+90 216 606 55 00

İcra Ve İflas Avukatı Ne Yapar?

İcra ve iflas hukuku alacaklı ile borçlu arasındaki hakkı yasal yollardan tahsil edilmesini kapsar. Bu hukuk hayatımızın pek çok alanında etkili olmaktadır. Eğer yeterli bilgi sahibi olunmaz ise ya da hak talepleri başka yollardan aranmaya çalışılırsa çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Dolayısıyla da hem alacaklı hem borçlu mağdur olabilir. Borçlu ve alacaklı arasında yasal yoldan hak talep etmek için icra ve iflas hukukundan yararlanmak son derece önemlidir.

Yaşamımızın orta noktasında yer alan borçlu alacaklı ilişkilerinde köprü görevi gören avukatlara hukukun alanlarının tümünde ihtiyaç duyulmakta. Bu durumda da icra ve iflas avukatı ne yapar? Sorusu tarayıcıda sıklıkla sorgulanmakta. Genel anlamı ile icra ve iflas avukatı alacaklının borçludan alacak hakkını yasal yoldan savunan kişidir. Gerekli prosedürleri yerine getirerek alacaklının borcunu alamadığı takdirde tüm aşamaları yürüterek alacaklı hakkını devlet zoru ile karşılar. Detaylı bilgi için “İcra Avukatı” başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Ancak sadece alacaklı icra ve iflas avukatından yararlanmaz. Eğer borçlunun mağdur olma durumu varsa ya da borcunu ödeme konusunda problem yaşıyorsa, yine avukat yardımı alarak bu süreci olumlu yönetebilir. Aklınıza gelebilecek tüm hukuk danışmanlık hizmetlerinde en iyi avukatlarla çalışmaktayız. Hukuk büromuzu ziyaret ederek haklarınızı yasal yoldan talep edebilir ve davaların olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. İcra hukuku ile ilgili tüm konularda danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden hukuk büromuza ulaşabilirsiniz.


İcra Ve İflas Avutanının Alacak İçin Önemi


İcra takip işlemlerinin başlamasının en önemli nedeni alacaklının borçlu kişi tarafından mağdur edilmesidir. Bu konuda yasal yollardan hak talep etmek içinde icra avukatlarının önemi tartışılmaz. Hukuk hakları kapsamlı ve bilgi gerektirmektedir. Dolayısıyla da icra ve iflas avukatlarından yardım almak alacaklı açısından büyük önem taşır. İcra takibinin başlatılması için alacak bakiyesinin önemi yoktur. Düşük meblağlar içinde icra takibi başlatılabilir. Alacak tahsilinin önemi kişiden kişiye değişir. Kimine göre on bin TL düşük gelirken Kimine göre bu meblağ önemlidir. İcra ve iflas avukatı kişinin alacak miktarına bakmaz. Çünkü burada önemli olan hak talebidir. Hak mahrumiyetlerinin önüne geçmek için icra hukuku alanında uzman avukat arıyorsanız web sitemizde yer alan telefon numaraları ve whatsapp hattı üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İcra takibi bir avukat tarafından yürütülürse sizlere birçok avantaj sunacaktır. İlk olarak hukuki sürecin doğru ve güvenilir bir şekilde işlediğinden emin olacaksınız. Bu durumda da stres ve kaygı durumları geride kalacaktır. Alacak vekili avukatın atmış olduğu her adım süreci hızlandıracak ve mağduriyet riskini ortadan kaldıracaktır. Alacaklı adına avukat icra sürecini başlatacak ve tahsilatın gerçekleşmeme durumu olursa yenileme işlemi yapılacaktır. Yani alacaklı borçludan borcunu alana kadar tüm süreci avukat üstlenecek ve alacak hakkını en kısa sürede karşılayacaktır. Konu ile ilgili olarak “İcra Takibi Başlatma” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


Borçlunun Borçtan Kurtulma Yolları


Alacaklı tarafından açılmış icra takibiyle birlikte borçluya ödeme emri gönderilir. Bu durumda borçlunun sadece yedi gün içinde bu tebligata cevap vermesi zorundur. Borçlunun borçtan kurtulması için iyi bir avukattan destek alması önemlidir. Çünkü icra takip süreci kesinleşirse haciz işlemine gidilebilir ve borçlu malvarlığını kaybedebilir. Avukat alacaklı ile borçlu arasındaki gerginliği alarak süreci olumlu hale getirebilir. Alacaklı ve borçlu anlaşma sağlarsa borç taksitlendirilebilir ya da ek süre ile birlikte borçluya ödeme kolaylığı sağlanır. Detaylı bilgi ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tebligatın borçluya ulaşmasıyla birlikte bir haftalık ödeme süresi başlar. Borçlu borcuna itiraz ederek icra takibini durdurabilir. Fakat icra takibini durdurmak borcu düşürmez. Sadece borçluya zaman kazandırır. Karşı taraf bu itirazı kabul etmezse itirazın iptali için gerekli mercilere başvuruda bulunabilir. Borçlu borcu olmadığı halde icra takibine maruz kalmışsa bunu ispatlayarak dosyanın kapatılmasını sağlayabilir. Fakat gerçekten borcu buluyorsa bunu yasal yollardan ödemesi zorunludur. Aksi halde haciz işlemlerinin başlaması kaçınılmazdır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

  • Nafaka Davası
    Boşanma davasının kesinleşmesinin ardından nafaka için başvuru yapmanız gerekir. Kararın kesinleşme tarihinden başlamak üzere 1 yıl içerisinde mahkemeye müracaat etmeniz şarttır.
  • İcra Hukukunda İmzaya İtiraz
    İcra hukukunda yer alan imzaya itiraz hakkı borçlu şahsa yöneliktir. Borçlu kişi herhangi bir belge üzerinde kendine ait olmayan imza için itiraz dilekçesi oluşturabilir.
  • Taşıma Sözleşmesi Kaynaklı İtirazın İptali
    Emsal Kararlar ile alakalı paylaştığımzı bilgilendirmeler kapsamında bugün siz değerli FD Partners Hukuk Bürosu takipçilerimize "Taşıma Sözleşmesi Kaynaklı İtirazın İptali" konusunu aktardık.
E-Bülten
E-Bülten Aboneliği
Duyurular ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenime kayıt olun.