+90 216 606 55 00

Nafaka Artırım Davası, Nafaka Nasıl Arttırılır?

Boşanma davasının sonuçlanmasıyla birlikte eşlerden maddi durumu kötü olanın aldığı ve farklı türleri olan ödemelere nafaka denir. İçinde bulunan dönemin şartları doğrultusunda kararlaştırılan nafakanın ilerleyen zamanlarda farklı nedenlerle arttırılması gerekebilir. detaylı bilgi için "Nafaka Davası Nedir?" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Başta ekonomik koşullar olmak üzere artan ihtiyaçlar, bu durumun en önemli nedeni olarak dikkat çeker. Bu noktada “nafaka artırım davası, nafaka nasıl arttırılır?” gibi konular ise oldukça merak edilir.

Mahkeme tarafından karar verilen nafaka tutarı, genel olarak kesin hüküm niteliği taşımaz. Bu sayede nafaka miktarı, talepler ve uygunluğa göre yine mahkeme aracılığıyla yükseltilebilir. Enflasyon farkı ve kişilerin kötüye giden ekonomik şartları doğrultusunda yeni oran belirlenir. Artırım talebinizin karşılık bulması ve hukuki zeminde değerlendirilebilmesi içinse uzman avukatlarımızla iş birliği yapmanız çok önemlidir. İletişim kanallarımız üzerinden bizimle irtibat kurmanızın ardından işlemleriniz büyük bir titizlikle sürdürülür ve olabilecek en doğru kararın alınmasına katkıda bulunulur. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Nafaka Artırım Davası Şartları Nelerdir?


Nafaka artırım taleplerinizin karşılık bulması hususunda bazı şartların karşılanıyor olması son derece önemlidir. Böylelikle gerekli koşullar eşliğinde başvurunuzun yapılması ve kısa süre içerisinde olumlu yanıt alınması kolaylaşır. Genel olarak nafaka artırımına imkân veren bazı koşullar ise aşağıdaki gibi sıralanır:

• Öncelikle dikkat edilmesi gereken durum, artırım talebinin hayata geçebilmesi adına yasal olarak şart koşulan sebeplerin öne sürülmesi gerekir. Bu sebeplerin kanıtlanması sayesinde nafakanın arttırılması mümkündür.
• Ekonomik koşullar doğrultusunda alınan nafakanın artık kişinin veya çocukların ihtiyaçlarını karşılamayacak düzeyde kalması durumunda yeni bir dava açılabilir.
• Tarafların hâlihazırdaki maddi durumlarının değişime uğraması halinde artırım talebinde bulunulabilir.
Belirtmiş olduğumuz bu şartlar doğrultusunda hakkaniyetli bir karar alınması kaçınılmaz hale gelmektedir. Hâkimin değerlendirmesi ve durumun uygunluğuna göre artırım talebiniz işleme alınır ve karara bağlanır. Bu aşamada uzman avukatlarımızın uygulamaları, kararın ne yönde olabileceği hakkında tüm bilgileri tarafınıza iletilir. Yasal temsilcinizin katkıları sonucunda nafakanızın artmasıyla rahat bir nefes alabilirsiniz. Nafaka ve aile hukuku ile ilgili tüm konularda merak ettiklerinizi öğrenmek için web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?


Nafaka artırım davası açma noktasında belirli işlem adımlarının takip edilmesi gerekir. Hukuki temsilciniz aracılığıyla dava açma uygulamaları şu şekilde hayata geçirilir:

• Nafaka alacaklısının yaşadığı yerdeki Aile Mahkemesine artırım talebiyle ilgili evraklar iletilir.
• Artırım işlemlerinin başlaması hususunda dava dilekçesi ve diğer deliller mutlaka sunulmalıdır.
• Gerekli gider ve harç ödemelerinin mahkeme veznesine yatırılması unutulmamalıdır.
• Mahkemenin her iki tarafın maddi durumunu incelemesi ve hukuki delillerin elde edilmesiyle süreç devam eder.
• Çocuk veya çocukların eğitim ve sağlık gibi masraflarının bildirilmesi de şarttır.
• Nafaka alacaklısının iş gücünü kaybetmesi halinde bu durumu belgelendirmesi gerekir.

Yapılan bildirim ve sunulan belgeler ışığında davanız sürdürülür. Hukuki çerçevede haklılığınızın tespit edilmesinin ardından ise nafaka artırımı karara bağlanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi alanında uzman avukatlarımız tüm detayları anlamanızı ve bu doğrultuda hareket etmenizi kolaylaştırır. Bu nedenle gerekli desteği almak için acele etmeniz büyük önem arz eder. Siz de nafaka artırım talebi için hakkınız olup olmadığını öğrenmek adına web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.