+90 216 606 55 00

Nafaka Davası

Boşanma davalarının sonucunda farklı türlerdeki nafakalar, yaşanan durumların detayları ve çiftlerin ekonomik seviyeleri doğrultusunda belirlenmektedir. Nafakası davası için uygulanması gereken türün belirlenmesi aşamasında mahkemenin detaylı bir inceleme yapması şarttır. Aynı zamanda çocuk veya çocukların üstün faydası her zaman göz önünde tutulur. Bu sayede çocukların gündelik hayatlarına maddi açıdan sorun yaşamadan devam etmesine katkıda bulunulur. En doğru nafaka hesaplaması içinse profesyonel olarak destek almanız son derece önemlidir. konu ile ilgili olarak “Nafaka Davası Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından nafaka için başvuru yapmanız gerekir. Kararın kesinleşme tarihinden başlamak üzere 1 yıl içerisinde mahkemeye müracaat etmeniz şarttır. Aksi durumda zamanaşımıyla karşı karşıya kalabilir ve sorun yaşayabilirsiniz. Hem zaman hem de nafaka detayları ile ilgili problem yaşamak istemiyorsanız, zaman kaybetmeden alanında uzman olan avukatlarımızla bağlantıya geçmelisiniz. Avukatlık ofisimize ulaşarak yaşadığınız durumu bildirmeli ve hukuki olarak tam manasıyla davaya hazır bir şekilde hareket etmelisiniz. Böylece hak kaybına uğramanızın da önüne geçilmesini fazlasıyla kolaylaştırabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden aile hukuku alanında uzman avukatlarımıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Nafaka Davası Avukatı


Nafaka davalarında avukatınıza son derece önemli görevler düşer. Haklı boşanma nedenleri ve diğer ayrıntılar eşliğinde atacağımız hukuki adımlar, elde edeceğiniz kazanımların korunmasına yüksek oranda katkıda bulunur. Yasal zeminde en çok fayda sağlayacak biçimde başvuru yapacak olmamız ise beklentilerinizin karşılanmasını sağlar. Bununla birlikte nafaka türlerini de bilmeniz gerekmektedir. Genel olarak nafaka türleri ve karşılıkları ise aşağıdaki gibi sıralanır:

• Boşanma davası henüz açılmadan hemen önce ya da açılmasının sonrasında eşle beraber ergin olmayan çocukların geçinmesi adına hükmedilen türe tedbir nafakası adı verilir. Bu sayede hem eşin hem de çocukların maddi açıdan kayba uğramadan mahkeme sürecini tamamlaması sağlanır.
• Boşanma davasının sonuçlanmasının ardından velayet sahibi olmayan eşin aleyhinde bağlanan ve çocuk veya çocukların giderlerini karşılamayı amaçlayan tür ise iştirak nafakasıdır. Bu nafaka sayesinde çocukların eğitim, sağlık ve diğer giderlerinin rahatlıkla karşılanması hedeflenir.
• Boşanma sonucunda maddi açıdan yoksulluğa düşecek olan eşin ekonomik durumunu iyileştirmek adına yoksulluk nafakası bağlanır. Bu durum, yoksulluğa düşen eşin yaşamını daha rahat sürdürmesi adına son derece önemlidir.
• Evlilik veya boşanma davaları ile alakalı herhangi bir ilişkisi bulunmayan tür yardım nafakası şeklindedir. Eşlerden birinin yardım etmemesi nedeniyle yoksulluğa düşen üstsoyu veya altsoyunun yanı sıra kardeşlerine ödemesi gereken tutarı ifade eder.
Belirtmiş olduğumuz bu nafaka türlerinin belirlenmesi aşamasında son derece titiz bir şekilde işlem yapılması gerekir. Aile mahkemesine yapılacak başvurunun ardından çok geçmeden karar alınması mümkün olur. Nafaka davası ve aile hukuku ile ilgili tüm konularda detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve telefon numaraları üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


Boşanmada Nafaka Davası


Kurulan evlilik birliğinin farklı nedenlerden dolayı temelinden sarsılması durumunda çiftlerin hayatı fazlasıyla değişir. Boşanma sırasında velayet ve mal paylaşımı gibi konularla birlikte nafakanın sorunsuz biçimde belirlenmesi de oldukça değerlidir. Ekonomik durumu daha kötü olan eşin hayatına devam etme konusunda sorun yaşamaması için gerekli tutarın ödenmesi noktasında mahkeme karar alır.

Mahkemeye yapılacak başvurunun karşılık bulması adına kesinlikle doğru bir yol izlemelisiniz. Bu yüzden hukuk büromuzla irtibata geçerek, yasal nafaka haklarınızı mutlaka öğrenmelisiniz. Uzman avukatlarımızın eşsiz desteği sayesinde ise doğru ve etkili bir başvuru gerçekleştirileceğinden de emin olabilirsiniz. Böylelikle hukuki çerçevede amacınıza ulaşmanız da ekstra kolaylaşır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • İtirazın İptali (Bankacılık İşlemlerinden Kaynaklanan)
    İtirazın İptali (Bankacılık İşlemlerinden Kaynaklanan) bu emsal karar içeriğine FD Partners web sitesinden erişebilir ve hukuki taleplerinizin tamamı için bizi arayabilirsiniz.
  • İstanbul Uzman Kira Hukuku Avukatı
    Kira hukuku ülkemizde en tartışmalı hukuk alanlarından biridir. Zira ülkemizde kiralık daire sayısı oldukça fazladır. Kira hukuku gibi geniş bilgi gerektiren bir alanda geç karar veya yanlış eylem büyük zararlara neden olabilir.
  • İcra Avukatı
    İcra avukatına başvuruların temelinde alacaklıların mağdur olması söz konusudur. Gerekli şahıs ya da kurumların belirtmiş olduğu tarihte borçlarını ifa edememesi durumunda icra avukatları devreye girmektedir.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.