğinde boşanma davanızda maddi veya manevi tazminat talep edebilirsiniz. Çoğunlukla tazminat sebepleri benzerlik gösterebiliyor olsa da özel durumunuza göre hak talep edip edemeyeceğinizi de mutlaka öğrenmelisiniz. Bu aşamada aile hukuku alanında deneyimli avukat kadromuz, yaşamış olduğunuz durumu en ince ayrıntısına kadar değerlendirerek, atabileceğiniz adımları size bildirir. Bunun yanı sıra vereceğimiz destek, hiçbir zaman hayalci nitelikte olmamaktadır. Yasal olarak beklenti ve taleplerinize hitap edebilecek rakamlar tarafınızla paylaşılır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Boşanma Davalarında Tazminat Nasıl Alınır?


Boşanma davanızın hemen sonrasında tazminat alabilmek için son derece dikkatli bir şekilde harekete geçmeniz gerekmektedir. Taleplerinizin karşılık bulabilmesi adına öncelikle uzman avukatlarımızla iş birliği yapmanız çok önemlidir. Maddi veya manevi fark etmeksizin konuların tamamı için tam manasıyla özenle çalışan avukatlarımız, mümkün olan en iyi sonuca ulaşmanızı ekstra kolay bir hale getirir. Böylelikle herhangi bir biçimde zararla karşılaşmadan yasal haklarınız doğrultusunda maddi ve manevi zararınızı eski eşinizden alabilirsiniz.

Tazminat konusunda tüm metriklerin titiz bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sonucunda gerçekleşen boşanmanın hemen sonrasında hukuki prosedürlerin eksiksiz olarak hayata geçirilmesi son derece kıymetlidir. Bu noktada avukatlarımızın geçmiş davalarındaki başarılı sonuçları ve sizlere olan profesyonel yaklaşımları sayesinde gözünüz arkada kalmadan hukuki temsilcilik görevini tarafımıza verebilirsiniz. Böylece tazminata hak kazanabilmeniz için tüm adımların eksiksiz olarak atıldığını da yakından görebilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.