+90 216 606 55 00

İstanbul Kira Hukuku Avukatları

Ülkemizin son yıllarda en büyük problemlerinin başında kiracı ve ev sahibi sorunları gelmektedir. Şuan mahkemelerde en çok davası görülen konuların başında kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıkları gelmektedir. Fatih Durak & Partners Hukuk Bürosu dâhilindeki İstanbul Kira Hukuku Avukatları, kira hukuku ile ilgili yaşadığınız sıkıntılı süreçleri mağduriyet yaşamadan, en sağlıklı şekilde sonlandırabilmeniz için gerekli tüm destekleri sağlamaktadır. Büro olarak temel prensibimiz, müvekkili olduğumuz kişilerin mağdur olmasının önüne geçmek ve sonuna kadar haklarını korumaktır.
 

Kira Hukuku Nedir?


Kira hukuku kavramı, mal sahibi ile malın kiralandığı kiracı arasında olan, sözleşmenin getirdiği sorumluluklarla ilgili problemleri konu almaktadır. Kiraya veren kişi mal sahibi, kiralayan ise kiracıdır. Düzenli olarak kiralama dönemi süresince anlaşma gereği kira bedeli ödenir ve bunlar sözleşmede yazmaktadır. Tarafların karşılıklı imzaladığı bu sözleşmelerde tüm detaylar açık şekilde yazılmaktadır. Yazılı olana aykırı bir durum oluştuğunda mağdur olan taraf dava etme hakkına sahip olacaktır. Profesyonel anlamda tam ve eksiksiz bir kira sözleşmesi düzenlemek, oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek açısından oldukça önemlidir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak için; “Profesyonel Kira Sözleşmesi Hazırlama” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Süreçleri en iyi bilen kişiler kira hukuku alanında uzman avukatlar olduğu için, kiralama süreçlerinde avukatlarla çalışmak büyük avantajlar sağlamaktadır. Kira ve kiralama süreçleri hakkında danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümünden hukuk büromuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Kira Hukuku Neleri Kapsar?


Kira hukuku, alt dalları da düşünüldüğünde oldukça uzmanlık gerektiren bir hukuk konusudur. Genel anlamda kira hukukunun kapsamına giren ana konu, kiracının ödeme yapmaması veya geciktirmesi, mal sahibinin kiracıyı tahliye etme çabasıdır. Buna ek olarak işyeri ve konutlar için tekrar inşa edilme durumu ve imar gereksinimleri de kira hukukunun konularına girmektedir. Kira hukuku avukatlarının temel görevi; kira sözleşmelerinde doğan sorunların çözümü ile ilgili hizmet vermektedir. Bu süreçte temel alınan kanun, 2012’de resmi olarak yayınlanmış olan Türk Borçlar Kanunu olmaktadır. Bu noktada sözleşmenin tarihi önem kazanır. 2012 öncesi ve sonrası olarak dava sürecini etkileyecektir. FD Partners Hukuk Bürosunun uzman avukatlarıyla çalışmak bu ve benzeri konuların, hiçbir detay atlanmadan ele alınmasını ve değerlendirilmesini sağlayacaktır. Kira hukuku ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilmek için uzman avukatlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.
 

Kira Hukuku İlgili Verdiğimiz Hizmetler


Büromuz bünyesinde yer alan kira hukuku alanında uzman avukatlarımız ile kapsamlı bir hizmet sunmaktayız. Büromuzun sunduğu kira hukuku alanı ile ilgili hizmetler aşağıdaki gibidir;

-Kira işleri ile ilgili ihtar gönderimleri
-Kiralanan kişideki ayıba ait delillerin tespit ve tedariki
-Ecri misil ile ilgili davalar
-Kiralanan taşınmaz malın ilam olmadan icra edilmesi
-Depozito iadesi hakkında davalar
-AVM’ ler için kira hukuku konusunda danışmanlık hizmeti
-Kira tespiti ile ilgili dava süreçleri
-Uyarlama ile ilgili dava süreçleri
-Tahliye ile ilgili dava süreçleri
-Kirasını ödemeyen kiracılara yönelik tahliye davası süreçleri
-Kira sözleşmesi düzenlemesi
-Kira sözleşmelerinin incelenmesi
-Kira sözleşmelerinde gerekli görülen revizyonların yapılması

Kira Sözleşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kira hukuku kapsamına giren kiracı ve mal sahibi arası problemlerde, mahkemelerin en çok dikkat ettiği konu, iki taraf arasında yazılı olarak yapılmış olan sözleşme ve detaylarıdır. Bu sözleşmedeki detaylar, tarafların arasındaki anlaşmazlığın haklı ve haksız tarafını daha net bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Sözleşme dâhilinde, kiranın süresi, ödeme zaman ve yöntemi, ortak ya da devir alıp almama hakkı, kiralanan mesken için tadilat ve benzeri giderlerin yapılıp yapılmadığına dair belgeler mutlaka olmalıdır. Bu nedenle en başta her iki taraf içinde hassas bir şekilde sözleşme detayları hazırlanmalıdır. Bu anlamda sözleşme hazırlanırken bir avukattan destek alınması faydalı olacaktır.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.