+90 216 606 55 00

Nafaka Davası Nedir?

Boşanma davaları genel olarak iki farklı şekilde devam eder. İlk seçenek tarafların anlaşmaya varması ve detayları kabul etmesiyle gerçekleşir. Bunun dışında arada bulunan anlaşmazlıklar çekişmeli davaların yaşanmasına yol açar. Çekişmeye sebebiyet veren en önemli konuların başında ise nafaka gelir. Bu aşamada “nafaka davası nedir?” sorusunun ortaya çıkması da gayet doğaldır. Doğru ve hakkaniyetli bir nafaka içinse durumun titizlikle değerlendirilmesi ve karara bağlanması son derece önemlidir. Konu ile ilgili olarak “Çekişmeli Boşanma Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çiftlerden birinin karşı tarafa maddi destek sağlama amacı, nafaka biçiminde ifade edilir. Nafaka süresinin ise ömür boyu ve tek seferlik olabileceği gibi bir sürelik olma ihtimali de vardır. Nafaka davasında boşanma sonucunda herhangi bir haksızlık oluşmaması ve tarafların ekonomik dengesinin sağlanması esas alınır. Bu noktada alacağınız profesyonel desteğin oldukça kritik olduğunu da bilmelisiniz. Avukatlık ofisimizin deneyimli ekibi aracılığıyla beklentilerinize yönelik adımların atılmasını sağlayabilirsiniz. Nafaka davası ve aile hukuku ile ilgili tüm konularda hukuki destek almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Nafaka Davası Türleri Nelerdir?


Nafakanın talep edilme noktasında en önemli sebep, kişinin yoksulluğa düşmesidir. Eşlerden birinin kendisinin veya çocuklarının geçimini sağlamak amacıyla boşandığı eşinden aldığı nafaka, her ay düzenli olarak ödenebilir. Aynı zamanda tek seferde ödenme ihtimali de bulunmaktadır. Türk Medeni Kanunu esaslarına göre nafaka davası türleri ise şu şekilde sıralanır:

• Yardım nafakası
• Yoksulluk nafakası
• Tedbir nafakası
• İştirak nafakası

Yukarıda yer alan yardım nafakasının düzenlenmesi aile hukukunun farklı bir başlığı altındadır. Tedbir nafakası, maddi durumu daha iyi olan tarafın karşı tarafa ödediği türdür. Çocuk veya çocuklar için ödenen nafaka ise iştirak nafakası şeklinde adlandırılır. Ülkemizde üzerinde yoğun tartışmaların yaşandığı ve süresiz olan tür ise yoksulluk nafakasıdır. Belirtmiş olduğumuz tüm bu nafaka türleri hakkında ayrıntıları öğrenmek ve hemen destek almaya başlamak istiyorsanız, web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.


Nafaka Davasında Avukatın Önemi


Boşanma davalarında nafakanın kusursuz bir şekilde hesaplanması ve alınması noktasında avukatlara son derece önemli bir görev düşer. Maddi durumunuzun doğru biçimde analiz edilmesi ve bu yönde karar verilmesi adına gerekli delil ve evraklar mahkemeye sunulur. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması durumunda ise gerekli itirazlar, yine yasal temsilciniz tarafından yapılır. Konu ile ilgili olarak “Boşanma Avukatı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Anlaşmalı ve çekişmeli dava türleri fark etmeksizin nafaka konusuna gereken önem verilmelidir. İlerleyen dönemde daha büyük maddi sorunların ortaya çıkmaması adına ilk baştan kontrollü biçimde hukuki adımların atılması şarttır. Herhangi bir detayı atlamadan işlemlerinizi yapan uzman avukatlarımız, olası riskleri en baştan ortadan kaldırır. Böylelikle ulaşmak istediğiniz sonuca bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Nafaka tutarlarının haksızlığa uğramadan belirlenmesi hususunda alacağınız profesyonel desteği göz ardı etmemelisiniz. Boşanma kararını verdikten sonra derhal avukatlarınızla irtibat kurmalı ve yasal haklarınızı öğrenmelisiniz. Böylece yaşanabilecek her duruma karşı hazırlıklı olarak mahkeme sonucunu bekleyebilirsiniz. Avukatlarımızın hayalci değil gerçekçi yaklaşımları ise yaşayabileceğiniz problemleri en aza indirir.

Nafaka değerlendirmesi yaparken maddi durumunuzun yanı sıra çocuk sayısı da önemli bir etkendir. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere pek çok konunun göz önünde bulundurulması ve karşı tarafın maddi durumuna göre karar verilmesi gerekir. En doğru ve hukuki sonuca ulaşmak içinse geç kalmamalı ve bizimle iletişim kurmalısınız.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.